Українська православна церква (Московський патріархат)

Українська православна церква самоврядна православна церква з особливим статусом[6][7] і правами широкої автономії,[8] частина Російської православної церкви (РПЦ) на території України.[9][10]. Також Російська православна церква в Україні та Українська православна церква Московського патріархату[lower-alpha 1]. Офіційно зареєстрована як Київська митрополія Української православної церкви.

Українська православна церква[lower-alpha 1]
Українська православна церква

Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра
Успенський собор — головний соборний храм Києво-Печерської Лаври
Засновники Російська православна церква
Дата заснування з 27 жовтня 1990 (самоврядна у складі РПЦ);
з 15 грудня 2018
статус невизначений[1]
Перший предстоятель Філарет (Денисенко)
Чинний предстоятель Онуфрій (Березовський)
Центр Київ, Україна
Кафедральний собор Трапезний храм Києво-Печерської Лаври (тимчасово)
Собор Воскресіння Христового (будується)
Основна юрисдикція  Україна
Юрисдикція для діаспори немає
Музична традиція Український наспів[джерело?]
Церковний календар Юліанський
Єпископів 108 (53 керівні, 49 вікарні, 6 на спокої)[2]
Єпархій 53[2]
Навчальних закладів 18[2] (1 духовна академія,
1 богословський університет,
1 кафедра богослов'я,
8 духовних семінарій,
6 духовних училищ)[3]
Монастирів 255[2]
Парафій 12 374[2]
Священиків 12 456[2] (11 187 священиків, 776 дияконів)[3]
Ченців і черниць 4 548[2] (1603 монахів, 2515 монахинь)[3]
Вірних ~13,6 % (січень 2020)[4][5]
Офіційний сайт church.ua

Після Об'єднавчого собору українських православних церков 15 грудня 2018 року канонічний статус заперечується Вселенським патріархатом, Православною церквою України та кількома іншими православними церквами[11][12]. Також з кінця 2018 року перерване євхаристичне спілкування зі Вселенським патріархатом.

Рішення Помісного та Архієрейського Соборів РПЦ є обов'язковими для УПЦ (МП), а Суд Архієрейського Собору РПЦ є найвищим церковним судом для Українського екзархату.[8] Відповідно до статутів цієї релігійної громади, її предстоятелем є митрополит Київський і всієї України; з 17 серпня 2014 року ним є Онуфрій (Березовський). Предстоятель обирається єпископатом Українського екзархату та благословляється Святішим Патріархом Московським і всієї Русі. Архієреї обираються її Синодом[8]. Ім'я предстоятеля митрополита Онуфрія поминається в усіх храмах Українського екзархату після імені патріарха Московського Кирила[13][14].

Українська православна церква Московського патріархату, нарівні з Православною церквою України та Українською греко-католицькою церквою, вважає себе прямою спадкоємицею Київської митрополії X століття[15]. За даними центру Разумкова, станом на квітень 2020 рік до московського патріархату себе відносили 13,6 % усіх православних України[4].

На території України духовним окормленням козаків займається 60 священиків УПЦ МП[16].

Назва

У державних органах церква зареєстрована як «Українська православна церква». Проте, з метою розрізнення з іншими українськими церквами, передовсім УПЦ київського патріархату, у засобах масової інформації церкву часто називають «Українська православна церква (Московського патріархату)» або «УПЦ (МП)» чи «УПЦ МП».

Сама церква наполягає винятково на назві «Українська православна церква»:

«УПЦ МП» не існує. Є «Українська Православна Церква». І з цим статутним ім’ям вона зареєстрована у відповідних державних установах. Додаток «Московський Патріархат» виник значно пізніше з метою розрізнення від «УПЦ-КП», яка, без приставки «КП» існувати не може, оскільки є новою організацією, що запозичила частину назви від УПЦ

— Предстоятель УПЦ (МП), митрополит Київський і всієї України Володимир (Сабодан), інтерв'ю «Associated Press»

Втім, незважаючи на офіційну позицію, назву «УПЦ (МП)», «Московський Патріархат» та похідні час від часу використовують навіть церковні ієрархи самої УПЦ (МП)[17], її можна побачити в документах церкви[18], на вивісках[18][19] тощо.

У 2017 році в окупованому Криму почали зникати таблички із храмів, які вказували про їхню приналежність до УПЦ МП. Замість них чіпляли таблички із надписом «Сімферопольська і Кримська єпархія. Московський патріархат».[20]

20 грудня 2018 року Верховна Рада України ухвалила закон «Про внесення змін до Закону України „Про свободу совісті та релігійні організації“ щодо назви релігійних організацій (об'єднань), які входять до структури (є частиною) релігійної організації (об'єднання), керівний центр (управління) якої знаходиться за межами України в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину території України», яким зобов'язала змінити назву церкви[21].

Відповідно до результатів релігієзнавчої експертизи, затвердженої Наказом Міністерства культури № 37 від 25 січня 2019 р УПЦ МП має називатись Українська Православна Церква в єдності з Російською православною церквою.[22] 22 квітня 2019 року, окружний адміністративний суд Києва призупинив процес перейменування Української православної церкви (Московського патріархату)[23].[24]

[...]ми розуміємо, що центр впливу на Українську Православну Церкву Московського Патріархату знаходиться в Росії, в Москві. Звичайно, що Україна має якимось чином враховувати це. І я вважаю, що принцип, що Церква повинна внести в свою назву ідентифікацію, що вона відноситься до Російської Православної Церкви — це зрозуміла норма, яка просто визначає, хто є хто. Всі повинні розуміти, що центр впливу на Українську Православну Церкву Московського Патріархату знаходиться в Москві — через той же Синод.

— міністр культури Володимир Бородянський, [25]

16 грудня 2019 Верховний суд України дозволив УПЦ МП зберегти поточну назву, залишаючи за російською релігійною організацією назву «Українська православна церква»[26]. Вже 18 грудня Міністерство культури, молоді та спорту України заявило, що Верховний суд не дозволяв РПЦвУ використовувати самоназву «українська православна церква»[27].

Історія

Малюнок з альбому Маєрберга — австрійського посла в Московській державі, «Святкування Вербної неділі, в Московії, що відбулось 1654 року». Зображено Кремль, цар веде коня, на якому сидить патріарх православної церкви, по обидва боки ходи лежать ниць московські стрільці.

Православна митрополія у складі Константинопольського патріархату на території України з'явилась після Хрещення Русі у 988 році.

Митрополія і єпархії російської православної церкви в Україні (1678—1918)

Наприкінці XVII століття РПЦ звернулася до Константинопольського патріархату з проханням дозволити підпорядкувати їм Київську митрополію і Константинополь у 1687 році це погодив. Ця подія вважається надзвичайно суперечливою, оскільки виходило що церкву-матір, з якої походить сама РПЦ, примусово підпорядкували церкві-дочці. Попри суперечності цього акту, протягом трьох століть Константинопольський патріархат визнавав його легітимним і визнав його нелегітимність лише у 2018 році. У 2008 році у зверненні Вселенського Патріарха Варфоломія І до української нації він пояснив рішення Константинопольського патріархату у 1687 році дозволити РПЦ поглинути Київську митрополію тим, що того вимагали тогочасні історичні обставини. Зокрема Варфоломій I наголосив, що те рішення було зроблене під тиском тогочасного правителя Росії Петром І і було викликане бажанням Константинополя «не примножувати бід побожного українського народу» після анексії України Росією.[28][29]

Зважаючи на історичний хід подій, Київська митрополія так і не змогла набути адміністративної самостійності від Російської православної церкви. У 1770 році вона, фактично, втратила статус митрополії й залишилась просто сукупністю єпархій Російської православної церкви на території України.

Напередодні революції Російська православна церква мала на нинішній території України наступні єпархії:

 • Київська і Галицька єпархія
 • Волинська і Житомирська єпархія (1281 парафія у 1909 році)[30]
 • Катеринославська і Маріупольська єпархія
 • Подільська єпархія
 • Херсонська і Одеська єпархія
 • Полтавська і Переяславська єпархія
 • Таврійська і Сімферопольська єпархія
 • Харківська і Охтирська
 • Чернігівська і Ніжинська

Українська автономна православна церква (1918—1919)

7 січня 1918 року у Києві за благословенням Патріарха Московського і Всеросійського Тихона (Беллавіна) скликано Всеукраїнський церковний собор під головуванням єпископа Пимена (Пегова). Більшістю голосів (150 проти 60) відкидається ідея автокефалії православної церкви в Україні[31].

25 січня вбито Київського митрополита Володимира (Богоявленського).

Від 2 січня до 7 квітня 1918 року у Москві проходила друга сесія Всеросійського помісного собору, де, зокрема, приймається «Положення про тимчасове Вище Церковне Управління Православної Церкви в Україні». У зв'язку з громадянською війною положення надавало колишнім єпархіям Російської православної церкви на території України статусу автономного церковного округу на чолі з Київським митрополитом[31].

9 липня Всеукраїнський церковний собор визнав положення Всеросійського собору й створив автономну Українську православну церкву, яку очолив тодішній митрополит Київський Антоній (Храповицький). З 1919 року митрополит Антоній був в еміграції (висланий урядом Директорії), а тимчасово керуючим Київською єпархією був Назарій (Блінов), єпископ Черкаський[31].

Український екзархат Російської православної церкви (1921—1989)

У 1921 році Патріарх Московський ліквідував автономію Української церкви й установив для неї статус екзархату. Екзархом призначається Михаїл (Єрмаков), згодом митрополит Київський.

У грудні 2017 року СБУ зняла гриф «цілком таємно» з документів НКДБ про створення Московської Патріархії. В них, зокрема стверджується, що всі делегати т. з. Помісного Собору РПЦ МП 1945 року були завербовані чекістами. Того ж року РПЦ звузила права «широкої автономії», яку має УПЦ МП, зокрема не можна канонізовувати місцевошанованих святих без узгодження Архієрейського собору РПЦ[32].

Важливо забезпечити, щоб в числі намічених кандидатів переважали агенти НКДБ, здатні провести на Соборі потрібну нам лінію

лист, направлений у вересні 1944 року на місця за підписом начальника 2-го управління НКДБ СРСР Федотова і керівника п'ятого відділу 2-го управління Карпова[33]

З розсекречених документів випливає, що НКДБ СРСР і його підрозділи в союзних і автономних республіках, краях і областях займалися підбором кандидатів для участі в соборі з представників духівництва й мирян. З цією метою потрібно було намітити «осіб, що мають релігійний авторитет серед духовенства та вірних і в той же час, перевірених на агентурній або патріотичній роботі».

Українська православна церква (Московського патріархату) (1989—2018)

69 червня 1989 року на Помісному соборі у Москві прийнято новий устав, що підтверджував статус Українського екзархату та надавав йому право називатися «Українська православна церква».

27 жовтня 1990 року Архієрейський собор Російської православної церкви, що проходив 25—27 жовтня, скасував Український екзархат і знову заснував самоврядну і з правами широкої автономії Українську православну церкву.

Ухваленням Архієрейського Собору Російської православної церкви 2527 жовтня 1990 року, у відповідь на звернення українського єпископату до Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Алексія II і всього єпископату Російської православної церкви, за Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Філарета (саме такий титул було надано Митрополитові Київському у 1990 році), Українській православній церкві було надано незалежність і самостійність в управлінні та права широкої автономії (що не є тотожним канонічному статусу автономії, яким володіє, наприклад, Церква Фінляндії чи Японії). Такого канонічного утворення як «Церква з правами широкої автономії» в православному канонічному праві взагалі не існує. Свого часу було вигадано таку перехідну форму, котрою хотіли заспокоїти тих людей, які бажали автокефалії. Це утворення не є ані автокефальною Церквою, ані навіть автономною. З точки зору помісних автокефальних Церков, УПЦ Московського Патріархату є сукупністю єпархій РПЦ на території держави Україна.[34]

У 1992 році митрополита Київського і всієї України Філарета (Денисенка) Архієрейський Собор УПЦ (МП) (за його відсутності) змістив з посади і обрав нового предстоятеля Володимира (Сабодана), що був на той час митрополитом Ростовським і Новочеркаським (Росія). Філарет не визнав цього рішення і утворив УПЦ КП.

У 1993 році Синод УПЦ МП заявив:

Ми також прагнемо, щоб Українська православна церква стала Помісною, рівноправною сестрою в сім'ї Православних церков, але йдемо ми до цього канонічним шляхом. Поспішність або антиканонічність в діях, пов'язаних з отриманням автокефалії, завжди породжувала і буде породжувати розколи, що є поштовхом і до порушення громадянського миру в державі[35].

1997 року за поданням єпископату УПЦ (МП), Архієрейський Собор Російської православної церкви видав «Акт про відлучення від Церкви монаха Філарета (Денисенка)» (сану митрополита його було позбавлено в 1992) за «розкольницьку діяльність». Апеляцію Філарета Вселенський Патріархат та інші помісні церкви не розглянули, визнавши таким чином акт відлучення (анафему).

У 2000 році на Архієрейському Соборі Російської православної церкви уточнено статус УПЦ і скасовано дію окремих положень статуту РПЦ стосовно УПЦ. Але статусу автономії Українська церква так і не отримала. Можливо тому, що чинним залишається прохання про надання автокефалії, подане у 1991 році, на яке Російська церква зобов'язана дати відповідь на Помісному Соборі.

У 20072008 роках керівництво УПЦ здійснило ряд кроків спрямованих на закріплення та розширення самостійності від Російської православної церкви, на розбудову відмінної від російської системи адміністративного управління Церквою, на оновлення системи духовної освіти, подолання проросійських та політичних тенденцій всередині Церкви.

У липні 2011 року на супротив надання більшої автономії УПЦ виступив головний її спонсор донецький мільярдер Віктор Нусенкіс, заявивши, що згортає фінансову підтримку церкві. Натомість, він має намір посилити фінансування організацій, що виступають проти автокефалії УПЦ (МП)[36] Після важкої хвороби митрополит Володимир фактично був усунений від управління церквою, управління церковними справами перейняв Синод УПЦ на чолі із митрополитом Агафангелом, який є противником автономії УПЦ-МП та відзначається шовіністичними поглядами.[37]

Навесні 2012 митрополит Володимир одужав і почалися активні зміни. З важливих посад усунено деяких учасників зимової спроби «перевороту», почалися активні кадрові ротації в єпископаті, відбулося багато нових архієрейських свячень та після значної перерви продовжилося подальше подрібнення єпархій[38].

Після створення ПЦУ (2018)

20 грудня 2018 р. Верховна Рада ухвалила зміни до законодавства, які зобов'язують Українську православну церкву (Московського патріархату) змінити назву, вказавши приналежність до Російської православної церкви[39]. Це рішення підтримали 240 депутатів за необхідних 226.

Після надання ПЦУ томосу про Автокефалію за півтора року (січень 2019 — червень 2020) до ПЦУ від УПЦ МП перейшло близько 600 парафій.[40]

Критика

Деяких представників УПЦ МП критикують за яскраво виражену антиукраїнську позицію, якої вони на найвищому рівні продовжують притримуватись, зокрема, протягом всієї російської війни проти України.

