Нуйкін Віталій Олексійович
Віталій Олексійович Нуйкін (рос. Виталий Алексеевич Нуйкин) (1939—1998) — радянський розвідник-нелегал, полковник Служби зовнішньої розвідки Російської Федерації.
Віталій Олексійович Нуйкін | |
---|---|
рос. Вита́лий Алексе́евич Ну́йкин | |
Народження |
5 квітня 1939 (82 роки) Моховське, Парфеновський район, Алтайський край, СРСР |
Смерть | лютий 1998[1] (58 років) |
Поховання | Троєкуровське кладовище |
Рід військ | СЗР РФ |
Освіта | Московський державний інститут міжнародних відносин |
Звання |
Полковник |
Відносини | Людмила Нуйкіна — дружина |
Нагороди |
Біографія
Народився 5 квітня 1939 року в селі Моховське Парфеновського району Алтайського краю в родині службовців.
У 1960 році закінчив факультет міжнародних відносин Московського державного інституту міжнародних відносин.
З 1960 року в особливому резерві — Управлінні «С» (нелегальна розвідка) першого головного управління (ПГУ, зовнішня розвідка) Комітету державної безпеки (КДБ) при Раді Міністрів СРСР — КДБ СРСР — Службі зовнішньої розвідки Російської Федерації (СЗР Росії). Англійської жаргонної мови Нуйкіна індивідуально навчав легендарний розвідник Конон Молодий, а данської — Олег Гордієвський[2].
За кордоном Нуйкін здобув інженерну освіту, став авторитетним фахівцем у галузі техніки. У різних країнах світу відкрив кілька фірм, одна з яких рентабельно існує і донині[2].
Разом з дружиною Людмилою до 1986 року Віталій Нуйкін працював у більш ніж 18 країнах світу. Згідно з офіційною довідкою СВР РФ, опублікованою в січні 2020 року, «розвідники-нелегали працювали в державах з суворим адміністративно-поліцейським режимом в умовах, пов'язаних з ризиком для життя». За даними Російської служби Бі-Бі-Сі, подружжя Нуйкіних удавало з себе уродженців франкомовних країн, основна їх діяльність відбувалася у Франції, а також в Африці та Південно-Східній Азії.
Вони спеціалізувалися переважно на промисловій розвідці. Зокрема, в 1960-х роках Нуйкіни викрали на Заході технологію, що дозволяє виробляти бури для буріння нафто- і газоносних свердловин, завдяки якій різко підвищувався їхній запас міцності, і використання бурів стало можливо протягом 3—4 діб, в той час як бури радянського виробництва при бурінні свердловин виходили з ладу через 3—4 години експлуатації. Оволодіння інноваційною на ті часи технологією збільшення життєвого циклу бурів дало змогу підвищити продуктивність на радянських нафто- і газородовищах в кілька разів. Це принесло Радянському Союзу прибуток, що багаторазово окуповував витрати на утримання за кордоном десятків нелегальних розвідників.
У Франції в 1970-ті роки Нуйкіни змогли зареєструвати фірму і викрасти військово-промислові секрети для радянського ракетно-космічного комплексу. Подружжя також збирало інформацію про військово-політичну обстановку в Західній Європі[3][4][5].
Згідно з офіціозом СЗР, «Віталій Нуйкін організував агентурний апарат, через можливості якого на регулярній основі здобував особливо цінну інформацію щодо стратегічних аспектів політики провідних країн Заходу і науково-технічної проблематики». «Кілька разів виносили <з роботи> великі сумки з приладами. Перші комп'ютери ми дістали», згадувала в 2020 році про переправлені в СРСР «трофеї» подружньої пари розвідників дружина Віталія Людмила[2].
Після розголошення у Великій Британії втікачем полковником ПГУ КДБ СРСР Олегом Гордієвським інформації про радянських агентів, Віталій Нуйкін, щоб уникнути арешту, мусив кілька днів ховатися в порту в трюмі радянського судна, пришвартованого біля причалу. Російська служба Бі-Бі-Сі згадувала, що по шляху в СРСР Нуйкін ледь не потонув при сильному штормі, однак корабель зміг благополучно дістатися до порту призначення[3]. Його дружина повернулася в СРСР трохи раніше. Після повернення подружжя Нуйкін продовжили працювати в Центрі. У відставці з 1993 року.
У 1997 році ексрозвідник переніс інфаркт, лікарі змогли продовжити йому життя тільки на рік. Віталій Нуйкін раптово помер у лютому 1998 року[3].
У подружжя Нуйкін двоє синів — Юрій та Андрій (Андре), двоє онуків і дві внучки. Син Юрій Віталійович Нуйкін — полковник. Син Андрій Віталійович Нуйкін (нар. 5 грудня 1976) закінчив Військовий інститут урядового зв'язку — станом на 2020 рік, начальник відділу забезпечення безпеки інформаційних систем глобальної гірничо-металургійної компанії Evraz[4][5][6].
До січня 2020 року ім'я Віталія Нуйкін було засекречено. У 2018 році про роботу чоловіка в нелегальній розвідці й спільне з ним добування іноземних військових і технічних розробок Людмила Нуйкін, не називаючи імені чоловіка, детально і з безліччю цікавих подробиць розповіла в інтерв'ю РИА Новости і ведучому телепрограми каналу Росія-1 Сергію Брильову[4][5]
28 січня 2020 року директор СЗР Росії С.Є. Наришкін на прес-конференції в МІА «Росія сьогодні» назвав імена російських розвідників-нелегалів, які зробили своєю роботою вагомий внесок в забезпечення безпеки країни і захист її інтересів. Серед названих був і Віталій Нуйкін. Дані про приналежність подружжя Нуйкін Людмили Іванівни до нелегальної розвідки були офіційно оголошені СВР у вересні 2017 года[7].
Сім'я
Дружина — Нуйкіна Людмила Іванівна (нар.1936) — російський розвідник-нелегал, полковник Служби зовнішньої розвідки у відставці.
Нагороди та звання
- Орден Жовтневої Революції;
- Орден Червоного Прапора (06.06.1984);
- Медалі СРСР і Російської Федерації;
- Нагрудний знак «За службу в розвідці».
Примітки
- http://svr.gov.ru/history/person/nuykin.htm
- МК, 21 лютого 2020. Єва Меркачева. Російська розвідниця-нелегал описала пологи за кордоном(рос.)
- Би-Би-Си, 29 января 2020 года. Рассекреченные шпионы СССР. СВР назвала их имена, но что ещё о них известно?(рос.)
- РІА Новини, 7 березня 2018 року. Розвідниця-нелегал Людмила Нуйкін: 8 березня ми потай відзначали пельменями(рос.)
- Російська розвідниця розповіла про видобуток зарубіжних військових розробок — Росія 24(рос.)
- Андрій Нуйкін, начальник відділу забезпечення безпеки інформаційних систем. Біографія
- Сайт СЗР Росії, 28 січня 2020. Директор СЗР С. Наришкін назвав нові імена розвідників(рос.)
Посилання
- Біографія на сайті СЗР РФ(рос.)
- Розсекречені шпигуни СРСР. СВР назвала їхні імена, але що ще про них відомо?(рос.)
- Сайт СЗР Росії(рос.)
- Голова СЗР розсекретив імена сімох розвідників-нелегалів(рос.)
- Директор СЗР Наришкін розсекретив 7 розвідників-нелегалів(рос.)
- Сайт СЗР Росії, 28 січня 2020. Директор СЗР С. Наришкін назвав нові імена розвідників(рос.)
- СВР розсекретила дані про сімох розвідників-нелегалів(рос.)