Никон (Петін)

Архієпископ Никон (в миру Олександр Порфирович Петін), (1 червня 1902, Катеринодар — †16 квітня 1956, Одеса) — єпископ Українського екзархату РПЦ, архієпископ Херсонський і Одеський. В'язень концтаборів ГУЛАГ СССР.

Никон (Петін)
Архієпископ Херсонський і Одеський
Церква: Українська православна церква (Московський патріархат)
 
Альма-матер: Q19742610? (1916) і Ставропольська духовна семінарія (1920)
Діяльність: священник
Народження: 1 (14) червня 1902
Катеринодар, Російська імперія
Смерть: 16 квітня 1956(1956-04-16) (53 роки)
Одеса, Українська РСР, СРСР

Нагороди:

Біографія

Народився на Кубані. 1918 закінчив Ставропольську духовну семінарію.

1920 навчався в Кубанському Політехнічному інституті.

1928 висвячений в сан ієрея целібатом.

1933 засуджений за ст.58-10 КК РРФСР і засуджений до 5 років ВТТ, покарання відбував в Ухтпечлаг.

Німецько-радянська війна застала його у місті Пензі. Призваний до будбат, де визначили в батальйон, який будував злітну смугу для аеродрому.

Після виходу з оточення, його доставили в найближчий госпіталь в Кімри. Виявилося — двостороннє запалення легенів. Через хворобу він був комісований.

За труди в роки війни Петіну були вручені сталінські медалі «За перемогу над Німеччиною» та «За доблесну працю у Великій Вітчизняній війні» і навіть подяки від Сталіна як Верховного головнокомандувача.

Будучи протоієреєм однієї з церков міста Кімри, він був кліриком православної церкви, яка не підлягала Московській патріархії. 1944 його примусили до вступу в МП, був пострижений у чернецтво з ім'ям Никон.

21 травня 1944 хіротонізований на єпископа Ворошиловградського РПЦ. Чин хіротонії здійснювали: митрополит Крутицький і Коломенський Микола Ярушевич, єпископ Ростовський і Таганрозький Елевферій Воронцов і єпископ Дмитровський Іларій.

Неодноразово відправляв обози з продовольством в госпіталі для поранених сталінських вояків. Невпинно здійснював богослужіння, влаштовував богословські курси, де сам читав лекції.

З 1945 року — єпископ Донецький і Ворошиловградський РПЦ.

З 8 по 18 липня 1948 року був учасником церковних урочистостей в Москві з нагоди 500-річчя автокефалії Російської Православної Церкви. Брав участь у нарадах патріархів і представників автокефальних Православних Церков, які організували спецслужби СССР.

З 3 серпня 1948 тимчасово керував Одеською єпархією, а потім був призначений єпископом Херсонським і Одеським із залишенням за ним управління Донецької і Ворошиловградської єпархією РПЦ.

19 серпня 1951 возведений у сан архієпископа.

11 вересня 1954 нагороджений правом носіння хреста на клобуку за клопотанням Патріарха Антіохійського Олександра.

Помер 16 квітня 1956 від лейкемії і похований в Одеському Успенському соборі.

Після архієпископа Никона Одеську єпископську катедру РПЦ зайняв ще один в'язень сталінських концтаборів Борис (Вік).

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.