 • У листопаді 2008 року Онуфрій публічно заявив, що Голодомор 1930-х років український народ «заслужив» сам: «Голодомор — это было вразумление, усмирение со стороны Господа нашей гордыни»[41]. 30 листопада 2014 року на молебні перед Михайлівським Собором Патріарх Філарет виклав відому (тотожну) позицію УПЦ КП: «У Біблії написано, що без волі Божої волос не впаде з голови людини. Отже, якщо Бог попустив в Україні Голодомори, чи зараз війну на Сході, то це Він вразумляє нас, щоб ми усвідомили свої гріхи та позбавилися їх».
 • Незважаючи на те що РПЦ наклала анафему на гетьмана Івана Мазепу в багатьох соборах і церквах які збудовані коштом гетьмана Івана Мазепи служать клірики РПЦвУ, наприклад у Чернігівському Святотроїцькому соборі служить єпископ Амвросій (Полікопа)[42].
 • Керівник церкви митрополит Онуфрій називає донецьких терористів «ополченцями»[43].
 • Представники церкви активно співпрацюють із колишніми членами Партії регіонів і разом беруть участь в офіційних подіях[44].
 • Предстоятель УПЦ (МП) митр. Онуфрій публічно не підтримує вшанування пам'яті бійців АТО, наприклад, відмовився вставати разом з іншими присутніми у ВРУ, щоб згадати загиблих українських бійців хвилиною мовчання. Сам митрополит пояснив це «бажанням підкреслити необхідність якомога скоріше припинити вогонь»[45][46].
 • Одну з церков УПЦ (МП) в Полтаві було «прикрашено» гербом Російської імперії, двоголовим орлом, і зображенням Петра I, який нищить синьо-жовтий прапор Швеції[47].
 • Учасники хресної ходи УПЦ (МП) в Києві брали участь з імперськими прапорами і георгіївськими стрічками[48].
 • У вересні 2014 єпископ УПЦ МП Лонгин (Жар) заявив «Як можна підняти зброю і стріляти в Боже творіння?….Я не благословляю вас йти на війну», тим самим зриваючи мобілізацію в ЗСУ. Також він заявив що ніколи не буде "згадувати на Божественній літургії цих проклятих керівників нашої країни[49][50].
 • Священники УПЦ (МП) неодноразово підтверджували свій зв'язок із терористами «ЛДНР» конкретними діями, зокрема 2017 року два священники УПЦ (МП) в Кадіївці благословили полк «козаків ЛНР» на війну з Україною[51].
 • На початку російсько-української війни храми УПЦ МП на Донбасі служили складами зброї для російських військ[52].
 • Обурення у суспільстві викликала відмова представника Московського патріархату відспівувати трагічно загиблого хлопчика у Запоріжжі, якого вбив своїм падінням сусід-самогубець вистрибнувши з вікна. Священник відмовив, дізнавшись від батьків що дитину хрестили у церкві Київського патріархату, сказавши, що ця церква не канонічна, а дитина вважається нехрещеною[53][54].
 • Митрополит УПЦ Сімферопольський і Кримський Лазар (Швець) відслужив молебень для російських військ, визнавши Росію «нашою Вітчизною» і «великою морською державою»[55].
 • в Криму відзначили «День возз'єднання Криму з Росією». Від імені УПЦ (МП) в урочистостях взяв участь благочинний Севастопольського округу Кримської єпархії протоієрей Сергій Халюта. Таким чином він підтвердив що Крим не є Українським[56].
 • Кримська єпархія УПЦ відкрито підтримує сепаратизм, регулярно публікуючи на своєму офіційному сайті матеріали відповідного змісту. 29 січня 2016 року Священний Синод УПЦ прийняв рішення призначити на півострів єпископом архімандрита Каллініка (Чернишова), який також відкрито підтримує сепаратизм[57].
 • У травні 2015 року співробітники Служби безпеки України провели обшук в одному з місць відпочинку Одеси, де відзначав своє 25-річчя один із працівників єпархії УПЦ (МП) Дмитро П., який також працює журналістом на одеському телеканалі і є помічником одного з народних депутатів. На вечірку громадянин запросив своїх колег із єпархії МП: семінаристів ОДС і КДАіС і священнослужителів УПЦ (МП). Гості подарували винуватцю торжества великий торт із зображенням герба і прапора терористичної організації «ДНР», а також прапора Росії. У відповідь чоловік накрив стіл із дорогими імпортними напоями і запросив на свято десяток дівчат, які надають інтимні послуги, які були переселенці з окупованого Донбасу. Під час обшуку співробітники СБУ вилучили в одного з гостей пістолет і патрони калібру 5,45[58][59][60].
 • Міністерство внутрішніх справ України заборонило залучати священників УПЦ (МП) до капеланської служби в Національній гвардії. Представники Нацгвардії зазначають: «У нас це заборонено[61]. Вони хочуть, але у нас так не можна. Це була не тільки наша думка, а й думка Міністерства культури, Міністерства юстиції»[62]. Це узгоджується відповідно до наказу в якому говориться «не допускаються священники, духовні центри яких знаходяться на території країни-агресора»[62].
 • Священнослужителі Рівненської єпархії УПЦ (МП) влаштували величезний дитячий хоровий фестиваль недільних шкіл. Цим заходом отці разом із дітками «вшанували пам'ять» Царя Миколая ІІ[63]. Це викликало критику в громадськості. Юрій Чорноморець, релігієзнавець: «Люди з УПЦ (МП) зовсім не відчувають у якій країні вони живуть, з якою країною йде 4 рік війна. Колись, 10 років тому, мене спитали, хто Вам Микола Романов. Я відповів, не думаючи: голова ворожої нам держави, який до нас не має ніякого відношення. Тут треба чітко провести межу: якщо єпископи УПЦ, які тут є на фотках бажають святкувати 100-річчя пам'яті Царської родини, то нехай це роблять на великих просторах Росії, а не у нас в Україні, і тим більше — не на Рівненщині, де і так УПЦ „на птичих правах“. Євстратій (Зоря), речник УПЦ КП: „Мы — не МП, мы — не русский мир“… Монастир на Рівненщині (!) з гордістю поширює таку інформацію, ще й російською — хоч і ламаною — мовою. „Онышковцы“, „участь“. А потім офіційні речники МПвУ знову скажуть, що викриття пропаганди їхньою конфесією ідей „русского мира“ — „наклеп“»[64].
 • Президент України Петро Порошенко на Параді до Дня Незалежності України заявив: "Ми маємо твердий намір розрубати останній вузол, яким імперія відчайдушно намагається нас прив'язати до себе. Ми сповнені рішучості покласти край протиприродному та неканонічному перебуванню вагомої частини нашої православної спільноти у залежності від російської церкви. Церкви, яка освячує гібридну війну Путіна проти України, яка день і ніч молиться за російську владу і за військо — теж російське[65].
 • У грудні 2018 року на допит до управління СБУ у Рівненській області було викликано 14 священників УПЦ МП[50].
 • У серпні 2018 року представники УПЦ МП Донецької та Маріупольської єпархії почали активно закликати вірян вступати до лав «ДНР», повідомляв Дмитро Тимчук[66].
 • У кінці вересня 2018 року предстоятель УПЦ (МП) Онуфрій був внесений у базу сайту Миротворець як «агент впливу РПЦ» і «противник створення незалежної помісної Церкви в Україні». Також у розділ «Чистилище» потрапили інші клірики УПЦ (МП) архієпископи Новокаховський і Генічевскій Філарет, Львівський і Галицький Філарет, Криворізький і Нікопольський Єфрем, Кам'янець-Подільський і Городоцький Феодор, єпископи Хустської, Виноградівської та Донецької єпархій. На це відреагував глава пресслужби УПЦ Василь Анісімов: «Наша демократична, страшенно європейська країна реанімує у себе найбридкіші та найзлочинніші діяння тоталітаризму»[67].
 • у жовтні 2018 року Олександр (Драбинко) заявив, що священники УПЦ (МП) не повинні щоразу поминати очільника РПЦ Кирила, оскільки за правилами належить поминати безпосередньо свого керівного архиєрея, а ось цей архиєрей повинен поминати Предстоятеля своєї Церкви: «У нас якось склалося так, що у всіх служебниках під час Божественної Літургії було прописано в обов'язковому порядку, навіть кожному пересічному сільському священнику, поминати Патріарха Московського. Але це не зовсім правильна практика, бо ніде в помісних Церквах такого немає. Завжди священник певної єпархії поминає свого єпархіального архиєрея. Єпархіальний архиєрей повинен поминати митрополита Київського, а вже митрополит Київський повинен поминати того, хто є першим: або Патріарха Московського, або іншого Патріарха, у веденні якого знаходиться його Церква». Він додав, що цю практику використали священники УПЦ (МП), коли почалася війна в Донбасі[68].
 • Патріарх Філарет: «Якби в Україні була одна церква, війни б не було, тому що Путін не мав би підтримки в Україні. Зараз вона у нього є — це Московський патріархат. Не просто словами, а діями допомагають, духовенство і віруючі Московського патріархату, сепаратистам і агресорам»[69].
 • У Кривому Розі декілька десятків активістів пікетували резиденцію митрополита Криворізького і Нікопольського УПЦ (МП) Єфрема (Кицая). У них були плакати: «Ми за Томос. Єфрем — ти з нами?», «Нам потрібна наша Церква, а не Путінська», «Кривому Рогу Українська церква», «Іди від Москви, повернися в Україну, Єфреме». Поліцейські які прибули на місце не стали нікого затримувати. На воротах резиденції митрополита активісти почепили плакати із закликами переходити до нової Церкви[70][71][72].
 • В 27 лютого 2019 року Правоохоронці провели обшуки у приміщеннях групи охоронних компаній «Служба безпеки Стелс», співзасновником яких є Вячеслав Павлів — диякон храму на честь Іосафа Бєлгородського УПЦ (МП). У ході обшуків виявлено літературу антиукраїнського змісту (книга Проект Росія), яка закликає до міжрелігійної ворожнечі, вогнепальну зброю і набої до неї. Також встановлено зв'язок вказаного священнослужителя УПЦ (МП) з російськими парамілітарними структурами[73].
 • Журналіст Родіон Шовкошитний вважає, що більша частина відповідальності за початок війни між Україною й Росією лежить на УПЦ МП і саме вона була головним інструментом у підготовці російської агресії ще задовго до подій 2014 року[74].
 • У травні 2019 року Патріарх КПЦ Варфоломій І сказав «Шокуючі політичні події, через які були сформовані нові, зовсім інші геополітичні умови, зробили присутність Московського патріархату небажаною, і такою, що завдає шкоди інтересам української нації і єдності українського народу. З цієї причини цілком зрозуміло, чому велика частина українського народу бажає церковного звільнення від церкви, яка допомагає або навіть служить інтересам держави, яка перебуває в конфлікті з Україною»[75].
 • Улітку 2019 року було оприлюднено лист до СБУ, ГПУ та РНБО від двох релігієзнавців у якому УПЦ МП інкримінують «численні факти розпалювання міжконфесійної ворожнечі, використання мови ненависті, закликів до повалення конституційного ладу в Україні, підтримки незаконних збройних формувань „ДНР“ та „ЛНР“, колабораціонізму з маріонетковим керівництвом ОРДЛО та окупаційною владою в Криму, які здійснюють представники цієї церкви»[50].
 • У 2020 році єпископ Митрофан (Нікітін) заявив, що УПЦ МП: «не учасники якого-небудь політичного процесу і категорично уникаємо, щоб у церковній проповіді давали оцінки політичним діям чи політичним гаслам тієї чи іншої сторони (Л/ДНР і України). Ставлячись до людей як до своєї пастви по обидві сторони конфлікту, ми зберегли здатність бути для них у першу чергу Церквою, а не якоюсь політичною організацією». Він впевнений, що УПЦ МП не ділить на своїх і чужих. «…Церква має здатність пастирського окормлення і не ділить людей на „своїх“ і „чужих“, ставиться до них не як до ворогів, а як до своєї єдиної пастви, через Її голос можна доносити якісь думки і пропонувати справжні щирі кроки».[76] Також він каже, що у Л/ДНР війни не хочуть: «люди з тієї сторони війни не хочуть».[77]
 • Священники УПЦ МП Устименко Олександр і Григорій неодноразово помічені в акціях сепаратистів ЛНР і співпраці з ними.[78] Олександр Устименко нагороджений главою ЛНР Ігорем Плотницьким медаллю.[79][80]
 • 4 липня 2020 року офіційний сайт Олександрівського благочиння УПЦ МП що знаходиться на окупованій території України (територія так званої ЛНР) назвав військовослужбовців української армії «нацистами», а терористів ЛНР «героїчними захисниками». Крім того, на сайті відсутні абревіатури УПЦ. По одному із посилань сайту доступні новини РПЦ.[81]
 • Монах УПЦ МП Венедикт Хромей виступає за створення Русинської народної республіки, а також підтримує російську пропаганду про те, що Грузія напала на Цхінвалі.[82]
 • Учасниця форуму «Люди миру», який організований УПЦ МП у вересні 2020 року, попросила військових ЗСУ викопати окопи в себе в дома[83] ніж у Пісках і звинуватила їх у мародерстві. За її словами українські військові «виносили все».[84]
 • Одна із вірян УПЦ МП що була на форумі в Лаврі 22 лютого 2021 року, в соц-мережах поширювала дописи із похвалою російській армії та російському імератру Миколаю ІІ.[85]
 • У квітні 2020-го на Великдень, попри карантин, викликаний епідемією коронавірусу, працівники УМЦ МП проводили служіння у своїх церквах[86]. З огляду на це, поліція порушила п'ять кримінальних справ проти організації[87].

Кримська Єпархія РПЦ в Україні

18 серпня 2014 року прессекретар УПЦ (МП) протоієрей Георгій Коваленко в рамках пресконференції заявив, що Українська православна церква Московського патріархату розглядає тимчасово анексований РФ Крим у березні цього року як територію України і виступає за повернення півострова під контроль Києва, при цьому священнослужителі раді, що єпархії УПЦ (МП) залишаються в Криму і підкоряються Київської митрополії[88].

Ці заяви суперечать позиції РПЦ: в березні 2014 року глава синодального відділу із взаємин Церкви і суспільства протоієрей Всеволод Чаплін закликав українців не протестувати з приводу втрати півострова і висловив надію, що місія російських воїнів із захисту свободи і самобутності цих людей і самого їхнього життя не зустріне запеклого опору. Сам патріарх Кирило не зміг бути присутнім у Георгіївському залі Кремлівського палацу, де 18 березня президент Російської Федерації Володимир Путін зачитував своє звернення про приєднання Криму[88], висловивши спільно зі Священним синодом РПЦ 19 березня 2014 року наведену позицію: для світу серед віруючих Церква знаходиться поза політичними взаєминами.

