Ода радості (картина)

Ілля Рєпін
Який простір!, 1903 рік
Полотно, олія. 179 × 284.5
Державний Російський музей, Санкт-Петербург

Закохані на узбережжі

Музей-садиба Рєпіна «Пенати» розташована неподалік від узбережжя Балтійського моря. Шляхетна поведінка того часу ґрунтувалась на стереотипах дворянської садибної культури — гуляння в парку, збирання панночками букетів, катання з дівчатами на човнах по ставку і прогулянки узбережжям.

Ілля Рєпін насадив парк для гулянь в садибі Пенати і навіть попіклувався про декілька садових павільйонів в екзотичних стилях. Але великий ставок при садибі владнати не вдалося. Тому гості перебиралися іноді блукати на узбережжя моря, що цілком заміняло і гуляння в парку, і присадибний ставок.

Одного разу Рєпін став свідком залицянь товстого, незграбного і буржуазно-обережного пана до високої і стрункої пані. Та забажала гулянь поблизу води, а потім ступила у воду. Стурбований кавалер підтримав панну за руку, але та, підхопивши пелену, прямувала по воді. Замочені пелена сукні та ноги не зупиняли — бо дуже хотілося волі, простору, пригод. Пригодою і стало гуляння по хвилях на узбережжі.

Рєпін пильно вдивлявся в трохи комічну сміливість панни та її незграбного кавалера, що йшов переважно по піску. І зробив їх обох персонажами своєї картини, не послаблюючи ні комічного ефекту, однак не впадаючи ні в сарказм чи осуд, ні в карикатуру. Цю невеличку картину і досі можна бачити в садибній галереї картин «Пенати»[1].

Ода радості

Зовсім інший характер мала друга картина художника на подібну ж тему з не досить влучною назвою «Який простір!»[1]. Ми бачимо те ж узбережжя Балтики, хвилі і майже ту ж ситуацію. Закохана пара ступила у воду і радіє пригоді. Але все тут інше: розбурхане море, ніякої комічності у залицяннях молодого парубка до тендітної дівчини, відсутність примх у панночки. Між ними довіра і готовність дівчини іти за нареченим хоч на край світу. Ймовірно, що й ініціатором гулянь по воді була не дівчина, а парубок. Розділене кохання, повінь в почуттях і спонукали того до патетики в поведінці, до сміливого вчинку гуляти по хвилях розбурханого моря[1]. І славити це море, цю дівчину, цей світ, що за наявності кохання стає одою радості.

Джерела

  • «Государственный Русский музей. Живопись. Каталог». Ленинград, «Аврора», 1980, с. 249–250

Примітки

  1. Государственный Русский музей. Живопись. Каталог. Ленинград, «Аврора», 1980, с. 249–250. (рос.)

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.