Палиця Геркулеса

Палиця Геркулеса (пол. Maczuga Herkulesa) — найменування скелі, яка знаходиться у Польщі біля замку Пєскова-Скеля в адміністративних межах населеного пункту Сулошова однойменної сільської гміни Краківського повяту Малопольського воєводства. Знаходиться на території Ойцовського національного парку.

Палиця Геркулеса
пол. Maczuga Herkulesa
Палиця Геркулеса

50°14′34″ пн. ш. 19°46′58″ сх. д.
Країна  Польща
Система Ойцовський національний парк
Тип rock pinnacled і Q11765829?
Висота відносна 25 (25 м) м
Перше сходження Леон Вітек, 1933 р.
Ідентифікатори і посилання
Палиця Геркулеса
Палиця Геркулеса (Польща)
 Палиця Геркулеса у Вікісховищі
Скеля «Фортеп'ян» і скеля, що стоїть на ній, «Палиця Геркулеса»

Палиця Геркулеса розташовується в нижній частині тераси скелі під найменуванням «Фортепіано». Висота Палиці Геркулеса становить 25 м. Скеля є характерним елементом ландшафту долини Прондник. Утворилася в результаті дії карстових водяних потоків і складається з вапняку, стійкого до атмосферних дій.

Уперше на вершину скелі піднявся скелелаз Леон Вітек з Катовіце в 1933 році. На згадку про це на вершині скелі було встановлено невелике залізне розп'яття.

Біля скелі проходить піший туристичний маршрут, що закінчується в місті Ойцув.

Найменування

Нині скеля носить назву «Палиця Геркулеса». У минулому скеля носила назви «Палиця Крака», «Соколя-Скеля» і «Чарчя-скеля», кожна з яких була пов'язана з певною легендою.

  • Палиця Крака. Найменування було пов'язане з легендарним краківським князем Краком, який убив дракона своєю палицею, а потім поставив її в Ойцовській (батьківській) долині в нагадування ворогам, що бажали захопити Краків.
  • Соколя-Скеля (Соколина Скеля). У вежі замку Пєскова-Скеля перебував в ув'язненні кріпак з довколишнього села. Цей кріпак був звинувачений в тому, що не міг працювати через травму ноги. Чоловік просив охоронців відпустити його з темниці, тому що його сім'я знаходилася у великій нужді. Охоронець поставив селянинові умову — принести йому пташеня з соколиного гнізда, яке знаходилося на вершині скелі біля замку. Через декілька днів, коли ув'язнений втратив усяку надію виконати умову, в камеру прилетіло декілька десятків соколів і, схопивши своїми лапами чоловіка, перенесли його до соколиного гнізда на скелі, після чого чоловік зміг узяти пташеня. Соколи перенесли кріпосного назад до камери замку і здивований охоронець був вимушений і виконати свою обіцянку випустити батька родини.
  • Чарчя-скеля (Чортова Скеля) або «Скеля Твардовського». Найменування пов'язане з героєм польських казок і легенд паном Твардовським. Під час правління останніх представників князівського роду Пястів жила деяка людина на ім'я «пан Твардовський», який, щоб набути надприродні здібності, вступив в угоду з дияволом. Однією з умов, яку виставив дияволові Твардовський було перенести величезну скелю в Долину Прондник і встановити її на вузькій вершині.

Література

  • Emilia Sukertowa-Biedrawina: Legendy nadprądnikowe. Warszawa: PTK, 1928.
  • Józef Partyka: Ojcowski Park Narodowy: przewodnik turystyczny. Warszawa: Sport i Turystyka Muza SA, 2006. ISBN 83-7319-963-2.
  • Ojcowski Park Narodowy. Mapa 1:20000. Kraków: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2005/2006. ISBN 83-87873-42-X.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.