У кінці серпня 2020 року священники «УПЦ МП» благословили на бойові завдання російських моряків ВМФ РФ.[89] Це відбулось повторно і у лютому 2021 року.[90] У лютому 2021 року пископ РПЦвУ Калінік (Чернишов), якого висвятив Онуфрій у Ніжині, благословив хоругву на бойовий крейсер ВМФ РФ «Грайворон»[91].

18 березня 2021 року представники і священники Кримсьскої єпархії взяли участь у в «урочистостях з нагоди Дня воз'єднання Криму з Росією». У Криму священники УПЦ МП благословляють військових ЗС РФ на «захист батьківщини»[92], а також «на ратне служіння»[93]. Служителі Кримської єпархії благословляли зброю окупаційних військ РФ, щоб вони «виганяли полки чужинців, які посягають на РФ».[94]

Канонічний статус

Українська Православна Церква Московського Патріархату за статутом є «самостійною і незалежною у своєму управлінні та устрої» та «самокерованою частиною Руської Православної Церкви»[95][96].

Православною церквою Америки (автокефалію якій надала РПЦ) УПЦ (МП) розпізнається як автономна на рівні з Фінляндською чи Японською[97].

З точки зору помісних автокефальних Церков УПЦ Московського Патріархату є сукупністю єпархій РПЦ на території держави Україна, а її предстоятель Онуфрій — один із митрополитів РПЦ. Так, наприклад, ім'я Онуфрія не згадують при літургічному поминанні всіх предстоятелів Церков, бо його немає у Диптиху. Проте ім'я митрополита Київського і всієї України Епіфанія поминають за богослужінням у Константинопольській ПЦ.[98][99][100]

УПЦ (МП) керується у своєму устрої та діяльності грамотою Патріарха Московського 1990 року та Статутом УПЦ (МП), який містить пункти, що вказують на автокефальний статус церкви, проте заперечуються іншими пунктами статуту РПЦ.[101] Так, наприклад, у статуті УПЦ МП йдеться, що вона є самостійною і незалежною у своєму управлінні та устрої, а у статуті РПЦ прописано, що УПЦ обов'язково має виконувати рішення Архієрейських Соборів і Помісних соборів РПЦ, а найвищим церковним судом для УПЦ МП є суд Архієрейського Собору РПЦ.

1. УПЦ МП є самостійною і незалежною у своєму управлінні та устрої.
2. Найвищими органами церковної влади та управління є Собор, Собор єпископів та Священний Синод на чолі з Митрополитом Київським і всієї України.
3. Українська Православна Церква з'єднана з Помісними Православними Церквами через Руську Православну Церкву.
[...]
5. Українська Православна Церква ... є самокерованою частиною Руської Православної Церкви.

— із синоду УПЦ МП

Канонічний статус УПЦ МП після надання Томосу ПЦУ

Після об'єднавчого собору українських православних церков канонічний статус Української православної церкви оспорюється Вселенським патріархатом.

Одразу після собору про невизнання Української православної церкви (МП) заявили Константинопольська православна церква та Православна церква України.

6 жовтня 2020 року Вселенський патріарх Варфоломій у своєму листі до українських журналістів пояснив, що «11 жовтня 2018 р. Святий і Священний Синод Вселенського Патріархату, Церкви Матері Київської Митрополії, скасував Патріаршу та Синодальну Грамоту видання від 1686 р., яка, в якості форми «поблажливості», надавала Московському патріарху право лише висвятити митрополита Київського, котрий повинен бути обраний духовно-мирянськими зборами своєї єпархії і поминатиме під час Божественної літургії «серед перших» Вселенського патріарха, «який є джерелом і початком, що височить скрізь над усіма парафіями та єпархіями», проголошуючи та підтверджуючи свою канонічну залежність від Церкви Матері Константинополя». Таким чином, після Об'єднавчого собору і надання Томосу "нова автокефальна церква України є єдиною канонічною Православною Церквою на території Української Держави, та Блаженніший Митрополит Київський та всієї України Епіфаній має бути визнаний її канонічним Предстоятелем. Відповідно до канонічного принципу територіальності, який є невід'ємним і постійним фактом православної еклезіології, жодна Церква не може бути присутньою в межах юрисдикції Церкви України, — підкреслив у листі Вселенський патріарх Варфоломій натякаючи на присутність УПЦ МП в канонічній території ПЦУ. «Тим не менше, в дусі пастирської чуйності, ми тимчасово терпимо існування українських єрархів під Росією не як місцевих правлячих єпископів, а лише як титулярних або тих, що перебувають (мають резиденцію) в Україні, єрархів, згідно з каноном 8 Першого Нікейського собору, сподіваючись, що, волею Божою, вони незабаром об'єднаються з помісною Церквою». Через це Варфоломій не вважає Онуфрія канонічним (легітимним) митрополитом Київським, але як єрархом, що проживає в Києві, як це було надруковано у Щорічнику Вселенського патріархату на 2020 рік[102].[103][104]

12 жовтня 2018 патріарх Варфоломій написав листа митрополиту Онуфрію, де закликав його взяти участь у майбутньому соборі та зазначив, що після виборів предстоятеля Української він не зможе еклезіологічно і канонічно носити титул Митрополита Київського[105] На початку 2020 року вийшло офіційне видання Константинопольської православної церкви, у якому не визнаються титули єпископів УПЦ МП, а весь єпископат цієї церкви названий із прив'язкою до місцеперебування того чи іншого єрарха. Наприклад, «Онуфрій митрополит у Києві».[106]

Позицію Константинопольського патріархату підтримує Православна церква України. На думку богослова Кирила Говоруна після надання Томосу ПЦУ, архієреї УПЦ МП є титулярними єпископами, а ПЦУ є єдиною канонічною Православною Церквою на території Української Держави. Через це патріарх Варфоломій не вважає Онуфрія канонічним (легітимним) митрополитом Київським, але як єрархом, що проживає в Києві, як це було надруковано у Щорічнику Вселенського патріархату на 2020 рік[102][103][104][107].

Деякі церкви, що визнали автокефалію Православної церкви України, а саме Александрійська православна церква (листопад 2019), Елладська православна церква (жовтень 2019), Кіпрська православна церква (жовтень 2020 року) можуть вважатися прихильними оцінки Вселенського патріархату. Проте, офіційної позиції щодо статусу Української православної церкви (МП) вони не висловили.

На канонічному статусі УПЦ МП наголошує Російська православна церква. 14 жовтня 2018 року вона розірвала євхаристичне спілкування з Константинопольским патріархатом через рішення останнього надати автокефалію новій українській церкві[108]. З того часу між двома церквами розпочався розкол.

Архієрейський Собор Польської Православної Церкви виступив проти визнання рішення про автокефалію ПЦУ та з підтримкою УПЦ МП в декількох рішеннях та заявах (від 9 травня та 15 листопада 2018, 2 та 4 квітня, 29 жовтня 2019 року)[109][110][111][112][113].

28 лютого 2019 року Сербська православна церква в офіційній заяві наголосила, що єдиною церквою, яку Сербська церква визнає в Україні, є Українська Православна Церква на чолі з митрополитом Київським і всієї України Онуфрієм[114].

Занепокоєння розколом у православ'ї з питання автокефалії в Україні та закликом до вирішення спору на православному соборі виступили синод Румунської церкви[115], антіохійський патріарх Іоанн Х[116], голова Албанської церкви архієпископ Анастасій[117].

З критикою позиції Константинопольського патріархату виступив відомий богослов митрополит Константинопольскої церкви Калліст (Вер)[118].

Залежність від РПЦ

 1. УПЦ (МП) об'єднує єпархії, синодальні установи, благочиння, парафії, монастирі, духовні навчальні заклади, братства, сестринства та місії і є «самокерованою частиною РПЦ». [lower-alpha 2][119][120]
 2. Рішення Помісного і Архієрейського Соборів РПЦ є обов'язковими для УПЦ (МП)[lower-alpha 3][95][121].
 3. Рішення Синоду РПЦ діють в Українській Православній Церкві Московського патріархату «з урахуванням особливостей, визначених самостійним характером її управління».[32]
 4. Суд Архієрейського Собору РПЦ є найвищим церковним судом для УПЦ (МП)[95][121].
 5. Предстоятель УПЦ (МП) обирається єпископатом УПЦ (МП) та благословляється Патріархом Московським і всієї Русі[95][121]
 6. Новообраний предстоятель УПЦ (МП) має прибути до Патріарха московського і всієї Русі для отримання Благословенної грамоти[121].
 7. Ім'я предстоятеля УПЦ (МП) (митрополита Київського) поминається в усіх храмах церкви після імені святійшого патріарха Московського[13][14]
 8. Церковне святе миро отримує від Патріарха Московського і всієї Русі[95].
 9. «УПЦ (МП) з'єднана з Помісними Православними Церквами через Російську Православну Церкву..» — тобто вона не безпосередньо, напряму спілкується з Помісними Церквами, а через РПЦ[119].
 10. Рішення про утворення чи ліквідацію єпархій, що входять в УПЦ (МП), і про визначення їх територіальних кордонів приймаються її Синодом із подальшим затвердженням Архієрейським Собором РПЦ[95].
 11. На території України не всі релігійні організації і інституції РПЦ належать до УПЦ МП маючи «ставропігію» Московського Патріархату.
 12. Із 2017 року УПЦ МП не може канонізовувати місцевошанованих святих без узгодження Архієрейського собору РПЦ.[32]
 13. Устав УПЦ МП схвалюється Патріархом Московським і всієї Русі[32].

Обрання і поминання предстоятеля

Не пізніше трьох місяців після звільнення кафедри Предстоятеля УПЦ МП Місцеблюститель і Священний Синод УПЦ МП скликають Собор єпископів УПЦ МП для обрання її Предстоятеля — Митрополита Київського і всієї України та представлення його Святішому Патріархові Московському і всієї Русі для отримання Благословенної грамоти.

— Розділ 5 пункт 16 статуту УПЦ МП, [122]

Ім’я Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України підноситься за богослужінням у всіх храмах і монастирях УПЦ МП після імені Святішого Патріарха Московського і всієї Русі.

— Розділ 5 пункт 5 статуту УПЦ МП, [122]

Питання про здобуття автокефалії

Українська православна церква московського патріархату де-факто має статус автономної церкви і має менші права ніж автокефальні церкви. Після надання Томосу ПЦУ, питання автокефалії для УПЦ МП знову почало обговорюватись.

У 1448 році Російська православна церква здобула автокефалію без згоди на те Константинопольським Патріархом (і отримала визнання Константинопольської Церкви лише через 141 рік, у 1589 році); аж до самого підпорядкування Української (тоді Руської) Православної Церкви Російській Церкві (до речі, саме із таким підпорядкуванням досі не погоджується Константинопольський Патріархат[123]) Українська Церква мала статут фактичної автономії тощо. Але є й історичні підстави — невизнання Константинопольською Церквою автокефалії Православної Церкви Америки, що була надана Російською Церквою більш як півстоліття тому, а також невизнання автономій Японської і Китайської Православних Церков.

Після 2004 року Українська православна церква почала здійснювати реформи, що ще більше унезалежнили її від впливу РПЦ — була створена відмінна від російської система адміністративного поділу (багато дрібних єпархій), створений власний церковний суд (який є церковним судом вищої інстанції на території України, але нижчим за Архієрейський собор РПЦ), засуджене «політичне православ'я», відправлений за штат один із реакційних єпископів (Іполит (Хилько)), почали видаватися богослужбові («Києво-Печерський молитвослов») та богословські перекладні (Христос Яннарас, Йоан Зізіулас, Калліст Уер, Іларіон (Алфеєв)) та вітчизняні (прот. Петро Кожушний) книги українською мовою. Усе це було увінчано інавгураційною промовою митрополита Володимира у Варшавській академії, де він обережно зазначив про можливість «удосконалення канонічного статусу» заради подолання розколу в українському Православ'ї. Там же було вкотре чітко виражено офіційну позицію Церкви про статус:

Українська Православна Церква має сьогодні такі канонічні права, які є цілком аналогічними правам Помісної Церкви, а її статус відповідає статусу, який вона мала за часів святителя Петра Могили. Більше того, порівняльний аналіз канонічних прав Української Церкви, що сьогодні є самокерованою Церквою у складі Московського Патріархату, і канонічних прав автокефальної Елладської Православної Церкви свідчить про те, що наші реальні права навіть більші від тих, які має автокефальна Церква Греції. Українська Православна Церква самостійно вирішує більшість церковних питань, і її канонічна залежність від Руської виражається лише в молитовному поминанні Патріарха Московського за богослужінням, а також у Патріаршому благословенні обраного Собором УПЦ Предстоятеля.
Блаженнійший Володимир, митрополит Київський і всієї України. «Українська Православна Церква: сьогодення і перспективи»[124]

Багатьма це стало сприйматися як прихований поступ до повної автокефалії і викликало відповідну агресивну реакцію у проросійському середовищі, як у Росії, так і всередині УПЦ (МП). З обранням нового патріарха Московського Кирила (Гундяєва) цей рух до самостійності та україноцентричності якщо й не припинився, то став більш прихованим.

Згідно з «Уставом» РПЦ МП (розділ І, пункт 4), РПЦ МП (і, відповідно, УПЦ (МП), як її частина), не має спадкоємства з ПРЦ[125][126].

Владика Олександр (Драбинко) жартома запропонував подати до суду на тих,

...хто не дозволяє створити помісну церкву… На Кирила, який каже, що в нас релігійна війна. Може, подамо до суду на наш священний синод УПЦ (МП), який називає київський патріархат розкольниками? Можливо, ще на князя Володимира подамо до суду за те, що він силоміць хрестив Русь? Або на Сталіна за те, що він у 43-му зібрав єпископів і створив Московський патріархат. Відбувається процес, і хтось має його педалювати. Усі чекають дарування томосу. Він як гумка, як ластик, який має стерти кордон між «оці канонічні», а «оці неканонічні». Люди чекають, думають: «Ми туди не йдемо через те, що нам сказали нібито в них таїнства недійсні». Але незабаром я зможу піти служити до сусіднього храму. Вони можуть прийти до мене. Ми зможемо спілкуватися. Конфронтації, котру спровокував розкол, не буде…УПЦ, яка зареєстрована в Україні, має права широкої автономії, але для світової спільноти це сукупність єпархій РПЦ на території України. Вона не сформована в якусь окрему канонічну структуру, яка б виступала самостійно. Така ось «гібридна» незалежність українського православ'я[127].

Устрій

Українська православна церква є незалежною в управлінні частиною московського Патріархату з правами широкої автономії. «Права широкої автономії» (але не сам канонічний статус автономії з внесенням у диптих) було надано Архієрейським Собором Російської православної церкви у 1990 році у відповідь на звернення українського єпископату до Патріарха Московського та всієї Русі Алексія ІІ і всього єпископату Російської церкви.

Українська православна церква визнає себе правонаступницею давньої Київської Митрополії Константинопольського Патріархату (у межах України) та Українського Екзархату РПЦ.

