Оділія Ельзаська

Свята Оділія Ельзаська (нім. Odilie, Odile або Ottilie; * 660 року в Ельзасі або Бургундії; † 720 року в монастирі Нідермюнстер біля Оділієнберґу) — настоятелька монастиря, покровителька Ельзаса і зору. Ім'я Оділія є похідним від імені Оттілія, яке походить із давньоверхньонімецької мови, «от» означає генетичний матеріал чи власність.

Св. Оділія, вітраж близько 1500 року
Могильна каплиця у Оділієнберзі
Зображення в каплиці св. Оділії
Статуя вул. Оділія на монастирській церкві Оділієнберґ
Базиліка св. Віро, св. Плехелмуса та святого Отґера в Сінт Оділієнберзі, Нідерланди
Оділія Ельзаська
Народилася 662[1][2][3]
Оберне, Австразія або Château de Hohenbourgd, Вінген, Віссембур (округ), Нижній Рейн, Ельзас[4]
Померла 720[1][5][2]
Mont Sainte-Odiled, Франкське королівство
У лику святий
Медіафайли на Вікісховищі

Легенда

Легенда про св. Оділію в основному базується на біографії, яка була написана у X столітті. Згідно з цієї історії, Оділія пнародилася у Гогенбурзі (муніципалітет Оберне; нім. Oberehnheim). Вона була дочкою герцога Етіхона (також Атіх, Аттіх, Адальріх чи Адальрік) та його дружини Берсинди (також Бетсвінда або Бересвінде) і народилася сліпою. З цієї причини батько хотів її убити, та мати врятувала дівчинку, віддавши дитину в монастир. Мабуть, це був монастир у Бом-ле-Дам на схід від Безансона. Коли вона була охрещена Ерхардом Реґенсбурзьким у віці дванадцяти років, вона стала зрячою. Вона повернулася до батьків, але їй знову довелося тікати від батька і сховатися у печері. Залежно від історичного джерела, ця печера знаходиться або в Арлесгеймі (на південь від Базеля), або в Мусбахталі поблизу Фрайбурга. Принаймні до XV століття можна відслідкувати її почитання у обох місцях. Пізніше вона примирилася з батьком, який надав їй у володіння маєток в Гогенбурзі в Ельзасі — згодом Оділієнберґ (франц: Mont Ste.-Odile) — де вона у 690 році заснувала монастир. Оділія померла близько 720 року в монастирі Нідермюнстер, який вона також заснувала біля підніжжя Оділієнберґа. Її могила знаходиться в Оділієнберзі. Оділієнберґ є найважливішим місцем паломництва в Ельзасі; вважається, що джерело є корисним при проблемах із очима.

Історична біографія

Історично засвідчено пожертвування Гогенбургзькому монастирю герцогом Етіхоном доньці Оділії. Однак точно невідоме її місце народження (за переказами в Оділієнберзі поблизу Оберне), оскільки її батько не був герцогом Ельзасу до 673 року, але мав володіння в Діжоні. Проте достовірним є її перебування в монастирі Бом-ле-Дам в дитинстві й юності та хрещення Ергардом Регенсбурзьким.

Вшанування

День спомину святої Оділії у євангелічній, римо-католицький та православній церквах — 13 грудня. Канонізована папою Пієм VII у 1807 році.

Пам'ятник Оділі їперед собором у Діллінгені/Саар, Лотар Меснер, 1981 рік. Базальт та бронза, статуя 2,65 м

Оділію особливо шанують у таких місцях:

