Ніколае Петреску

Ніколае Петреску (31 березня 1871, Крайова 15 лютого 1931, Бухарест) — румунський карикатурист. Був засновником румунської карикатури: робив карикатури політиків свого часу, скульпторів, художників та інтелектуалів, які жили в останнє десятиріччя ХІХ століття і перших три десятиріччя ХХ ст. Його карикатури мають документальну та художню цінність — вони відзначалися дружньою іронією.

Ніколае Петреску
рум. Nicolae S. Petrescu-Găină

При народженні рум. Nicolae Petrescu
Народження 31 березня 1871(1871-03-31)
Крайова, Румунія
Смерть 15 лютого 1931(1931-02-15) (59 років)
  Бухарест, Румунія
Країна  Румунія
Жанр карикатура
Навчання Bucharest National University of Artsd
Діяльність автор коміксів
Напрямок карикатура
Автограф

 Ніколае Петреску у Вікісховищі

У 1898 опублікував один із перших альбомів карикатур в Румунії — який назвав «Contimporanul» і складався із 26 кольорових робіт. Він створив цей альбом під потужним впливом подібної роботи Гонора Даум'єра. За рахунок участі у засідання Парляменту Румунії у березні 1908, він створив новий альбом — під назвою «Комікси. Відпочинок у неділю в Сенаті» (Caricaturi. Repausul duminical la Senat). У 1913 опублікував свій наступний альбом, що отримав назву «Мій альбом» (Albumul meu) в якому було 42 чорно-білих ілюстрації.

Петреску був добре відомий і оцінений критиками тих років: він входив до числа небагатьох провідних карикатуристів кінця ХІХ ст. Його роботи активно публікувалися у газетах того часу: «Літературні сторінки», «Насмішка», «Мураха» та ін.

Окрім сатири на політиків і діячів культури свого часу, Петреску створив чимало творів на антивоєнну тематику — сатиру на «німецький мілітаризм» і жахи війни, результатом чого послугувала його депортація і утримання у таборі, де утримувався більше року.

Міжнародна виставка карикатур, що з 2007 носить ім'я Ніколая Петреску, щорічно проводиться під патронатом художнього музею Крайови.

Життєпис

Ранні роки

Ніколае С. Петреску-Гейне народився у небагатій родині. Його батько, Стефан Петреску, і мати, Policsenia, були торговцями. Родині вдалося дати середню освіту шістьом дітям. Брат Ніколає — Джон-Янку — став професором французької і латинської мов у коледжі Святого Сави в Бухаресті і з часом став директором цього навчального закладу. Другий брат — Григорій — зробив військову кар'єр; Ілларіон — стал інженером у царині добутку і використанню природного газу; Iulică — був адвокатом в Апеляційному суді Крайови; а Стівен — дизайнером та оперним режисером.

Ніколає закінчив гімназію у місті Крайова, яка пізніше була названа Вища школа імені «Кароля І» і у 1891 поїхав до Бухаресту щоби продовжити навчання у Школи витончених мистецтв. Тут він жив разом із кількома співкурсниками і через «фінансовий дефіцит» харчувався здебільшого смаженими каштанами, які йому присилали родичі.

Кар'єра

2 травня 1896 в Бухаресті відкрилася перша виставка у Салоні незалежних художників. Ця виставка стала першою і для Петреску. Брошура, надрукована до відкриття події починалася з: «…Ми хочемо, порвати з минулим і оголосити про свою незалежність… Мистецтво має бути вільним…»

Брошура-каталог вмістила і низку робіт, які були представлені на суд глядача: зокрема, 42 «малюнка і карикатур» Петреску. Із багатьма «колегами по цеху», що виставлялися в Салоні, потім здружився на багато років.

У 1898 Петреску опублікував альбом карикатур, озаглавлені «Contimporanul», який вмістив 26 карикатур на відомих осіб того часу. Після цього почався період, під час якого Петреску публікував свої малюнки і карикатури, на сторінках румунських періодичних видавництв: «Літературні сторінки», «Мураха», «Насмішка» та ін.

Стефан Лучіан, близький друг Ніколає, у 1904 допоміг йому взяти участь у виставці «Ateneul Român». Петреску на цій виставці представив тільки 25 карикатур, оскільки через політичні розбіжності із художньою адміністрацією карикатура була визнана «другорядним жанром» мистецтва і тому кількість подібних робіт була обмежена. ЗМІ ж підтримали Петреску.

Більшість робіт Петреску були створені у кав'ярнях Бухаресту, оскільки Ніколае ніколи не мав своєї майстерні чи студії. Він був бідним, але достойно вів життя одинака. Заробляв виключно продажом своїх малюнків.

Примітки

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.