Київський митрополит, предстоятель церкви, є постійним членом Священного Синоду Російської православної церкви, а український єпископат бере участь в Архієрейських та Помісних Соборах РПЦ, у виборах Святійшого Патріарха Московського і всієї Русі. Натомість, вплив Московського патріархату на внутрішній устрій УПЦ МП обмежений, усі рішення приймає Архієрейський Собор УПЦ (МП). Митрополит Київський та всієї України підпорядковується лише Священному синоду та Соборам УПЦ (МП).

Загальними органами управління в Українській православній церкві є Собор, Собор єпископів, Священний синод та синодальні установи (відділи, комісії, місії), управління справами. Низку важливих повноважень має Предстоятель. Українська православна церква поділяється на дрібніші місцеві церкви єпархії, які мають своїх предстоятелів (єпархіальних архієреїв) органи управління (єпархіальні збори, єпархіальна рада, єпархіальне управління) та установи (благочиння, монастирі, парафії).

Собори

Собор єпископів діє на підставі священних канонів Церкви, постанов Помісних і Архієрейських Соборів Руської (російської) Православної Церкви, а також Соборів УПЦ МП.

— Розділ 3 пункт 5 статуту УПЦ МП, [122]

Найвищим органом управління УПЦ (МП) є Собор, який діє в межах, що визначаються священними канонами Православної церкви, Статутом про управління УПЦ (МП), постанов Помісних і Архієрейських Соборів Російської Православної Церкви, а також Соборів УПЦ (МП)[10]. Іноді ці Собори називаються також помісними або всеукраїнськими. Собор наглядає за збереженням чистоти православного віровчення та норм християнської моралі, вирішує принципові богословські, канонічні, богослужбові та пастирські питання, що стосуються УПЦ (МП), наглядає за збереженням канонічної єдності зі Вселенським православ'ям, затверджує Статут УПЦ (МП).

У період між Соборами Церкви скликаються Собори єпископів УПЦ (МП) (Архієрейські собори), які є другим органом управління УПЦ (МП). За Статутом Собор єпископів має скликатися щонайменше раз на рік, однак на практиці це відбувається рідше. Собор єпископів канонізує святих і ухвалює богослужбові чинопослідування, складені на їхню честь, він є церковним судом вищої інстанції, вносить зміни до Статуту (з подальшим його затвердженням Собором Церкви), а також обирає Митрополита Київського і всієї України й визначає процедуру його обрання.

Чинний митрополит, Онуфрій, провів реформування ряду відділів церкви[128]. Так, 16.09.14 створено Митрополичу раду з питань культури, а також про реорганізацію (в тому числі ліквідації) деяких синодальних відділів і комітетів. Синод також утворив Синодальний просвітницький відділ, включивши його до складу Митрополичої ради з питань культури. Його очолив протоієрей Георгій Коваленко, якого звільнили з посади голови Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ (МП).

Одночасно відбувається реорганізація Синодального інформаційно-просвітницького відділу шляхом перетворення його в Синодальний інформаційний відділ. Його головою призначено єпископа Ірпінського Климента[128].

Крім того, створено Синодальний відділ УПЦ (МП) з соціально-гуманітарних питань. Його очолив протоієрей Владислав Диханов. До новоствореного відділу приєднався відділ з благодійності та соціального служіння при Священному синоді[128].

На засіданні також ліквідований комітет з біоетики та етичних питань при Священному синоді. Його функції відтепер належать до компетенції Синодального відділу з питань охорони здоров'я та пастирської опіки медичних закладів[128].

Ліквідовано також Синодальний відділ у справах пастирської опіки воїнів-інтернаціоналістів. Цими питаннями тепер займатиметься Синодальний відділ по взаємодії зі Збройними силами та іншими військовими формуваннями України[128].

Священний синод

Священний синод є третім органом управління УПЦ (МП), що діє у період між Соборами єпископів. Синод очолюється Митрополитом Київським і всієї України або Місцеблюстителем і складається з десяти, включаючи Митрополита Київського, єпархіальних архієреїв — семи постійних і трьох тимчасових членів. Постійними членами Священного синоду станом на квітень 2013 року є: Володимир (Сабодан), Агафангел (Саввін), Лазар (Швець), Іоанникій (Кобзєв), Онуфрій (Березовський), Марк (Петровцій), Митрофан (Юрчук). Тимчасові члени Священного синоду викликаються на сесію по черзі кожні півроку. Синод засновує і ліквідовує єпархії, обирає і поставляє єпархіальних та вікарних архієреїв, переводить їх на іншу кафедру, засновує і ліквідовує монастирі та вирішує низку дрібніших питань. При Священному синоді діє ряд синодальних установ: комісії, відділи, місії тощо.

Єпархії

Мапа єпархій УПЦ (МП) станом на січень 2019 року.

Рішення про утворення чи ліквідацію єпархій, що входять в Українську Православну Церкву, і про визначення їх територіальних кордонів приймаються її Синодом із подальшим затвердженням Архієрейським Собором РПЦ[13].

За даними 2018 року УПЦ (МП) налічує 53 єпархії[129]. Усі єпархії розміщені на території України.

Монастирі

Найвідомішими монастирями УПЦ (МП) є три лаври Свято-Успенська Києво-Печерська, Успенська Почаївська та Успенська Святогірська. Інші значні монастирі: Бахчисарайський Успенський печерний монастир, Свято-Усікновенський скельний чоловічий монастир, Свято-Знаменський жіночий монастир, Свято-Климентівський Інкерманський чоловічий монастир, Свято-Троїцький чоловічий монастир (Китаївська Пустинь), Свято-Троїцький Густинський жіночий монастир, Спасо-Преображенський Новгород-Сіверський чоловічий монастир, Свято-Покровський Красногірський жіночий монастир, Софроніївський Мовчанський Різдва Богородиці Печерський монастир, Дерманський монастир, Спасо-Преображенський Мгарський чоловічий монастир.

Станом на 2017 рік, згідно з даними Держкомнацрелігій, в Українській православній церкві МП налічувалося 208 монастирів та 4807 ченців і черниць[130]. Жодна інша православна конфесія в Україні не може зрівнятися з УПЦ за розвитком чернечого життя. Так, наприклад, УПЦ КП мав того часу 60 монастирів та 219 ченців і черниць, а Українська автокефальна православна церква — 21 ченця у 13 монастирях[130].

У лютому 2019 року громада Успенського чоловічого монастиря в Низкиничах прийняла рішення перейти до Православної Церкви Україні. Прихожани і клір монастиря організували альтернативні збори, на яких висловилися проти переходу[131].

Навчальні заклади

Українська православна церква має розгалужену систему духовної освіти — академії, семінарії, інститут, училища, ліцей, курси та недільні школи. Станом на 1 серпня 2011 року налічується 10 вищих духовних навчальних закладів: Київські духовні академія і семінарія, Волинська духовна семінарія, Одеська духовна семінарія, Полтавська місіонерська духовна семінарія, Почаївська духовна семінарія, Таврійська духовна семінарія у Сімферополі, Харківська духовна семінарія, Чернівецький православний богословський інститут і Луганський богословський університет на честь Архістратига Михаїла. У 2015 році відкрито Сумську духовну семінарію.

Діють також Регентські курси при Одеській семінарії та Регентське відділення у Кременці Почаївської духовної семінарії, Алчевське Духовне училище, Володимир-Волинське регентське Духовне училище, Городоцьке Духовне училище регентів-псаломників, Київське Духовне училище, Луганське Духовне училище, Миколаївське Духовне училище, Мукачівське Духовне училище, Корецьке регентсько-катехізаторське Духовне училище, Сверловське Духовне училище, Чернігівське духовне училище, Луганська православна класична гімназія імені святої великомучениці Тетяни та Вищі Свято-Володимирські православні богословські курси.

Єпископат

Онуфрій (Березовський), «Митрополит Київський і всієї України» за версією РПЦвУ

Предстоятелем УПЦ (МП) згідно зі статутом є «Митрополит Київський і всієї України» з титулом «Блаженніший». Його резиденція Успенська Києво-печерська лавра. У 1992—2014 роках це був Володимир (Сабодан). З 2014 року Митрополитом Київським є Онуфрій (Березовський).

Згідно зі статутом РПЦвУ, предстоятель УПЦ МП називається «митрополитом» і є постійним членом Синоду Російської православної церкви[132].

Станом на 1 липня 2019 року УПЦ (МП) налічує 98 єпископів: 52 керівні архієреї[133], 39 вікарних[134] та 7 архієреїв на спочинку[135]. З моменту надання прав автономії у 1991 році УПЦ (МП) покинули дев'ятеро архієреїв: троє — митрополит Філарет (Денисенко), єпископи Андрій (Горак) і Яків (Панчук) — перейшли до УПЦ КП, двоє — митрополити Симеон (Шостацький) і Олександр (Драбинко) — до ПЦУ, а четверо перейшли в інші юрисдикції Московського Патріархату. Ще 19 єпископів за цей період померли, майже половина з них несли архієрейське служіння ще з 19601970-х років. Загалом в УПЦ збереглася повна спадкоємність ієрархії з Українським екзархатом Московського патріархату (19181991), у якого, у свою чергу, була повна спадкоємність з ієрархією Російської православної церкви на території України (16201918).

Найавторитетнішими архієреями церкви, окрім Предстоятеля, є митрополит Дніпропетровський Іриней (Середній), митрополит Одеський Агафангел (Саввин), митрополит Донецький Іларіон (Шукало), митрополит Тернопільський Сергій (Генсицький), архієпископ Львівський Августин (Маркевич), архієпископ Білоцерківський Митрофан (Юрчук).

Митрополит Агафангел (Саввин) є своєрідним ідейним лідером проросійського крила УПЦ (МП). Активним прибічником автокефалії є митрополит Черкаський і Канівський Софроній (Дмитрук). Предстоятель і переважна більшість архієреїв займають нейтральні позиції, намагаючись протистояти проявам як українського, так і російського націоналізму в Церкві.

Протягом 2007 року було рукоположено 13 архієреїв, майже стільки, як за попередні 10 років. Це пов'язано з адміністративною реформою, яка подрібнює єпархії для зручності управління за зразком Елладської Церкви. Це прохолодно сприймається Російською церквою, оскільки таким чином кількість українських єпископів може зрівнятися з кількістю єпископів самої РПЦ і на її Помісному Соборі (де матимуть право голосу всі українські єпископи) українські архієреї зможуть прийняти практично будь-яке вигідне для УПЦ (МП) рішення. Після обрання патріархом Московським Кирила (Гундяєва) адміністративна реформа була призупинена, у 2009 було рукоположено лише двоє архієреїв, жодна єпархія не розділена.

Нагороди

В УПЦ існує традиційна система нагород — форма заохочення духовенства та мирян за працю і заслуги перед Православ'ям — у пастирському служінні, богословській, науковій та адміністративній діяльності, відродженні духовності, відновленні храмів, місіонерській, благодійній, соціальній та просвітницькій праці. Нагороди існують двох видів: ієрархічні та загальноцерковні.

Ієрархічні нагороди слугують для заохочення архієреїв і кліриків, засвідчують гідне проходження церковного служіння. До них належать: підвищення в сані (єпископа до архієпископа, ієрея до протоієрея і под., однак не хіротонія); елементи літургійного облачення, що несуть духовне значення; богослужебні відмінності (служіння Божественної Літургії з відкритими Царськими вратами до Херувимської пісні або до «Отче наш»). Відповідно до своєї градації нагороди вручаються у строгій послідовності. Існують нагороди для єпископату, священства та дияконства. Покладання нагород для священства та дияконства здійснюється керівним єпархіальним архієреєм, або, за його благословенням, вікарним архієреєм. При покладанні ієрархічних нагород архієрей виголошує «аксіос» (достойний). Нагороди кліриків у формі службових відмінностей регулюють ієрархічне місце священнослужителя під час богослужіння при соборному служінні. При наявності однакових нагород перевага належить старшому за хіротонією.

До загальноцерковних нагород УПЦ відносяться ордени (Орден преподобних Антонія і Феодосія Печерських, Орден святого рівноапостольного князя Володимира, Орден преподобного Нестора Літописця тощо), медалі, ювілейні ордени та медалі. Загальноцерковними нагородами можуть бути нагороджені Предстоятелі Помісних Церков, єпископат, духовенство, миряни, державні діячі, військові, правоохоронці, журналісти, поети, письменники, працівники — культури, мистецтв, медицини, освіти та представники інших сфер діяльності, а також іноземні громадяни.

Стосунки з іншими релігійними, урядовими та неурядовими організаціями

Зі здобуттям незалежності Українська православна церква Московського патріархату поступово втрачає позиції єдиної офіційно дозволеної церкви на території Україні, які мала в статусі Українського екзархату Російської православної церкви. Так, ще в 1989 році виходить з-під заборони Українська греко-католицька церква, в 1990 році Українська автокефальна православна церква, а в 1992 році частина вірних та єпископату УПЦ (МП) на чолі із Митрополитом Київським і всієї України Філаретом (Денисенком) проголосили створення УПЦ Київського патріархату. Таким чином УПЦ (МП) стає однією із чотирьох церков, що вважають себе прямою спадкоємницею Київської митрополії і діють на території України.

У часи президентства Леоніда Кравчука, стосунки церкви з державою стали напружені через активну підтримку владою інших православних церков та греко-католиків, тиск на Українську православну церкву, а також через втручання УПЦ в політичне життя України. За правління Леоніда Кучми Українська православна церква (Московського патріархату) отримала максимальне сприяння з боку влади. За Віктора Ющенка декларувалося рівне ставлення до усіх конфесій, проте оголошеного відділення церкви від держави не сталося. За часів Віктора Януковича московський патріархат знову користувався максимальним сприянням з боку влади.

Стосунки УПЦ (МП) з ПЦУ та УГКЦ є напруженими й подекуди конфліктними.

Українська православна церква стає об'єктом критики за її проросійську спрямованість та співпрацю з проросійськими політичними організаціями. Так, Іван Діяк розглядає діяльність УПЦ (МП) як «Церковно-політичну складову» п'ятої колони, спрямовану на підрив державного суверенітету України[136]. Участь УПЦ (МП) як проросійської політичної сили в Україні підтверджував завідувач відділу України в Інституті країн СНД К. Фролов[137], зокрема виступ УПЦ (МП) проти В. Ющенка на президентських виборах 2004 року.[138] Напередодні президентських виборів 2010 року Голова УПЦ (МП) Володимир (Сабодан) благословляв на вибори кандидата від Партії регіонів В. Януковича[139].

Реакція на окупацію Криму

У березні 2014 митрополит Черкаський і Канівський Софроній звернувся до Валентини Матвієнко та Володимира Мединськогого, що мають походження з Черкащини, та звинуватив їх у зраді батьківщини через підтримку анексії Криму, а також назвав Володимира Путіна бандитом[140].

Керуючий Львівською та Галицькою єпархією єпископ Філарет (Кучеров) закликав Володимира Путіна вивести війська з Криму[141].