  • всьому Ельзасі: покровителька реґіону і покровителька сліпих і незрячих
  • Фрайбурзі: каплиця св. Оділії, яка була побудована приблизно у 1300 році. Сьогоднішня маленька церква святої Оттілії була побудована в 1503 році. Церква була побудована над джерелом. Як стверджують, вміст радону в воді з джерела полегшує проблеми із очима, джерело ще і до сьогодні доступне для відвідувачів у гроті.[6]
  • Діллінгені/Саар: покровителька міста; у середньовіччі нинішнє місто належало монастирю в Оділієнберзі в Ельзасі.[7]
  • Арлегеймі (кантон Базель-Ландшафт): покровителька села
  • Дормаґен-Ґорі: парафіяльна церква святої Оділії; покровительки села. Щорічно проводиться оксава святої. Парафія володіє мощами святої.
  • монастирській церкві Святої Марії Магдалини у Вупперталь-Бейенбурзі, куди у 1964 році потрапили у мощі святої. Вони були туди перенесені з урочистою ходою.
  • абатстві Святої Оттілії
  • Бенедиктинській конгрегації святого Оттілії
  • паломницькій церкві баварського хутора Тадінг у районі Ердінг. Там є реліквія святої
  • паломницькій церкві Мешенфельд на схід від Мюнхена: обширний цикл зображень її життя
  • паломницькій церкві Колльміцберґ, Нижня Австрія
  • Швебіш-Гмюнд: церква, посвячений св.Оділії щонайменше з 1411 року, яка є місцем паломництва, особливо для тих, хто страждає від очейних проблем. Єпископ Пауль Вільгельм фон Кепплер був зцілений від серйозних проблем із очима після відвідування церкви.
  • Гінольфсі, Оберельсбах, Рен: покровителька католицької церкви
  • Плохінгені: каплиця св. Оттілії, побудована в 1328 році на колишньому кельтському джерельному святилищі, вода якого, як кажуть, полегшує та лікує проблеми із очима.
  • Рехтмерінзі: каплиця св. Оттілії
  • Горбі-ам-Неккарі: каплиця св. Оттілії, побудована в 1431 році на горі над старим містом
  • неподалік від Буттішольца, кантон Люцерн, Швейцарія: паломницька церква св. Оттілії, побудована в 1669 році.
Статуя святої Оділії в Авольсаймі.

Див. також

Література

  • Eugen Ewig: Die Merowinger und das Frankenreich. Verlag W. Kohlhammer Stuttgart, Berlin, Köln, 1993.
  • Marie Thérèse Fischer: Das Leben der heiligen Odilia (10. Jahrhundert) und die späteren Überlieferungen. Editions du Signe, Eckbolsheim [Frankreich] 2007.
  • Georg Gresser: Artikel „Odilia vom Elsaß“, in: Lexikon für Theologie und Kirche, 3. Auflage, Band 7, Freiburg 1998, Sp. 973–974.
  • Simon Kolbecher: Zurückschauen, Hinschauen, Vorausschauen. 700 Jahre Pfarrei Sankt Odilia Gohr 1308–2008, Gohr 2008.
  • Reinhard Rinnerthaler: „Hülfe fürs Augenlicht“ – Die heiligen Fürsprecherinnen Ottilia und Lucia; Kunst, Verehrung und Brauchtum (Zeitschrift Salzburger Volkskultur, 24. Jg., April 2000).
  • Maria Stoeckle: Das Leben der hl. Odilia. EOS Verlag Erzabtei St. Ottilien, St. Ottilien 1991. ISBN 978-3880966741
  • Wilhelm Wiegand. Odilia, die heilige // Allgemeine Deutsche Biographie. Leipzig, 1887, Band 24, S. 149 f.
  • Adriaan Breukelaar. Odilia. // Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon., Sp. 1108–1109}}.
  • Jakob Streit: Die heilige Odilie. Durch Finsternis zum Licht. Urachhaus, Stuttgart 1997. ISBN 978-3825171544

Вебпосилання

Примітки

  1. Німецька національна бібліотека, Державна бібліотека в Берліні, Баварська державна бібліотека та ін. Record #11859074X // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.
  2. GeneaStar
  3. Католицька церква
  4. Académie des sciences, belles-lettres et arts de BesançonBesac: Académie des sciences, belles-lettres et arts de Besançon et de Franche-Comté, 1889. — P. 188.
  5. Catholic Encyclopedia — 1995.
  6. Franz Nowacki: Wallfahrtskirche St. Ottilien bei Freiburg im Breisgau. Freiburg, Herder, 1970
  7. Baltzer, Georg: Historische Notizen über die Stadt Saarlouis und deren unmittelbare Umgebung, Teil II, Trier 1865, S. 132.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.