Пам'ятник Адамові Міцкевичу (Мінськ)

Пам'ятник Адаму Міцкевичу — пам'ятник поету і діячу польського національно-визвольного руху Адаму Міцкевичу.

Пам'ятник Адамові Міцкевичу у Мінську

53°54′02″ пн. ш. 27°32′58″ сх. д.
Тип пам'ятник
Країна  Білорусь
Розташування Мінськ
Архітектор Г. Федоров
Скульптор А. М. Заспицький, О. М. Фінський
Матеріал бронза
Засновано 2003
Будівництво 2003
Ідентифікатори й посилання
Пам'ятник Адамові Міцкевичу (Мінськ) (Білорусь)

Встановлений в мінському сквері на Міському Валу недалеко від перетину вулиць Немига і Слобода Романівська. Сквер названий на честь поета — сквер Адама Міцкевича.

Творці триметрової бронзової скульптури — лауреат державної премії Андрій Михайлович Заспицький, скульптор Олександр Михайлович Фінський, архітектор — Георгій Федоров.

Історія

Ініціатива встановлення пам'ятника Адаму Міцкевичу у Мінську належить польської діаспори в Республіці Білорусь. Спочатку як пам'ятник був запропонований бюст поета, виконаний ще в XIX столітті. Але ця робота була зроблена у вигляді пристінної скульптури, і встановити її на вулиці було недоречним.

Міністерством культури Республіки Білорусь був оголошений конкурс на найкращий проект, в якому взяло участь вісім авторських колективів, кожен з яких запропонував свій ескіз. В результаті була прийнята робота скульпторів Андрія Заспицького і Олександра Фінського, які запропонували робити не бюст, а фігуру Міцкевича. Вони бажали зобразити Міцкевича в образі романтика, людини, яка після довгих мандрів повертається на батьківщину.

Для Андрія Заспицкього пам'ятник Міцкевичу у Мінську не перша його робота над образом поета: у Гродно стоїть великий бюст Міцкевича, а в музеях Мінська і Новогрудка також є роботи Заспицького.

Відкритий 6 жовтня 2003 року. Проектування і будівництво пам'ятника виконано за рахунок коштів Міністерства культури Республіки Білорусь.

Відкриття пам'ятника

Урочисте відкриття пам'ятника відбулося 6 жовтня 2003 року. Серед високопоставлених гостей, запрошених на відкриття, виступили голова Ради Республіки Геннадій Новицький, маршал Сенату Республіки Польща Лонгін Пастусяк, а також посли обох країн. Відкриття супроводжувалося музикою, укладанням до підніжжя пам'ятника квітів, які принесли мінчани і гості столиці.

Маршал Сенату Польщі Лонгін Пастусяк на церемонії заявив, що «Адам Міцкевич був найбільшим європейцем, пам'ятник йому повинен нагадувати білоруському і польському народам про їхню єдність і братерство, їх велике минуле». Представники польської делегації наголосили у своїх виступах, що з встановленням пам'ятника Міцкевичу «Білорусь наблизилася до Європи». А спікер Ради Республіки Національних зборів Республіки Білорусь Геннадій Новицький зазначив, що твори Міцкевича «і в наш час не втратили своєї значимості».

Література

  • Памятник / Л. Г. Лапцевич // Республика Беларусь: энциклопедия: [в 7 т.]. — Минск, 2007. — Т. 5. — С. 688—690.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.