Ол-чикі

Ол-чикі (ᱚᱞ ᱪᱤᱠᱤ, Ol Chiki - «мова писемності»; також «абетка санталі») - оригінальна абетка для мови санталі сім'ї мунда (Індія), яку створив у 1925 році Пандіт Рагхунатх Мурму. Спершу для запису мови санталі використовувалися бенгальське письмо, орія або латиниця (хоча більшість населення було неписьменним). Оскільки санталі не відноситься до індоєвропейських мов, ці абетки були для нього незручними, не відповідаючи специфіці мов мунда (наприклад, в зазначених абетках розрізнялися глухі і дзвінкі приголосні, тоді як в мові сантал вони чергуються в корені при словозміні, тому їх розрізнення надлишкове).

Ол-чикі
Вид
абетка
Мови санталі
Ця стаття містить символи МФА та знаки описуваної системи письма. Якщо у Вас не встановлений відповідний шрифт, то замість юнікодівських символів Ви можете побачити знаки питання, квадратики або інші знаки.

Ол-чикі складається з 30 знаків, форми яких були вибрані не випадково, а зовні нагадують слова, від яких походять назви літер. Напрямок письма - зліва направо.

Наразі, за різними даними, абеткою володіють від 10% до 30% носіїв мови санталі, тобто близько 1 млн чол.

Зображення

Ол-чикі в юнікоді

Ол-чики
На сайті Юнікод (PDF)
0123456789ABCDEF
U+1C5x
U+1C6x
U+1C7x ᱿
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.