Передня кінцівка
Передня кінцівка (лат. ossa membri superioris) — кінцівка наземних хребетних тварин.
Всі хребетні передні кінцівки гомологічні, це означає, що всі вони розвинулися з одних і тих же структур. Так, наприклад, плавець черепахи або дельфіна, рука людини, передня нога коня, і крила кажанів і птахів, в кінцевому рахунку, гомологічні, незважаючи на великі відмінності між ними[1].
Специфічне використання передніх кінцівок може бути аналогічним, навіть якщо вони розвинулися з різних підструктур передньої кінцівки, наприклад ласти черепах і дельфінів, крила птахів і кажанів тощо[2].
Передні кінцівки служать ссавцям для пересування по землі, для плавання, польоту, хапання. У типовому випадку передня кінцівка складається з плеча, яке включає одну плечову кістку, передпліччя, утвореного ліктьовою і променевою кістками, і кисті. Кістки передньої кінцівки поділяють на кістки пояса і кістки вільної частини верхньої кінцівки. Пояс верхньої кінцівки (cingulum membri superioris) або грудний пояс (cingulum pectorale) представлений з кожного боку двома кістками — лопаткою і ключицею, які прикріплені до грудної клітки за допомогою м'язів і зв'язок, а попереду і присередньо ключиця з'єднується з грудниною за допомогою суглоба. Таке сполучення кісток пояса з кістками тулуба дозволяє верхній кінцівці виконувати рухи у великому обсязі.
Примітки
- Image Gallery: Homo Sapiens. homology: homologies of the forelimb among vertebrates. Encyclopædia Britannica. Процитовано 27 січня 2013.
- Homologies and analogies. evolution.berkeley.edu. Процитовано 9 грудня 2019.
Література
- de Beer, Gavin (1956). Vertebrate zoology: an introduction to the comparative anatomy, embryology, and evolution of chordate animals. Sidgwick and Jackson.