Паньгуїт

Паньгуїт (англ. Panguite) мінерал з класу оксидів, вперше виявлений як включення у метеориті Альєнде і описаний у 2012 році[4].

Паньгуїт
Загальні відомості
Статус IMA затверджений (А)[1]
IMA-номер IMA2010-057
Хімічна формула (Ti4+,Sc,Al,Mg,Zr,Ca)1.8O3
Клас мінералу оксиди
Підклас складні оксиди
Група оксиди титану
Ідентифікація
Сингонія орторомбічна
Просторова група кристалографічна група 61d[1]
Прозорість непрозорий
Густина 3,746 кг/см³
Інші характеристики
Названо на честь Паньгу[2]
Типова місцевість Альєнде[3][1]

Сам мінерал та його назву затверджено «Комісією щодо нових мінералів, номенклатури і класифікації» Міжнародної мінералогічної асоціації (IMA 210—057)[5]. Мінерал отримав назву на честь Пань-Гу, китайського божества-творця світу, що натякає відношення цього мінералу до одного з перших твердих матеріалів у Сонячній системі.

Склад

Хімічна формула паньгуїту (Ti4+,Sc, Al, Mg, Zr, Ca)1.8O3, тобто у його складі наявні титан, скандій, алюміній, манган, цирконій, кальцій та оксиген. Деякі зразки, отримані з метеориту, виявились багатими на цирконій. Мінерал знайдений у сполученні з раніше ідентифікованим мінералом давісітом, в утльтра-вогнетривкому включенні в агрегаті олівіну.[5]

Властивості

Гранули паньгуїту мають розміри від 1,8 мкм до 500 нм і є надто малими для того, щоб можна було провести достатньо детальне його дослідження. Втім, визначено, що цей мінерал непрозорий і має щільність 3,746 кг/см³.

Синтетичний (Ti4+,Sc, Al, Mg, Zr, Ca)1.8O3 невідомий. Таким чином, паньгуїт не лише новий мінерал, а й новий матеріал. Очікується, що він має бути доволі вогнетривким.[5]

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.