У відкриту полемику з Філаретом (кучеровим) вступив кримський священник Димитрій Шишкін, настоятель Покровського храму УПЦ (МП) в селищі Поштове Бахчисарайського району[142]. За його думкою, він та жителі Південного Сходу України вважають, що «якби російські війська не встали на захист народу України в Південно-Східних її областях, то війна почалася б уже кілька днів назад», оскільки «нинішня Київська влада неодмінно спробувала б встановити свою диктатуру, свої порядки і поняття». На заяву єпископа про те, що «немає ніяких передумов до того, щоб російські солдати сьогодні контролювали суспільно-політичну чи іншу ситуацію життя нашої держави», священник заперечує: «А ми говоримо, що ці передумови є, і назріли вони в результаті двадцятирічної бездарної і односторонньої національної політики ». Отець Димитрій назвав Захід учасником повалення колишньої влади України, а «оскільки погромники, які дорвалися до влади, нас не чують — ми звернулися за допомогою до братнього народу Росії». За його словами, «жителі Південно-Східної України допомогу Росії, в тому числі силову, в абсолютній більшості сприймають саме як братню допомогу однодумців». Священник попросив у єпископа права «нам самим вирішувати, як ставитися до мирних російських солдатів на нашій, дійсно нашій кримській землі». В результаті дискусії з читачами отець Димитрій Шишкін повідомив, що не вважає київську владу легітимною, і звернувся до українського офіцера переходити під командування «головнокомандувача Криму» Сергія Аксьонова, легітимність якого читачі також поставили під сумнів[142].

3 березня намісник та братія Свято-Паісіївського чоловічого монастиря у с. Морозівка встали між російськими військовими, що блокували українську військову частину в Балаклаві, та входом у частину для недопущення кровопролиття[143].

Митрополит Сімферопольський та Кримський Лазар відмовився доводити до вірян інформацію про влаштований Росією у березні кримський референдум[144].

У Черкаській єпархії дозволили не поминати за богослужінням патріарха Кирила, якщо це викликає протести серед людей[145].

Група священників УПЦ (МП) нагороджена медалями «За визволення Криму і Севастополя» від України. Ось їхні імена: — архімандрит Силуан (Макей Сергій Іванович), настоятель Свято-Успенського монастиря (м Бахчисарай); священник Георгій (Поляков Юрій Петрович), священник Свято-Нікольського храму (м. Севастополь); священник Олексій (Тупиков Олексій Леонідович), доглядач Володимирського храму — усипальниці адміралів (м. Севастополь); протоієрей Сергій (Халюта Сергій Михайлович), благочинний Севастопольського округу. Колесніченко Вадим Васильович, народний депутат України від Севастополя, керівник Всеукраїнської громадської організації «Російськомовна Україна», співголова міжфракційної депутатської групи «В підтримку канонічної Церкви», лідер Всеукраїнської Координаційної Ради організацій російських співвітчизників (ВКРОРС)[146].

Кандидат богослов'я, викладач Одеської духовної семінарії УПЦ протоієрей Георгій Городенцев 1 березня 2014 визнав вторгнення російських військ на територію України законним та висловив надію, що російські війська займуть територію всієї України[147].

Секретар Одеської єпархії УПЦ протоієрей Андрій Новіков, учасник Асоціації православних експертів, яка виступила 4 березня з вимогою до Президента Росії В. Путіна «ввести обмежений миротворчий російський контингент на Україну для захисту Православ'я», виступав із підтримкою військового вторгнення Росії на територію України. Влітку 2014 року він був виведений за штат та переїхав у Росію[148].

Пізніше 2014 року служители УПЦ в Криму відкрито виражали підтримку російським державним та військовим службовцям у регіоні.

18 березня 2016 року в Криму відзначили «День возз'єднання Криму з Росією». Від імені УПЦ (МП) в урочистостях взяв участь благочинний Севастопольського округу Кримської єпархії протоієрей Сергій Халюта[56].

Кримська єпархія УПЦ (МП) відкрито підтримує сепаратизм, регулярно публікуючи на своєму офіційному сайті матеріали відповідного змісту. 29 січня 2016 року Священний Синод УПЦ прийняв рішення призначити на півострів єпископом архімандрита Каллініка (Чернишова), який також відкрито підтримує сепаратизм[57].

13 січня російські окупаційні війська у Севастополі вивели зенітно-ракетні комплекси протиповітряної оборони С-400 «Тріумф» на бойове чергування, влаштувавши урочистий ритуал освячення, який провели клірики УПЦ (МП) в Криму у районі мису Фіолент.[149]

28 червня 2018 року Митрополит УПЦ Сімферопольський і Кримський Лазар (Швець) відслужив молебень для російських військ, визнавши Росію «нашою Вітчизною» і «великою морською державою». На молебні були присутні прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв і інші високопоставлені чиновники РФ. Вони разом відзначали в Севастополі День хрещення Русі, а потім День Військово-Морського флоту Росії[55]. У грудні 2019 року редакція газети «Кримська світлиця» отримала скан-копію угоди між командувачем Чорноморського флоту РФ і митрополитом Сімферопольським і Кримським (УМП МП) Лазарем від 2 квітня 2015 року щодо співпраці.[150]

Реакція на війну на сході України

Позиція УПЦ (МП) щодо сепаратистських виступів в Україні та війни на сході України є неоднозначною.

9 липня 2014 Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій зробила звернення щодо ситуації на Сході України за підписом митрополита Онуфрія, де закликала всіх, хто незаконно тримає в руках зброю, скласти її та припинити кровопролиття. Також зазначалось, що територіальна цілісність України є цінністю для народу, а її розділення є гріхом перед Богом та майбутніми поколіннями[151].

5 серпня 2014 тимчасовий глава УПЦ (МП) митрополит Онуфрій в інтерв'ю власній пресслужбі виступив із засудженням антитерористичної операції (АТО) на Донбасі, а також відмовився визнавати причетність керівництва Російської Федерації до дестабілізації ситуації на сході України. За його оцінкою війна є братським кровопролиттям. Він закликав учасників бойових дій з обох сторін не чинити гріх вбивства[152][153][154].

8 травня 2015 на урочистому засіданні Верховної Ради керівництво УПЦ (МП) на чолі з предстоятелем церкви Онуфрієм не встали під час вшанування в Раді бійців АТО, коли Президент Петро Порошенко зачитував імена Героїв України, які отримали це звання під час антитерористичної операції; при цьому піднялися навіть іноземці, серед них генсек ООН Пан Гімун[155][156].

На контрольованій території України священики УПЦ брали участь у підтримці духу українських військовиків, тоді як на окупованій території були випадки підтримки військових формувань сепаратистів.

У вересні 2014 голова синодального відділу УПЦ по взаємодії зі збройними силами митрополит Августин заявив, що як військовий митрополит та по долгу та переконанню благословляє українське військо на захист батьківщини[157]. Декілька єпархій приймали участь у благословінні військових, яких відправляли в зону бойових дій, та у зборі гуманітарної допомоги для них[158][159]. Протоієрей Олександр Лановий після того, як його рідний брат побував у полоні, служив волонтером і постійним духовним наставником військовослужбовців на передовій[160]. У травні 2017 священники Ізюмської єпархії в канун свята Миколи Чудотворця виконуючи благословіння архієрея виконали молебні про відновлення миру на українських блокпостах, а також передали бійцям гуманітарну допомогу[161].

У серпні 2014 мережею поширилася новина, що на Житомирщині священник УПЦ МП відмовився відспівувати загиблого українського воїна. Пізніше родичі загиблого та сам священник спростували цей факт, а священник стверджував, що знає сім'ю загиблого, сам проводжав його на війну та поширена новина для нього образлива[162][163][164].

У серпні 2014 митрополит Онуфрій відспівував заступника голови Українського союзу ветеранів Афганістану, сотника афганської сотні батальйону Айдар Олега Михнюка, який загинув 20 серпня у селищі Новосвітлівка Луганської області[165]. 4 червня 2018 року митрополит Криворізький та Нікопольський Єфрем взяв участь у вшануванні пам'яті учасників антитерористичної організації на сході України[166].

Першим священником зі східної України, що благословив український блокпост, називав себе архімандрит Феогност (Пушков), служитель Луганської єпархії УПЦ[167].

Протоієрей Олександр Авдюгин із Ровеньків вступив у публічну полемику з Феогностом (Пушковим), відкрито підтримуючи сепаратизм у своєму інтернет-блозі[168].

У квітні 2014 священник храму Петра і Павла в Харцизьку Володимир Очеретяний висвятив хоругвь на блокпосту сепаратистів біля Словʼянська. Матеріальну та ідеологічну підтримку сепаратистам у Словʼянську надавав місцевий священник Віталій Веселий. Також із підтримкою сепаратистів виступив благочинний Олександро-Невського округа Горлівської єпархії священик Микола Фоменко[169].

Настоятель храма Святого Духа у Слов'янську Олег Хижняков висвячував знамя військового формування Ігоря Гіркіна. Після відновлення української влади в Слов'янську він продовжив службу в місті[170].

12 січня 2018 року, Герой України генерал-майор ЗСУ Ігор Гордійчук розповів, що в Святогірській лаврі клір УПЦ (МП) від самого початку російської збройної агресії переховував зброю й більше 100 терористів: чеченський загін спецназу та кадирівці.[171][172]

З квітня по травень 2014 року священик Луганської єпархії Володимир Марецький заблокував переміщення українського війська біля села Райгородка Новоайдарського району. Він розмістив на дорозі палатку з цілодобовим чергуванням та закликав військових залишити позиції. Священник був заочно засуджений до 6 років ув'язнення. 25 травня 2014 він був затриманий у складі озброєної групи з 13 сепаратистів, яку він очолював. Реагуючи на цю справу у травні Єпархіальна рада Луганської єпархії засудила участь священників у політичних акціях та збройному протистоянні та відсторонила Володимира Марецького від виконання пастирських обов'язків. У вересні 2014 Володимир Марецький був звільнений для обміну на українських полонених[173][174][175][176].

За рішенням Печерського районного суду міста Києва від 2017 року священник Свято-Іверського жіночого монастиря Донецька визнаний виним у коригуванні вогню сепаратистів у 2015 році. Ім'я священика не називається, але повідомляється, що в березні 2015 він був відсторонений від служіння та що він переховується на території Росії[177].

13 серпня 2015 року на контрольному пункті «Бугас» був затриманий архимандрит УПЦ МП Нікон (Дубляженко), у якого знайшли посвідчення батальйону «Восток». У лютому 2016 року він був обміняний на українських полонених[178][179].

Митрополит Донецький і Маріупольський Іларіон не з'являється публічно поряд із керівництвом ДНР. У вересні 2014 року він заборонив зустрічати ікону Богоматері, яку привезли з Росії для благословіння ополчення ДНР[180]. Замість митрополита Іларіона на офіційних заходах поряд із діячами самопроголошеної республіки бере участь єпископ Новоазовський Варсонофій[181]. Так, 11 травня 2015 року він прийняв участь у святкуванні «дня республіки»[182], а у вересні 2017 разом із представниками влади ДНР відкрив дзвіницю у Саур-могили.

8 вересня 2019 року у тимчасово окупованому Донецьку бойовики урочисто відкрили погруддя російському імператорові Миколі II в донецькому селищі Гірник на території поки недобудованого храму на честь Святих царствених мучеників. Установці бюста російському імператору також сприяв митрополит Донецький і Маріупольський УПЦ МП Іларіон.[183]

У листопаді 2014 року на церемонії інавгурації голови самопроголошеної ЛНР Ігоря Плотницького був присутній митрополит Іоанникій, який очолював Луганську єпархію до 2012 року, а потім перебував на покої. Чинний луганський митрополит Митрофан (Юрчук) серед присутніх не був[184].

Два луганських священника з окупованих територій, Віталій Запека та Володимир Маглена, через небезпеку виїхали на контрольовану Україною територію Луганської області. Зі слів Володимира Маглени, керівництво єпархії нейтрально поставилось до його проукраїнської діяльності в інформаційному просторі[185][186].

2014

13 серпня 2014 пресслужба УПЦ КП розкритикувала обрання митрополита Чернівецького і Буковинського Онуфрія главою УПЦ (МП) та завила, що цей вибір демонструє залежність більшості єпископів цієї церкви від доктрини «русского мира», яка стала ідеологічним підґрунтям агресії Кремля проти України, та означає відмову від діалогу про створення єдиної Помісної Православної Церкви, оскільки саме Онуфрій свого часу блокував цей діалог[187]

2015

Внаслідок політичних подій 2013—2015 рр. стосунки між віруючими УПЦ (МП) та інших церков погіршились, що призвело до переходу парафій до інших церков. За словами члена підкомітету з питань державної політики у сфері свободи совісті та релігійних організацій комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності Віктора Єленського, 60—70 парафій УПЦ (МП) перейшли до УПЦ КП.[188]

2018

На початку 2018 року священник УПЦ (МП) Євген Молчанов відмовився відспівувати загиблу однорічну дитину, яка була хрещена у церкві Київського патріархату, оскільки, за його словами, у такому разі дитина вважала нехрещеною.[189][190] Запорізький митрополит Лука підтримав свого підлеглого:

Згідно канонів нашої церкви ми не можемо здійснювати обряд стосовно прихожан інших конфесій. Священик зробив правильно, бо якби він нарушив канони, мусив би за це нести відповідальність перед Богом. Ні батьки, ні священик у ситуації, що склалася не винні, відповідальність несе ритуальна служба, яка звернулася не до тієї церкви.[191]

8 січня 2018 року на протест проти цього випадку Активісти громадської організації «С14» влаштували в Києві акцію протесту, заблокувавши в'їзд на територію Києво-Печерської Лаври.[192] До протестувальників вийшов настоятель УПЦ (МП) Павло (Лебідь) і в ході спілкування зробив купу провокативних заяв, які викликали неабияке обурення в громадян.[193][194] Активісти заявили, що будуть продовжувати акції.[195]

За фактом СБУ було відкрито розслідування.[196] Генеральна прокуратура України розпочала досудове розслідування проти окремих представників Запорізької Єпархії УПЦ (МП) та організації "Союз православний «Радомир».[197]

11 січня 2018 року СБУ провела обшуки у «бойового крила» Запорізької єпархії УПЦ (МП): ГО "Союз православний «Радомир», під час яких було вилучено незареєстровану автоматичну вогнепальну і холодну зброю, значну кількість набоїв, медалі «патріот Росії», проросійську символіку вказаної організації, роздруківки з текстами антиукраїнського змісту.[198]

2019

В червні 2019 року десятки чоловіків, які прямували до Почаївської лаври з учасниками Хресної ходи УПЦ МП, всі були одягнені в чорні футболки, написи на яких закликають готуватись до війни були роздані паломникам організаторами — представники Кам'янець-Подільської єпархії УПЦ (МП).[199]

27 липня УПЦ МП провела хресну ходу в Києві з нагоди 1031-річчя Хрещення Русі. Це сталось напередодні до запланованої 28 липня хресної ходи ПЦУ[200].

