Островський Аполлінарій Львович

Островський Аполлінарій Львович
Народився 19 січня 1923(1923-01-19)
Село Галузинці
Помер 2 листопада 2008(2008-11-02) (85 років)
Кам'янка-Бузький район
Поховання
Місце проживання Львів
Країна України
Діяльність геодезист
Alma mater Національний університет «Львівська політехніка»
Галузь дослідження впливу рефракції на результати геодезичних вимірювань
Заклад Національний університет «Львівська політехніка»
Ступінь доктор технічних наук

Біографія

Аполлінарій Львович Островський народився 19 січня 1923 р. у селі Галузинці Вовковинецького району Вінницької області (тепер Деражнянський район Хмельницької області). Його батько - Лев Мартинович (1897-1984) - походив із шляхетної польської родини, а мати - Христина Данилівна (1898—1963) - з української малоземельної родини Мельників. Дитячі та юнацькі роки Аполлінарія Львовича припали на тяжкі передвоєнні роки, особливо 1929-1933 рр., коли родина зазнала репресій з боку державної влади. Середню школу А.Л.Островський закінчив із відзнакою у Вовковинцях у червні 1941 р. А потім була війна ...

Бойовий шлях молодого артилериста-розвідника розпочався під Коломиєю у квітні 1944 р., а закінчився 13 травня 1945 р. під Прагою. Сміливість і відвага воїна відзначені орденом Слави III ступеня, 8-ма медалями та численними подяками вищого командування. З 1946 р. Аполлінарій Львович навчається на геодезичному факультеті Львівського політехнічного інституту, який закінчує з відзнакою у 1951 р. за спеціальністю „Астрономо-геодезист”. Того самого року на запрошення свого вчителя - проф. А.Д. Моторного. - він розпочинає педагогічну діяльність - працює спочатку асистентом кафедри геодезії, а після захисту кандидатської дисертації у березні 1959 р. - доцентом кафедри (1963 р.). Науковий напрямок робіт АЛ. Островського - дослідження впливу рефракції на результати геодезичних вимірювань - стає провідним напрямом наукової діяльності всієї кафедри. Завершення ґрунтовних теоретичних розробок та опрацювання численних експериментальних досліджень дало плідні наслідки: захист докторської дисертації відбувся у травні 1973 р. у Ленінграді. Триває наполеглива робота усього колективу кафедри над вирішенням проблеми рефракції під керівництвом завідувача кафедри геодезії професора АЛ. Островського. Значною мірою успіх у цій роботі принесла наукова діяльність працівників галузевої науково- дослідної лабораторії ГНДЛ-18, якою у 1979-2006 рр. керував Аполлінарій Львович. Так було створено відому у науковому світі Львівську геодезичну школу рефракції, душею і прапором якої був АЛ.Островський. Багато років Аполлінарій Львович очолював регіональну спеціалізовану Раду. захисту докторських дисертацій з геодезії, активно працював у навчально-методичній Раді Мінвузу України, у редакційних колегіях усіх часописів з геодезії та інженерної геодезії, що видаються в Україні, був головним редактором наукового журналу „Геодинаміка”.

Протягом 63 років науково-педагогічної діяльності професором A.Л. Островським опубліковано понад 200 наукових праць, підручник „Геодезичне приладознавство”, 6 монографій. У 2006 р. за його редакцією вийшов перший в Україні фундаментальний підручник „Геодезія” (ч.ІІ), який є творчим наслідком багаторічного викладання А.Л. Островським курсу геодезії у Львівській політехніці. Під його науковим керівництвом близько 30 здобувачів та аспірантів захистили кандидатські й докторські дисертації. Серед учнів Аполлінарія Львовича академік ПАН України Я.С.Яцків, більше десятка провідних професорів-геодезистів. Професор А.Л. Островський має 11 авторських свідоцтв та патентів на наукові винаходи. Книга „Моє життя в геодезії (спогади)”, написана професором в останні роки життя, - це захоплююча розповідь Людини, яка через усе життя пронесла закохання у свою улюблену професію.

Плідна наукова, педагогічна та громадська діяльність професора А.Л. Островського принесла йому заслужену повагу як у науковому світі, так і на геодезичному виробництві, відзначена орденом „За заслуги” III ступеня, медаллю „Ветеран праці”, високими відзнаками - „Почесний геодезист СРСР”, „Почесний геодезист України”, „Заслужений діяч науки і техніки України”, „Відмінник освіти України”, „За наукові досягнення”. Свідченням непересічного авторитету і глибокої поваги з боку наукової геодезичної громадськості до А.Л.Островського є факт обрання його керівником і почесним головою оргкомітету Міжнародного науково-технічного симпозіуму „ моніторинг навколишнього середовища: GPS і GIS-технології”, який щорічно протягом багатьох останніх років проходить у Криму.

2 листопада 2008 р. на 86-му році життя трагічно загинув видатний український вчений- геодезист, заслужений діяч науки і техніки України, доктор технічних наук, почесний геодезист СРСР та України, професор кафедри геодезії Національного університету „Львівська політехніка”[1]

Похований на 78 полі Личаківського цвинтаря.

Примітки

  1. А. Л. Островський | Наукові журнали та конференції. science.lpnu.ua. Процитовано 14 лютого 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.