Октябрська Марія Василівна

Марія Василівна Октябрська (16 вересня 1905 15 березня 1944) — жінка-танкіст, Герой Радянського Союзу (1944, посмертно). У роки німецько-радянської війни механік-водій танку 2-го танкового батальйону 26-ї гвардійської танкової бригади 2-го гвардійського танкового корпусу Західного фронту, гвардії сержант

Марія Василівна Октябрська
Народження 26 вересня 1905(1905-09-26)
село Ближнє, Крим
Смерть 15 березня 1944(1944-03-15) (38 років)
м. Смоленськ
Країна  СРСР
Приналежність  РСЧА
Рід військ  танкові війська
Роки служби 1943—1944
Звання гвардії сержант
Війни / битви Німецько-радянська війна
Нагороди
 Октябрська Марія Василівна у Вікісховищі

Біографія

Октябрська (у дівоцтві Гарагуля) Марія Василівна народилась в Ближнє, (нині Красногвардійського району, Крим) у селянській родині. Українка. Жила у місті Джанкой де закінчила 6 класів. Працювала на консервному заводі в Сімферополі, потім стала телефоністкою на міській телефонній станції.

У 1925 році вийшла заміж за курсанта Іллю Рядненко, подружжя взяло прізвище Октябрські. У зв'язку із зміною місця служби чоловіка переїжджала в різні населені пункти України, закінчила курси медичної допомоги і водіїв.

На початку війни евакуюювалась в Томськ, де працювала на будівництві. Після загибелі на фронті чоловіка, комісара стрілецької дивізії І. Ф. Октябрського, звернулась до Наркома оборони з проханням на власні заощадження збудувати танк і на ньому знищувати німців.

У РСЧА з 1943 року. Закінчила курси механіків-водіїв танка.

В діючій армії з жовтня 1943 р. механік-водій танка «Боевая подруга», 26-ї гвардійської танкової бригади гвардії сержант, Октябрська в бою за с. Нове Село 20 жовтня 1943 року в числі перших увірвалась на позиції противника. Поранена, на підбитому танку три доби вона знаходилась під вогнем противника, а відремонтуавши поломку, повернулась у свій батальйон.

В бою в ніч на 18 січня 1944 року село Кринки знищила дві гармати. В бою машина була підбита, Октябрська отримала тяжке поранення і 15 березня 1944 року вона померла від ран у фронтовому госпіталі в Смоленську.

Пам'ять

Звання Герою Радянського Союзу присвоєно їй 2 серпня 1944 р. посмертно. Похована в Смоленську біля стіни Слави. У Котовську її ім'ям названо вулицю.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.