28 липня 2019 року Синод вніс до церковного календаря УПЦ (МП) день пам'яті священномученика пресвітера Володимира Троєпольського, який був прославлений 1981 року Архієрейським Собором РПЗЦ, коли остання знаходилася в розколі з РПЦ. Судячи з обмеженої інформації про пресвітера Володимира Троєпольського, він був російським монархістом, «викривав революційні настрої, що насаджувалися в народі», і був убитий невідомими в 1905 році в Криму.[201]

У серпні 2019 року з благословення митрополита Тернопільського та Кременецького Сергія на Тернопільщині організовуються туристично-паломницькі поїздки в окупований Крим. Священники РПЦвУ вирішили реанімувати туристичний бізнес у Криму, який занепав після російської окупації. Крім відвідування православних храмів та монастирів Криму, вірянам також пропонують відпочити біля моря. Відповідні рекламні оголошення про «паломнічество в Крим» розмістили біля храмів УПЦ МП на Тернопільщині.[202]

10 вересня 2019 року Президент Чехії Мілош Земан прийняв у Празькому Граді делегацію із семи осіб, які, за їхніми словами, «представляють інтереси русинів, які домагаються автономії в складі України». Прийом був символічно приурочений до сторіччя підписання Сен-Жерменського договору: 10 вересня 1919 року цією міжнародною угодою підтверджувалося приєднання до Чехословаччини Підкарпатської Русі — нині території Закарпаття. У складі делегації був і священник УПЦ МП Дмитро Сидор, який раніше отримав умовний термін за посягання на територіальну цілісність України.[203]

У жовтні 2019 року запорізький митрополит УПЦ МП Лука та нардеп Вадим Новинський проводили агітацію за «формулу Штайнмаєра».[204]

12 жовтня 2019 року, як вже кілька років поспіль, на території Києво-Печерської лаври відбулись «козацькі Ради» «Міжнародної громадської організації Козацтво Запорозьке». Під головуванням «гетьмана» Дмитра Сагайдака розпочалося спочатку спільне засідання чергових 69-ї Малої та 36-ї Верховної козацьких Рад, а потім позачергової 8-ї «Великої Ради МГО Козацтва Запорізького». Митрополит РПЦвУ Августин благословив на проведення плідної діяльності та очолив вшанування загиблих, померлих від поранень і по старості козаків ГО «Козацтва Запорозького».[205]

2020

У 2020 році УПЦ МП провела форум «Люди миру» у Свято-Гірській лаврі. Журналісти звинуватили у впливі Віктора Медведчука на форум, проте в РПЦвУ це відкинули. Сам Медведчук підтримав форум «Люди миру»[206]. Серед учасників форуму був журналіст Молчанов Юрій, який має проросійські погляди і вважає, що «мутований націоналізм» призвів до розколу суспільства[207]. Також до оргкомітету увійшов співак, нагороджений Путіним Олег Карамазов.[208] Також участь у проєкті взяв намісник Святогірської лаври Арсеній (Яковенко), який раніше висловлював думку, що Україна перша почала війну з Росією.[209] На форумі виступила вірянка РПЦвУ, жителька с. Піски, яка сказала, що не розуміє навіщо звільнили її село від сепаратистів і звинуватила українських військовослужбовців у мародерстві. Вона порадила їм «викопати окопи в себе вдома»[210][211][212].

Кількість вірян

Найбільшою кількість вірян цієї релігійної громади була в середині 2000-х років, але вже у 2010-х кількість вірян зменшилася. Так у 2010 році за даними Державного комітету України у справах національностей та релігій у них було вже 9,5 мільйона вірян в Україні.[213] У 2018 році за даними Центру Разумкова, кількість їх вірян в Україні впала до 5 мільйонів (19,1 % з усіх православних в Україні)[214]. Станом на травень 2019 року до УПЦ (МП) зараховують себе ~4,19 млн (16 %) православних українців[215].

Зміни кількості служителів, парафій та інших інституцій

Частка громад УПЦ (МП) на 1 січня 2010

За винятком трьох областей Галичини і західного Поділля (Львівська, Івано-Франківська та Тернопільська), Українська православна церква (різних патріархатів) є домінантною конфесією на території країни за кількістю парафій (громад) та культових споруд у власності чи користуванні.

Згідно з аналітичними матеріалами Центру Разумкова за 2011 рік, УПЦ зберігає регіональний характер мережі своїх інституцій. Організації УПЦ зосереджені переважно в Центральному і Східному регіонах країни. Тут знаходяться 64,6 % її громад (46 % — у Центральному регіоні). В цих регіонах громади УПЦ кількісно переважають лише в чотирьох з 13 областей: в Луганській — 50,4 %, Сумській — 52,6 %, Хмельницькій — 52,4 % і Чернігівській — 59,6 %. У Києві частка громад УПЦ становить 26,2 %. В порівнянні з 2000 р., відбулося зростання частки вірних УПЦ серед дорослого населення України з 9,2 % до 23,6 % (тобто у 2,6 раза). Це сталося переважно за рахунок зниження частки тих, хто вважає себе православним, але не відносить себе до жодної Церкви.[216]

За даними Державного комітету України у справах національностей та релігій станом на січень 2008 року, релігійна мережа показувала найшвидше зростання серед усіх конфесій України (200—300 парафій та інших структур на рік[217]).

За даними соцопитувань Центру Разумкова за 2010 рік, оприлюднених у 2011 році, була найбільша в Україні за чисельністю вірян[216]. Згідно з даними соцопитування, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» та фірмою «Юкрейніан соціолоджі сервіс» 22 листопада — 6 грудня 2011 року, є другою за кількістю вірян релігійною конфесією в Україні після УПЦ (МП)[218][219]. За даними Фонду «Демократичні ініціативи» на початок 2015, є другим релігійним об'єднанням України за числом прихильників (20,9 % вірян).[220]

Згідно з опублікованими 6 грудня 2019 року даними, Українська Православна Церква Московського Патріархату об'єднує 53 єпархії, 12 338 парафій і 254 монастирі (за рік відкрито 246 нових парафій). В УПЦ МП 99 архиєреїв (53 єпархіальних, 39 вікарних, 7 на спокої), 12 411 священнослужителів, 4 609 ченців. Кількість духовних навчальних закладів — 17. На денній формі навчання у вищих навчальних закладах навчаються 1 372 студенти.[221]

Дата[222]ЄпархійПарафійМонастирівЧенців і черницьМісійБратствНавч. закладівСлухачів у нихСвященнослужителівНедільних шкілПеріодичних видань
01.01.1990 19
01.01.1991 20
01.01.1992 22 ≈5500 32 6
01.01.1993 25
01.01.1994 28
01.01.1995 32
01.01.1996 32
01.01.1997 34 6882 75 2301 12 2498 5590 1552
01.01.1998 34 7386 92 2509 2 13 13 2824 6044 1784
01.01.1999 34 7996 105 2982 14 3070 6568 2108
01.01.2000 35 8490 113 3396 15 3657 7122 2393
01.01.2001 9049 122 3519 1 15 4024 7509 2593
01.01.2002 9515 131 3727 3 15 4165 7995 3076
01.01.2003 10044 144 4046 2 15 4592 8285 3245 116
01.01.2004 10384 151 4095 5 15 4282 8620 3746 95
01.01.2005 36 10689 158 4151 5 36 15 4413 8936 3879 106
01.01.2006 36 10875 161 4083 5 37 16 4454 9072 4019 103
01.01.2007 36 11085 167 4399 8 37 17 3627 9327 4133 105
01.01.2008 40 11334 173 4485 10 34 18 3970 9217 4112 106
01.01.2009 44 11539 177 4562 12 34 19 4211 9275 4158 106
01.01.2010 45 11790 179 4626 13 34 20 4234 9518 4256 108
01.01.2011 45 12043 186 4576 13 34 20 4568 9680 4344 112
01.01.2012 46 12340 191 4625 14 34 20 4765 9922 4258 110
01.01.2013 48 12574 203 4873 15 34 20 4727 10085 4288 108
01.01.2014 55 12714 214 4867 14 35 20 4115 10456 4232 109
01.01.2015 52 12241 207 4869 15 31 19 4806 10180 3978 105
01.01.2016 52 12334 207 4847 16 31 19 4861 10169 3707 129
01.01.2017 52 12328 208 4807 17 28 19 4788 10289 3987 135
01.01.2018 52 12348 211 4721 17 28 18 4163 10424 4243 137
01.01.2019[223] 52 12437 215 4684 17 34 18 1765[lower-alpha 4] 10419 4216 138
12.2020[2] 53 12 374 255 4 548 н/д н/д 18 1 531 (денна форма) 12 456 н/д н/д


Зауваження

 1. Як вживані в ЗМІ екзоніми. У статті вживаються назви Російська православна церква в Україні («РПЦвУ»), Українська православна церква (Московський патріархат) («УПЦ (МП)») та «Українська православна церква Московського патріархату» («УПЦ МП»), de facto назви цієї релігійної громади
 2. Розділ І, пункт 5 статуту УПЦ МП
 3. Глава Х, пункт 10 статуту РПЦ.
 4. денна форма навчання

