Оскар Арнульфо Ромеро

Святий Священномученик Оскар Арнульфо Ромеро (15 серпня 1917(1917-08-15)[3][4][…], Ciudad Barriosd, Регіон Сан-Мігель, Сальвадор 24 березня 1980(1980-03-24)[5][3][…], Сан-Сальвадор) — четвертий архієпископ Сан-Сальвадорський, застрелений правими бойовиками під час проведення служби, правозахисник. Беатифікований Католицькою церквою в 2015 році. Канонізований Католицькою Церквою 14 жовтня 2018 року разом з Папою Павлом VI.

Оскар Арнульфо Ромеро
Ім'я при народженні ісп. Óscar Arnulfo Romero Galdámez[1][2]
Народився 15 серпня 1917(1917-08-15)[3][4][…]
Ciudad Barriosd, Регіон Сан-Мігель, Сальвадор
Помер 24 березня 1980(1980-03-24)[5][3][…] (62 роки)
Сан-Сальвадор
Країна  Сальвадор
Діяльність ксьондз
Alma mater Папський Григоріанський університет[6]
Знання мов іспанська[5]
Посада Archbishop of San Salvadord, титулярний єпископ, bishop of Santiago de Maríad, католицький єпископ[7] і Єпископ-помічник
Конфесія латинська церква[7]
Автограф

Життєпис

Оскар Ромеро народився 15 серпня 1917 року в багатодітній родині телеграфіста Сантоса Ромеро і Гуадалупе де Хесус Гальдамеса. Хлопчик відрізнявся слабким здоров'ям і ріс мовчазним і замкнутим.

Закінчивши три класи державної школи, де йому добре давалися гуманітарні предмети і математика, продовжував навчання з викладачем Анітою Іглесіас, поки йому не виповнилося дванадцять або тринадцять років. Весь цей час батько вчив Оскара теслярській справі, яка, як передбачалося, стане його професією.

Ординація священства (Рим, 4 квітня 1942 року)

Ромеро з дитинства любив бувати в церкві. 4 квітня 1942 року в Римі був висвячений на священика і затримався в Італії, щоб отримати докторський ступінь з аскетичної теології. У 1943 році, не закінчивши роботи над дисертацією, він був викликаний на батьківщину, куди і вирушив з другом і також священиком отцем Вальядаресом. На шляху в Сальвадор вони зупинялися в Іспанії часів Франко і на Кубі, де їх затримала поліція і помістила в табір для інтернованих, так як вони прибули з фашистської Італії. Після кількох місяців у в'язниці батько Вальядарес захворів, і обох священиків перевели в лікарню. Після цього їм дозволили повернутися додому.

Ромеро отримав призначення в муніципалітет Анаморос, але потім переїхав в Сан-Мігель, де протягом 20 років служив парафіяльним священиком. Потім був призначений ректором між'єпархіальної семінарії в Сан-Сальвадорі. У 1966 році був обраний секретарем єпископальної конференції Сальвадора. Також став головним редактором єпархіальної газети Orientación, яка при ньому відрізнялася помірним консерватизмом і відстоювала традиційне поняття про учительську роль церкви (Magisterium Ecclesiae).

У 1970 році Ромеро був призначений допоміжним єпископом Сан-Сальвадора, що викликало деяке невдоволення з боку більш прогресивної частини сальвадорських священиків. У грудні 1975 року прийняв призначення єпископом єпархії Сантьяго-де-Марія.

Папа Павло VI і Оскар Ромеро (1978)

23 лютого 1977 року Ромеро став архієпископом Сан-Сальвадора.

12 березня невідомими у військовій формі був розстріляний друг Ромеро, священик-єзуїт прогресивного толку Рутиліо Гранде, організатор християнських низових громад серед найбідніших селян. Його смерть справила глибокий вплив на Ромеро, який згодом зізнався: «Дивлячись на мертвого Рутиліо, я подумав: „Якщо його вбили за те, що він робив, значить, моя черга йти цим же шляхом“». Ромеро закликав уряд на чолі з Артуро Армандо Моліною розслідувати обставини смерті друга, але його вимогу проігнорували. У пресі почалася кампанія проти «священиків третього світу», яких оголосили винними в розпалюванні ненависті і класової боротьби. Ромеро перетворився «з союзника олігархії в красномовного представника бідноти».

З небаченим раніше радикалізмом він виступав проти бідності, соціальної нерівності, вбивств і тортур, що зробило його відомим і за межами країни. У лютому 1980 йому було присвоєно звання почесного доктора Католицького університету міста Льовен. Під час поїздки в Європу Ромеро зустрівся з Папою Іоанном Павлом II і висловив заклопотаність тим, що відбувається в його країні. Твердження про начебто конфліктні відносини між архиєпископом Ромеро і папою Іваном Павлом ІІ не відповідають дійсності.[8]

У 1979 році в Сальвадорі прийшла до влади Революційна урядова хунта. На адресу Ромеро майже щодня почали надходити погрози. Він виступив із засудженням США за надання військової допомоги новому уряду і в лютому 1980 року написав Джиммі Картеру про те, що збільшення військової допомоги з боку США «загострить несправедливість і репресії», спрямовані проти людей, які часто борються за елементарні людські права. Уряд США, не бажаючи, щоб Сальвадор став другим Нікарагуа, не відгукнулося на вмовляння архієпископа, хоча посол Роберт Уайт — католик за сповіданням і ліберал за переконаннями — був його особистим другом і надавав морально-політичну підтримку.

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.