Нестаріюча сталь

Нестарі́юча сталь низьковуглецева сталь (до 0,15% С), що її механічні властивості майже не змінюються з часом після холодного деформування (холодного листового штампування).

Природа

У нестаріючої сталі усунена або ослаблена схильність до деформаційного старіння. Основна природа цього явища — блокування дислокацій атомами вуглецю і особливо азоту; тому для зменшення схильності сталі до деформаційного старіння необхідно знизити вміст азоту у твердому розчині.

Отримання

Ця характеристика досягається скріпленням азоту нітридоутворюючими елементами. Потрібні властивості досягаються технологією плавки (розкисненням алюмінієм), а також термічною обробкою та введенням невеликих (по 0,05-0,1%) добавок алюмінію (спокійна або напівспокійна сталі: 08Ю та 08Юпс), ванадію (кипляча сталь: 08Фкп), титану або ніобію.

Застосування

Застосовується в основному в автомобілебудуванні для виготовлення деталей холодним штампуванням та котлобудуванні.

Схильність до деформаційного старіння таких сталей є найголовнішим показником їх якості, так як при штампуванні складних виробів з великою витяжкою з холоднокатаних листів, схильних до старіння, утворюються поверхневі дефекти: смуги — лінії ковзання або лінії Чернова — Людерса. Утворення смуг-ліній ковзання пов'язане з неоднорідною деформацією металу в зоні горизонтальної ділянки плинності на діаграмі деформування. За наявності «зуба» і горизонтальної ділянки плинності, її довжина є критерієм схильності сталі до деформаційного старіння, а отже, до здатності утворювати дефекти у вигляді смуг — ліній ковзання.

Див. також

Джерела

  • ГОСТ 9045-93 — Прокат тонколистовой холоднокатаный из низкоуглеродистой качественной стали для холодной штамповки. Технические условия.
  • Литвиненко Д. А. Холоднокатаная нестареющая сталь. — М.: Металлургия, 1968. — 168 с.
  • Хільчевський В. В. Матеріалознавство і технологія конструкційних матеріалів: Навчальний посібник.  К.: Либідь, 2002. — 328с. ISBN 966-06-0247-2
  • Металлургия и материаловедение: Справочник / Р. Циммерман , К. Гюнтер. Пер. с нем. — М.: Металлургия, 1982. — 480 с.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.