Примітки

 1. УПЦ МП визнається Російською Православною Церквою, проте не визнається Константинопольською Православною Церквою.
 2. Звіт Керуючого справами Укрїнської Православної Церкви (МП) за 2020 рік. УПЦ-МП 09.12.2020
 3. https://church.ua/
 4. Особливості релігійного і церковно-релігійного самовизначення громадян України: Тенденції 2000-2020рр. (pdf). Центр Разумкова. 2020.
 5. Конфесійна та церковна належність громадян України (січень 2020 р. соціологія). Процитовано 4 січня 2021.
 6. Статут РПЦ про УПЦ | УКРАЇНСЬКА ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА. orthodox.org.ua. Процитовано 25 вересня 2018.
 7. Українська православна церква МП отримала «особливий статус» у РПЦ
 8. Глава X. Украинская Православная Церковь / Офіційні документи / Патріархія.ru. Патріархія.ru. Процитовано 25 вересня 2018.
 9. VIII. Самоуправляемые Церкви // Устав Русской Православной Церкви
 10. Статут УПЦ | УПЦ МП. orthodox.org.ua. Процитовано 23 серпня 2018.
 11. Патріарх Варфоломій ще раз запросив Онуфрія взяти участь у виборах предстоятеля Української православної церкви Після об'єднання церков Онуфрій не зможе називатися «митрополитом Київським». lb.ua
 12. Війна престолів. Як реагують помісні церкви на конфлікт Константинополя і РПЦ. nv.ua
 13. Статут Російської Православної Церкви (Глава X. Українська Православна Церква). офіційний сайт РПЦ МП (Москва) (російська). Процитовано 24.09.2018.
 14. Статут Російської Православної Церкви (Глава X. Українська Православна Церква). архів інтернету (збережена сторінка офіційного сайту РПЦ МП) (російська). Процитовано 24.09.2018.
 15. Голова УПЦ: Коли Президент відвідує Лавру, заходить до мене на каву і молиться біля мощей — УНІАН, 19 грудня 2008
 16. Внутренняя жизнь и внешняя деятельность Русской Православной Церкви с 2009 года по 2019 год / Статьи / Патриархия.ru. Патриархия.ru (рос.). Процитовано 14 січня 2021.
 17. Патриарх Кирилл будет представлять Украину в Кремле и мирить наших раскольников. orthodox.org.ua. 10 жовтня 2016. Процитовано 7 липня 2019.
 18. Фотографії опубліковані архієпископом Євстратієм, УПЦ КП
 19. В Крыму слово Московский важнее слова Украинская: Свято-Покровский собор (подворье Кизилташского мужского монастыря) УПЦ МП. sezamka.kiev.ua. Процитовано 7 липня 2019.
 20. Із храмів Московського патріархату в Криму знімають таблички УПЦ. Радіо Свобода. Процитовано 14 січня 2021.
 21. Відбулося ранкове пленарне засідання Верховної Ради України // Верховна Рада України, 20 грудня 2018 року
 22. Міністерство культури України :: Інформація Міністерства культури України - центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері релігії стосовно переліку релігійних організацій (об'єднань), які підпадають під дію частин сьомої і восьмої статті 12 "Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації", яким необхідно внести зміни до свого статуту (положення) та подати їх на реєстрацію у встановленому порядку. mincult.kmu.gov.ua. Процитовано 10 листопада 2019.
 23. Суд призупинив перейменування УПЦ в російську церкву. BBC. Процитовано 7 липня 2019.
 24. Що насправді відбувається з процесом перейменування УПЦ (МП)?. https://risu.org.ua/. Релігійно-інформаційна служба України. 26 липня 2019. Процитовано 28 липня 2019.
 25. Міністр культури Володимир Бородянський: У релігійній сфері важливо мати чесні відносини. risu.org.ua. Процитовано 10 листопада 2019.
 26. Верховний суд дозволив УПЦ Московського патріархату зберегти назву. РБК-Украина (рос.). Процитовано 16 грудня 2019.
 27. В Мінкультури заявили, що Верховний суд не дозволяв УПЦ МП залишити назву. РБК-Украина (рос.). Процитовано 18 грудня 2019.
 28. Звернення Його Всесвятості Патріарха Константинопольського Варфоломія І до української нації, 26.07.2008 // Православіє в Україні. Архів оригіналу за 31.07.2008. Процитовано 28.07.2008.
 29. Звернення Його Всесвятості Патріарха Константинопольського Варфоломія І до української нації, 26.07.2008 (Web archive)
 30. Памятная книжка Волынской губернии на 1909 год / Изд. Волын. Губерн. Стат. Ком. Житомир, 1908. VIII, 39, [1] с. С. 40. 192, [1], 193—231, [1], 3–202, 44 с.
 31. Катунин Ю. А. Хронология важнейших событий новейшей истории русской православной церкви в Крыму, Украине и россии (1917—1997 годы)[недоступне посилання з травня 2019].
 32. Кураевпише, диакон Андрей; diak_kuraev 2017-12-01 00:31:00, 2017-12-01 00:31:00 диакон Андрей Кураев. Полномочия УПЦ МП сокращены. diak-kuraev.livejournal.com (укр.). Процитовано 4 січня 2021.
 33. Московський патріархат створювали агенти НКВС, - свідчать розсекречені СБУ документи. https://espreso.tv/. Еспресо TV. 10 грудня 2017. Процитовано 10 грудня 2017.
 34. Дудченко, протоієрей Андрій. 10 відповідей про автокефалію Православної Церкви України | Спасо-Преображенський собор (укр.). Процитовано 3 березня 2019.
 35. Клара Гудзик. Византийский стиль.
 36. УПЦ МП залишилася без фінансової підтримки
 37. Церковний переворот: проросійські сили беруть гору в УПЦ (МП)
 38. http://www.religion.in.ua/news/ukrainian_news/17389-v-upc-kadrovye-peremeny-i-peredel-territorii.html В УПЦ — кадрові зміни та переділ території (рос.)
 39. https://www.bbc.com/ukrainian/news-46632682 «Російська православна церква в Україні»: Рада зобов'язала УПЦ МП перейменуватись
 40. Минулоріч до ПЦУ перейшли близько 600 парафій Московського патріархату. www.ukrinform.ua. Процитовано 8 жовтня 2020.
 41. Митрополит Черновицкий и Буковинский Онуфрий: Голодомор - это было вр…. archive.is. 30 листопада 2015. Процитовано 4 листопада 2016.
 42. Чи не сниться Амвросію Мазепа? - Всеукраїнський незалежний медійний простір "Сіверщина". siver.com.ua. Процитовано 25 березня 2019.
 43. Митрополит Онуфрий: «Христос – это мир. И все, кто с Ним, должны прекратить братское кровопролитие» | Україна Православна. pravoslavye.org.ua. Процитовано 4 листопада 2016.
 44. День міста в Одесі святкували колишні "регіонали" та Московський патріархат. espreso.tv. Процитовано 4 листопада 2016.
 45. В Московському патріархаті пояснили, чому не вшанували пам'ять бійців АТО. espreso.tv. Процитовано 4 листопада 2016.
 46. Митрополит Онуфрій: Ми не встали у Раді, тому що ми проти війни. espreso.tv. Процитовано 4 листопада 2016.
 47. У Полтаві церкву УПЦ МП прикрасили двоголовим орлом і Петром І, який нищить синьо-жовтий прапор. ТСН.ua. Процитовано 4 листопада 2016.
 48. Хресна хода під імперськими прапорами у Києві. ТСН.ua. Процитовано 4 листопада 2016.
 49. Епископ Лонгин (Жар): Я не благословляю вас идти на войну. I Православный Форум Украины (ru-RU). Процитовано 10 листопада 2019.
 50. Журналісти звернулись до СБУ, Генпрокурартури та РНБО з запитом про руйнівну діяльність РПЦвУ. Релігійна правда. 4 серпня 2019. Процитовано 10 листопада 2019.
 51. Два священики УПЦ МП в Кадіївці благословили полк “козаків ЛНР” на війну з Україною. ФОТО. Новинарня (-UA). 19 жовтня 2017. Процитовано 21 жовтня 2017.
 52. Храми УПЦ МП на Донбасі служили складами зброї для російських військ. Апостроф. Процитовано 21 липня 2020.
 53. Батьки благали на колінах: у Запоріжжі зчинився скандал через відмову священика УПЦ МП відспівати дитину (відео). unian.ua. 06.01.2017.
 54. У Запоріжжі священники московського патріархату двічі відмовили у відспівуванні загиблого хлопчика. umoloda.kyiv.ua.
 55. Митрополит УПЦ отслужил молебен для российских войск, признав Россию "нашим Отечеством" и "великой морской державой" » Релігія в Україні. Вера и религия. Философия и религия в Украине. www.religion.in.ua (рос.). Процитовано 2 серпня 2018.
 56. УПЦ отпраздновала «день воссоединения Крыма с Россией» » Релігія в Україні. Вера и религия. Философия и религия в Украине. www.religion.in.ua (рос.). Процитовано 2 серпня 2018.
 57. Крымская епархия УПЦ открыто поддерживает сепаратистов, но не хочет, чтобы это мешало назначению епископа » Релігія в Україні. Вера и религия. Философия и религия в Украине. www.religion.in.ua (рос.). Процитовано 2 серпня 2018.
 58. СМИ: СБУ нагрянула на вечеринку помощника Кивалова - нашли торт с флагом "ДНР" и оружие (фото). www.unian.net (рос.). Процитовано 20 лютого 2019.
 59. СБУ накрыла вечеринку сотрудника религиозной организации: нашли торт с флагом «ДНР», пистолет и беженок легкого поведения | Новости Одессы. dumskaya.net. Процитовано 20 лютого 2019.
 60. ГО Оберіг (4 червня 2015). Священнослужители празднуют с тортом "ДНР" и проститутками. Одесса 27.05.2015. Процитовано 25 березня 2019.
 61. тобто служба капеланами священиків УПЦ (МП)
 62. Аваков заборонив священикам УПЦ МП ставати капеланами - 24 Канал. 24 Канал. Процитовано 16 серпня 2018.
 63. Як на Рівненщині 600 дітей вшанували російського царя. Volyn UA (українською). 20 серпня 2018. Процитовано 21 серпня 2018.
 64. СОЦМЕРЕЖІ ОБУРИЛИСЯ, ЩО УПЦ (МП) ВТЯГНУЛА 600 ДІТЕЙ ДО ВШАНУВАННЯ РОСІЙСЬКОГО ЦАРЯ. РІСУ. 21 серпня 2018.
 65. Українська армія – це армія миру. Виступ Порошенка на параді до Дня Незалежності. ТСН.ua. 24 серпня 2018. Процитовано 31 серпня 2018.
 66. Попи УПЦ МП активно зазивають до лав "ДНР" – Тимчук розповів, як саме. 5 канал (-UA). Процитовано 7 вересня 2020.
 67. Интерфакс-Религия: В Украинской православной церкви возмущены внесением митрополита Онуфрия в базу сайта "Миротворец". www.interfax-religion.ru. Процитовано 2 жовтня 2018.
 68. Священики УПЦ (МП) не зобов'язані поминати Патріарха Московського — митрополит Олександр (Драбинко)
 69. Якби не УПЦ МП, в Україні не було б війни — Філарет. Суспільство. Процитовано 20 березня 2019.
 70. «Нам потрібна наша Церква, а не Путінська»: на Дніпропетровщині пікетували резиденцію митрополита УПЦ (МП). risu.org.ua (англ.). Процитовано 19 листопада 2018.
 71. Имение митрополита УПЦ МП Ефрема пикетировали сторонники Томоса (рос.). Процитовано 19 листопада 2018.
 72. В Кривом Роге пикетировали резиденцию митрополита УПЦ МП. zik.ua (рос.). Процитовано 19 листопада 2018.
 73. Обшуки в охоронній фірмі диякона МП: гроші, зброя й антиукраїнська література. Українська правда. Процитовано 3 березня 2019.
 74. Журналіст: величезна кількість попів УПЦ МП на Донбасі брала участь у катуванні полонених. Процитовано 28 листопада 2018.
 75. Вселенський патріарх: Присутність Московського патріархату шкодить інтересам української нації. glavcom.ua. Процитовано 31 травня 2019.
 76. Митрополит МП: ставлюсь до ДНР «не як до ворогів, а як до своєї пастви». Духовний фронт. 5 березня 2020. Процитовано 16 липня 2020.
 77. «З тієї сторони не хочуть війни», - митрополит-колаборант Московського патріархату. Духовний фронт. 4 березня 2020. Процитовано 16 липня 2020.
 78. NATO. Устименко Александр Николаевич. Myrotvorets.center (ru-RU). Процитовано 16 липня 2020.
 79. Сепаратисти у рясі: брати-священики УПЦ Московського Патріархату служать в ЛНР. Духовний фронт. 8 лютого 2020. Процитовано 16 липня 2020.
 80. georgiy. Вручение медалей "За веру и волю", 23.07.2015 | Свято-Вознесенский храм, Aлександровский благочиннический округ (ru-RU). Процитовано 16 липня 2020.
 81. https://aleksandrovsk-prav.ru/vyzhivanie-aleksandrovska-v-strashnoe-leto-2014-goda-truzheniki-tyla/ Офіційний сайт Олександрівського благочиння УПЦ МП (РПЦвУ).
 82. У церковному конфлікті на Закарпатті замішаний монах РПЦвУ, який виступає за Русинську народну республіку. Духовний фронт. 13 серпня 2020. Процитовано 28 серпня 2020.
 83. «Нехай солдати у себе в будинку окопи вириють»: Як на форумі РПЦвУ в Святогорську обговорювали «мир на Донбасі». Духовний Фронт України. 24 вересня 2020. Процитовано 31 березня 2021.
 84. «Виносили всьо»: Вірянка Московського патріархату звинуватила військових ЗСУ у мародерстві й не знає навіщо звільнили її село. Духовний Фронт України. 25 вересня 2020. Процитовано 31 березня 2021.
 85. «Гонима» вірянка РПЦвУ виявилась прихильницею російської армії та імператора. Духовний Фронт України. 5 березня 2021. Процитовано 31 березня 2021.
 86. Дії УПЦ (МП) під час карантину: релігійний фундаменталізм чи щось інше? (укр.). www.radiosvoboda.org. Радіо Свобода. 2 травня 2020. Процитовано 20 листопада 2020.
 87. Поліція порушила п'ять кримінальних справ проти УПЦ МП (укр.). www.rbc.ua. РБК-Україна. 20 квітня 2020. Процитовано 21 квітня 2020.
 88. Украинская церковь московского патриархата потребовала вернуть Крым Архівовано 20 серпня 2014 у Wayback Machine.. Росбизнесконсалтинг, 18.8.2014.
 89. Окупанти в рясах: У Криму священники «УПЦ МП» благословили на бойові завдання російських моряків. Духовний Фронт України. 25 серпня 2020. Процитовано 31 березня 2021.
 90. В Криму «негнана» РПЦвУ встигла привітати моряків ВМФ Росії, поки в Україні відбувались антиурядові мітинги. Духовний Фронт України. 21 березня 2021. Процитовано 31 березня 2021.
 91. Окупанти в рясах: Єпископ «УПЦ МП» освятив хоругву для ракетного корабля РФ «Грайворон». Духовний Фронт України. 12 лютого 2021. Процитовано 31 березня 2021.
 92. У Криму священник так званої «УПЦ МП» благословив військових ЗС РФ на «захист батьківщини». Духовний Фронт України. 23 лютого 2021. Процитовано 31 березня 2021.
 93. В окупованому Криму священник «УПЦ МП» благословив війська РФ «на ратне служіння». Духовний Фронт України. 6 лютого 2021. Процитовано 31 березня 2021.
 94. В окупованому Криму священники «УПЦ МП» благословили «виганяти чужинців, які посягають на РФ». Духовний Фронт України. 6 листопада 2020. Процитовано 31 березня 2021.
 95. Глава X. Украинская Православная Церковь / Офіційні документи / Патріархія.ru. Патріархія.ru. Процитовано 25 вересня 2018.
 96. Текст Статуту про управління Української Православної Церкви
 97. (англ.) Перелік автокефальних і автономних Церков на офіційному сайті Американської православної церкви
 98. Епіфанія пом'янули у Константинополі, а він проігнорував Кирила (en-GB). 16 грудня 2018. Процитовано 19 березня 2019.
 99. Епіфанія згадали разом з іменами інших предстоятелів під час служби Вселенського патріарха (ВІДЕО). UATV. 16 грудня 2018. Процитовано 19 березня 2019.
 100. Gazeta.ua (17 грудня 2018). Митрополита Епіфанія згадали на службі Вселенського патріарха. Gazeta.ua (укр.). Процитовано 19 березня 2019.
 101. Статут УПЦ МП. Архів оригіналу за 12 серпня 2010. Процитовано 16 березня 2010.
 102. Щорічне видання Вселенського патріархату не визнає титулів єпископів МП в Україні. Духовний фронт (укр.). 22 січня 2020. Процитовано 4 листопада 2020.
 103. Вселенський патріарх Церкваріуму: українські ієрархи під Росією не є місцеві правлячі єпископи – інтернет-видавництво Церкваріум. cerkvarium.org. Процитовано 4 листопада 2020.
 104. Вселенський патріарх: РПЦвУ не може бути присутньою в межах юрисдикції Церкви України. Духовний фронт (укр.). 30 жовтня 2020. Процитовано 4 листопада 2020.
 105. Патріарх Варфоломій направив митрополиту Онуфрію лист: з'явилися подробиці. ukr.segodnya.ua (укр.). Процитовано 19 березня 2019.
 106. Щорічне видання Вселенського патріархату не визнає титулів єпископів МП в Україні. Духовний фронт (укр.). 22 січня 2020. Процитовано 8 жовтня 2020.
 107. Після грудня 2018 року єпископи «УПЦ МП» підлягають суду Вселенського патріарха, — богослов Кирило Говорун. -df.news
 108. РПЦ розірвала спілкування зі вселенським православ'ям. www.radiosvoboda.org
 109. Автокефалія УПЦ: Польський Собор закликав відкинути політичні мотиви. — depo.ua
 110. Польська церква зайняла сторону РПЦ у конфлікті з Константинополем. Архієрейський собор Польської православної церкви постановив, що не вступатиме в євхаристійне спілкування з відновленим в правах духовенством УПЦ КП і УАПЦ. Засідання собору відбулося у четвер, 15 листопада. — nv.ua
