Пам'ятний знак репресованим кобзарям, бандуристам, лірникам


Пам'ятний знак репресованим кобзарям, бандуристам, лірникам було відкрито в саду ім. Т. Г. Шевченка біля театру опери та балету у Харкові 14 жовтня 1997 року. Автори пам'ятного знака — скульптори Валерій Бондар, Василь Семенюк, Олекса Шауліс і архітектор Олекса Морус.

Пам'ятний знак репресованим кобзарям, бандуристам, лірникам
Пам'ятник знищеним кобзарям у Харкові
Пам'ятник знищеним кобзарям у Харкові
50°00′01″ пн. ш. 36°13′56″ сх. д.
Країна  Україна
Тип пам'ятник

Пам'ятний знак репресованим кобзарям, бандуристам, лірникам
Пам'ятний знак репресованим кобзарям, бандуристам, лірникам (Україна)

Історія

Цей знак встановлено на вшанування пам'яті кобзарям, бандуристам, лірникам, що були знищені радянською владою переважно у 1930-х роках. Кількість жертв за різними підрахунками становить від 43[1] до 337 музикантів. Пам'ятний знак зроблено у вигляді гранітного моноліту, на якому висічені знівечена кобза та слова: «Пам'яті репресованих кобзарів».

Пам'ятник споруджено на пожертви громадян з ініціативи Спілки Української Молоді (СУМ) Харківщини. Відкриття пам'ятника репресованим кобзарям було приурочено до проведення у Харкові І Всеукраїнського огляду автентичного виконавства на традиційних кобзарських інструментах, присвяченого 95-й річниці історичного виступу зібраних Г.Хоткевичем кобзарів, лірників і народних музик на ХІІ Археологічному з'їзді у Харкові та 120-річчю від дня народження Гната Хоткевича — засновника харківської школи бандури.

У ніч з 1 на 2 грудня 2015 року невідомі вандали відірвали від пам'ятної брили центральний елемент композиції — виготовлену з бронзи розбиту бандуру.[2]

За дорученням міського голови реконструкцією монумента займеться харківський скульптор Олександр Рідний. Нова бандура буде виготовлена не з бронзи, а з «антивандального» матеріалу, аби надалі такі випадки не повторювалися.[3]. Згодом відновлені елементи були встановлені.[джерело?]

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.