Парісатида I

Парісатида I (*Paru-šiyāti, д/н —поч. IV ст. до н. е.) — державний діяч, цариця Староданьої Персії. Перекладається з давньоперської мови «Та, що надає щастя». Основу відомостей про неї отримано від Ктесія, Дінона Колофонського і Плутарха.

Парісатида I
Народилася невідомо
Померла поч. IV ст. до н.е.
Діяльність консортка
Титул цариця
Посада королева-консорт
Рід Ахеменіди
Батько Артаксеркс I
Мати Андія Вавилонська
Брати, сестри Дарій II[1], Ксеркс II, Согдіан і Арсітd
У шлюбі з Дарій II[1]
Діти 13 дітей

Життєпис

Походила з династії Ахеменідів. Донька царя царів Артаксеркса I та Андії з Вавилону. Замолоду вийшла заміж за зведеного брата Дарія II. Відзначалася хитрість та властолюбством, користувалася за життя чоловіка величезним впливом. Водночас мала значні статки, володіючи маєтками у Персіді, Вавилонії та Сирії.

Незважаючи на ненависть до своєї невістки Статіри, Парісатида I умовила Дарія II, який збирався стратити Статиру за участь її брата Терітевхма у повстанні проти царя. Завдяки цьому зуміла здобути величезний вплив на сина. Втім Парісатида I надавала прихильність молодшому синові Киру, якому домоглася 408 року до н. е. передачи найзначущих сатрапій Малої Азії. Коли її чоловік важко захворів, ворна намагалася умовити того передати владу Киру, втім марно.

У 404 році до н. е. після смерті Дарія II за деякими відомостями врятувала Кира, якого планував стратити старший син Артаксеркс II. Після загибелі у 401 році до н. е. Кира домоглася страти й загибелі безпосередніх його вбивць, а також Тіссаферна, підтримуючи афінянина Конона у 396 році до н. е.

Водночас при дворі боролася з невісткою за вплив на Артаксеркса II. Ганебно уславилася її вбивством близько 395 року до н. е. Просто отруїти невістку вона не могла, оскільки обидві жінки з недовірою ставилися один у одного і боялися бути отруєними. Тому вони їли одну й ту ж страви з одного посуду.

Але Парісатида придумала наступний хід: вона змастила невідомою отрутою одну сторону ножа, а потім відрізала собі шматок курки (чистим боком) і передала ніж невістці. У підсумку та померла болісною смертю, але помираючи Статира переконала свого чоловіка, що у вбивстві винна його мати. Артаксеркс II заслав Парісатиду до Вавилону, і вони ніколи більше не бачилися. За іншою версією, зуміла через деякий повернутися до царського двору й відновити свій вплив.

Родина

Разом з Дарієм II мала 13 дітей, з яких вижило 4 синів: Артаксеркс II, Кир, Остан, Оксатр та 2 доньки: Аместріс й Апама.

Пам'ять

На її честь названо астероїд 888 Парісатида.

Джерела

  • M. Brosius: Women in ancient Persia 559—331 BC. Oxford 1996.
  • R. Schmitt: Die iranischen Namen und Iranier-Namen in den Schriften Xenophons. Wien 2002.
  1. Любкер Ф. Parysatis // Реальный словарь классических древностей по Любкеру / под ред. Ф. Ф. Зелинский, А. И. Георгиевский, М. С. Куторга и др. — СПб: Общество классической филологии и педагогики, 1885. — С. 992.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.