 111. Kancelarii Św Soboru Biskupów. Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego 2 kwietnia 2019. — orthodox.pl
 112. Польська Церква продовжує не визнавати відновлення сану лідерів УПЦ КП і УАПЦ, але не проти автокефалії в Україні. — religion.in.ua
 113. Komunikat Kancelarii Świętego Soboru Biskupów Świętego Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego 29 października 2019. orthodox.pl
 114. Сербська церква відмовилася визнати рішення Вселенського патріархату в Україніl. gordonua.com
 115. Румунська Православна Церква закликала Константинополь і РПЦ знайти рішення українського церковного питання. religions.unian.ua
 116. Патриарх Антиохийский назвал украинский раскол политическим процессом в религиозной оболочке. pravmir.ru
 117. ABP. ANASTASIOS OF ALBANIA: CONSTANTINOPLE'S ACTIONS IN UKRAINE THREATEN TO RUPTURE ORTHODOX UNITY. orthochristian.com
 118. Митр. Калліст: Томос для укр. розкольників — помилка патріарха Варфоломія. spzh.news
 119. Статут про управління Української Православної Церкви | УКРАЇНСЬКА ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА. orthodox.org.ua. Процитовано 5 лютого 2021.
 120. УПЦ МП порушує закон, не вказуючи у назві належність до країни-агресора - експерт. www.ukrinform.ua. Процитовано 5 лютого 2021.
 121. Определение Освященного Архиерейского Собора Русской Православной Церкви «О внесении изменений и дополнений в Устав Русской Православной Церкви и другие документы Русской Православной Церкви» / Официальные документы / Патриархия.ru. Патриархия.ru (рос.). Процитовано 28 грудня 2019.
 122. Статут УПЦ | УКРАЇНСЬКА ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА. orthodox.org.ua. Процитовано 23 серпня 2018.
 123. Вселенський патріарх заявив, що Україна не є канонічною територією РПЦ, Unn.com
 124. Блаженнійший Володимир, митрополит Київський і всієї України. Українська Православна Церква: сьогодення і перспективи. Архів оригіналу за 4 грудня 2008. Процитовано 16 березня 2010.
 125. Бабкін М. А. Статут Руської православної церкви: припустимо ототожнення РПЦ і ПРЦ? // Суспільні науки і сучасність. М., 2015. № 1. С. 108—114] (рос.)
 126. Статут Руської Православної Церкви (рос.)
 127. Абрамов, Владислав (8 Жовтня 2018). Митрополит Олександр (Драбинко): «У Росії про захоплення лаври знають більше, ніж я». krapka.club. Процитовано 8 Жовтня 2018.
 128. В УПЦ (МП) создан Митрополичий совет по вопросам культуры
 129. Єпархії Української православної церкви (Московського патріархату)
 130. Звіт про мережу церков і релігійних організацій в Україні станом на 01.01.2017 р. (Форма 1). Дані Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України
 131. Громада Успенського чоловічого монастиря села Низкиничі, що в Іваничівському районі Волинської області, на зборах прийняла рішення про перехід до ПЦУ.
 132. Статут УПЦ | УКРАЇНСЬКА ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА. orthodox.org.ua. Процитовано 17 лютого 2020.
 133. Правлячі архієреї - Українська Православна Церква. church.ua. Процитовано 7 липня 2019.
 134. Вікарні архієреї - Українська Православна Церква. church.ua. Процитовано 7 липня 2019.
 135. Архієреї на спокої - Українська Православна Церква. church.ua. Процитовано 7 липня 2019.
 136. «П'ята колона в Україні: загроза державності» Архівовано 22 лютого 2014 у Wayback Machine. Інтернет-версія книги
 137. Фролов К. Потенциал РПЦ не востребован Януковичем // Страны СНГ. Русские и русскоязычные в новом зарубежье. Бюллетень Института стран СНГ. — № 104. — 2004. — 15 августа.
 138. Митрополит Агафангел призывает россиян поддержать каноническую Церковь на Украине // Страны СНГ. Русские и русскоязычные в новом зарубежье. Бюллетень Института стран СНГ. — № 105. — 2004. — 1 сентября.
 139. Глава УПЦ МП благословил Януковича на участие в выборах.
 140. Митрополит УПЦ МП Софроній розкритикував Путіна. ua.korrespondent.net
 141. Єпископ Львівський УПЦ (МП) закликав Путіна вивести війська з України. www.risu.ua
 142. Крымский священник оспорил призыв епископа УПЦ вывести российские войска и высказался за переход украинских военных под командование "главнокомандующего Крыма" » Релігія в Україні. Вера и религия. Философия и религия в Украине. www.religion.in.ua (рос.). Процитовано 2 серпня 2018.
 143. В Балаклаве священники УПЦ встали между войсками РФ и Украины. www.pravmir.ru
 144. Севастопольские священники отказываются доводить до прихожан информацию о предстоящем референдуме по статусу Севастополя. sevnews.info
 145. У Черкасах УПЦ МП дозволила не згадувати патріарха Кирила на богослужіннях. lb.ua
 146. Группа священников УПЦ (МП) награждена медалями «За освобождение Крыма и Севастополя» от Украины » Релігія в Україні. Вера и религия. Философия и религия в Украине. www.religion.in.ua (рос.). Процитовано 2 серпня 2018.
 147. Одесский протоиерей считает, что оснований для введения в Украину российских войск более чем достаточно. religion.in.ua
 148. Экс-секретарь Одесской епархии протоиерей Андрей Новиков: «Новый украинский президент поставил цель уничтожить как можно больше русских православных людей». religion.in.ua
 149. У Криму клірики УПЦ (МП) освятили черговий російський зенітно-ракетний комплекс ППО і поблагословили новобранців. https://risu.org.ua/. Релігійно-інформаційна служба України. 15 січня 2018. Процитовано 15 січня 2018.
 150. Укріплювати бойовий дух російського воїнства: угода між Чорноморським флотом та Кримською єпархією РПЦ
 151. Всеукраїнська Рада Церков закликає сепаратистів скласти зброю та звільнити всіх заручників. old.irs.in.ua
 152. Временный глава УПЦ МП Онуфрий поддерживает пророссийских террористов и отрицает путинскую агрессию. Архів оригіналу за 12 серпня 2014. Процитовано 10 серпня 2014.
 153. Митрополит Онуфрий: «Христос — это мир. И все, кто с Ним, должны прекратить братское кровопролитие» , 05.08.2014
 154. Митрополит Онуфрий: «Христос — это мир. И все, кто с Ним, должны прекратить братское кровопролитие» , копія сторінки
 155. УПЦ (МП): митрополит не встав під час вшанування Героїв України, бо «проти війни» // Радіо Свобода, 9 травня 2015 року
 156. Представники УПЦ МП не встали у Раді під час зачитування імен бійців АТО — героїв України. ukr.lb.ua
 157. Глава «военного» отдела УПЦ МП: «Как мы можем не благословлять наших украинских православных воинов на победу в их стремлении сохранить территориальную целостность Украины?». credo.press
 158. Епархии УПЦ передают бойцам АТО благословения, крестики, ладанки и материальную помощь. — 16.06.2015. religion.in.ua
 159. Духовенство УПЦ благословило военнослужащих и правоохранителей. -11.08.2016. news.church.ua
 160. Священник УПЦ рассказал о служение в АТО (укр.). religions.unian.net
 161. Священики УПЦ відвідали військових АТО із мощами святителя Миколая. www.religion.in.ua
 162. В Украинской православной церкви опровергли информацию об отказе священников отпевать солдат, погибших при АТО. www.newsru.com
 163. ОПРОВЕРЖЕНИЕ скандала на Житомирщине. Родственники погибшего солдата отрицают, что священник УПЦ отказывался его отпевать. orthodoxy.org.ua
 164. Скандал на Житомирщине: священника МП обвинили в отказе отпевать солдата АТО. depo.ua
 165. Глава УПЦ совершил отпевание сотника батальона «Айдар». www.pravmir.ru
 166. У Кривому Розі митрополит Єфрем вшанував пам'ять загиблих воїнів АТО. news.church.ua
 167. Я — первый священник с восточной Украины, благословивший украинский блок-пост. religion.in.ua
 168. У духовенства УПЦ Московского патриархата на Луганщине нет единства в отношении к ополченцам. newsru.com
 169. Священники УПЦ поднимают боевой дух вооруженных повстанцев Славянска. religion.in.ua
 170. Полиция провела проверку по священнику из Славянска, который благословлял Гиркина. risu.ua
 171. Святогірська лавра УПЦ (МП) переховувала бойовиків і зброю, - генерал-майор ЗСУ. https://risu.org.ua/. Релігійно-інформаційна служба України. 15 січня 2018. Процитовано 15 січня 2018.
 172. Генерал ЗСУ розповів про участь УПЦ МП у війні на Донбасі - 24 Канал. 24 Канал. Процитовано 19 листопада 2018.
 173. Скандального протоиерея УПЦ приговорили к 6 годам тюрьмы за пособничество боевикам на Донбассе. ukranews.com
 174. ЛУГАНСК. Епархиальный совет напомнил священникам о недопустимости участия в силовых действиях и отстранил прот. Владимира Марецкого от пастырских обязанностей. orthodoxy.org.ua
 175. Луганская епархия УПЦ МП отстранила от службы священника-террориста. news.obozrevatel.com
 176. Селезнев: В Луганской области задержаны 13 террористов. gordonua.com
 177. Священник УПЦ МП корректировал огонь боевиков «ДНР». inforesist.org
 178. Украинские военные отпустили задержанных церковнослужителей, кроме архимандрита с удостоверением «МГБ ДНР». religion.in.ua
 179. Киев и ДНР впервые в этом году обменялись пленными. rbc.ru
 180. Донецкий владыка запретил священникам благославлять боевиков «ДНР»?. 62.ua
 181. РЕЛИГИЯ НА ЛИНИИ ФРОНТА. ИСТОРИИ ТЕХ, КТО ОСТАЛСЯ МОЛИТЬСЯ В ДОНЕЦКЕ И ТЕХ, КТО ВЫЕХАЛ. novosti.dn.ua
 182. Иерархи УПЦ отпраздновали годовщину создания «ДНР» и День победы. religion.in.ua
 183. З ініціативи УПЦ МП у Донецьку встановили пам’ятник російському царю. https://risu.org.ua/. Релігійно-інформаційна служба України. 10 вересня 2019. Процитовано 10 вересня 2019.
 184. Митрополит УПЦ принял участие в инаугурации главы «Луганской народной республики». religion.in.ua
 185. Не бороться за храмы, а строить души. Зачем священник с Луганщины перешел в ПЦУ. risu.ua
 186. Священник УПЦ, преследуемый боевиками «ЛНР», развозит икону на передовой АТО. religion.in.ua
 187. У Київському патріархаті розкритикували обрання Онуфрія главою УПЦ (МП)
 188. За 2 роки в Україні Московський патріархат втратив до 70 парафій – Єленський. Радіо Свобода (Ukrainian). 1 серпня 2016. Процитовано 9 січня 2016.
 189. Священик УПЦ МП відмовився відспівувати малюка, якого вбив чоловік, скоївши суїцид // Канал «24», 05.01.2018.
 190. Moscow-led church in Ukraine refuses to bury boy from Kiev branch // The Guardian, 05.01.2018. (англ.)
 191. Владика Лука підтримав священика у відмові відспівувати малюка // Форпост, 04.01.2018.
 192. "ФСБ, геть із Лаври": у Києві заблокували монастир УПЦ МП. https://www.obozrevatel.com/. Обозреватель. 8 січня 2018. Процитовано 12 січня 2018.
 193. Намісник Києво-Печерської Лаври: Крим ніколи не був українським, а УПЦ МП – ніщо інше як РПЦ. https://zik.ua/. ZIK. 9 січня 2018. Процитовано 12 січня 2018.
 194. "Ваші банд*рівці вбивали українців": мережа в сказі від заяви намісника лаври. https://www.obozrevatel.com/. Обозреватель. 9 січня 2018. Процитовано 12 січня 2018.
 195. "Штаб русского мира": націоналісти оголосили про продовження блокади Києво-Печерської лаври. https://www.unian.ua/. УНІАН. 9 січня 2018. Процитовано 12 січня 2018.
 196. Стас Соколов (11 січня 2018). СБУ відкрила справу проти кліриків УПЦ МП через дискримінацію. http://www.dw.com/uk. Deutsche Welle. Процитовано 11 січня 2018.
 197. ГПУ зацікавилася діяльністю організації "Союз православний "Радомир". https://risu.org.ua/. Релігійно-інформаційна служба України. 12 січня 2018. Процитовано 12 січня 2018.
 198. Обшуки у "бойового крила" УПЦ МП Запоріжжя: СБУ знайшла проросійську символіку. https://www.ukrinform.ua/. Укрінформ. 12 січня 2018. Процитовано 12 січня 2018.
 199. Футболки з написом «Приготуйтесь до війни» роздала єпархія УПЦ МП. http://religionpravda.com.ua/. Релігійна правда. 27 червня 2019. Архів оригіналу за 28 червня 2019. Процитовано 28 червня 2019.
 200. Хресна хода УПЦ МП: в МВС закликали не піддаватися на провокації. РБК-Украина (рос.). Процитовано 27 липня 2019.
 201. У Києві відбулися засідання владних органів ПЦУ, УПЦ (МП) і УПЦ КП. https://www.religion.in.ua/. Релігія в Україні. 29 липня 2019. Процитовано 28 липня 2019.
 202. УПЦ МП на Тернопільщині пропонує вірянам «паломнічество» до Криму. https://risu.org.ua/. Релігійно-інформаційна служба України. 1 серпня 2019. Процитовано 1 серпня 2019.
 203. Закарпатський священик-сепаратист просив підтримки у чеського президента. https://risu.org.ua/. Релігійно-інформаційна служба України. 11 вересня 2019. Процитовано 11 вересня 2019.
 204. В УПЦ МП агітують за “формулу Штайнмаєра”. https://risu.org.ua/. Релігійно-інформаційна служба України. 4 жовтня 2019. Процитовано 3 жовтня 2019.
 205. Детальніше.... mgo-kz.kiev.ua (рос.). Процитовано 2 жовтня 2020.
 206. У РПЦвУ відхрестились від впливу кума Путіна - Медведчука - на форум «Люди миру». Духовний фронт (укр.). 29 вересня 2020. Процитовано 4 жовтня 2020.
 207. РПЦвУ залучила до форуму «Люди миру» журналіста, який вважає, що «мутований націоналізм» призвів до розколу суспільства. Духовний фронт (укр.). 10 вересня 2020. Процитовано 4 жовтня 2020.
 208. До оргкомітету форуму РПЦвУ «Люди миру» увійшов співак, нагороджений Путіним. Духовний фронт (укр.). 10 вересня 2020. Процитовано 4 жовтня 2020.
 209. Намісник Святогірської лаври, де РПЦвУ проведе форум «Люди миру», вважає, що війну почала Україна. Духовний фронт (укр.). 9 вересня 2020. Процитовано 4 жовтня 2020.
 210. «Виносили всьо»: Вірянка Московського патріархату звинуватила військових ЗСУ у мародерстві й не знає навіщо звільнили її село. Духовний фронт (укр.). 25 вересня 2020. Процитовано 4 жовтня 2020.
 211. «Нехай солдати у себе в будинку окопи вириють»: Як на форумі РПЦвУ в Святогорську обговорювали «мир на Донбасі». Духовний фронт (укр.). 24 вересня 2020. Процитовано 4 жовтня 2020.
 212. «Нехай солдати у себе в будинку окопи вириють»: як на форумі УПЦ (МП) в Святогірську обговорювали «мир на Донбасі» (рос.). Радіо Свобода (укр.). Процитовано 4 жовтня 2020.
 213. Російська та Українська православні церкви розпочали діалог про об'єднання
 214. Особливості релігійного і церковно-релігійного самовизначеня українських громадян: тенденції 2010-2018 рр. (pdf). Центр Разумкова. 26 квітня 2018. с. 17.
 215. Конфесійна структура і створення Православної Церкви України: травень 2019. kiis.com.ua. Київський міжнародний інститут соціології (КМІС).
 216. До якої саме православної Церкви Ви себе відносите? // «Релігія і влада в Україні: проблеми взаємовідносин» Інформаційно-аналітичні матеріали до Круглого столу на тему: "Державно-конфесійні відносини в Україні, їх особливості і тенденції розвитку, 8 лютого 2011 р. Київ, Центр Разумкова
 217. Дані державного комітету у справах національностей та релігій станом на 1 січня 2008 року[недоступне посилання з липня 2019] (Excel)
 218. Церковь Филарета стала популярнее УПЦ Московского патриархата
 219. В Україні — найбільше прихильників УПЦ КП?. Архів оригіналу за 14 липня 2014. Процитовано 10 жовтня 2012.
 220. Публікації / Прес-релізи / Більшість населення України відносить себе переважно до Православної церкви Київського патріархату - Фонд «Демократичні ініціативи». dif.org.ua. Архів оригіналу за 17 квітня 2015. Процитовано 17 жовтня 2015.
 221. «Гнана» Церква: УПЦ МП збільшилася за рік на 246 парафій. https://risu.org.ua/. Релігійно-інформаційна служба України. 10 грудня 2019. Процитовано 14 грудня 2019.
 222. Звіт про мережу церков і релігійних організацій в Україні // Державна служба України з етнополітики та свободи совісті
 223. Релігійні організації в Україні (станом на 1 січня 2019 р.). risu.org.ua. Процитовано 21 квітня 2019.

Посилання

Шаблон:Navbox

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.