Перфоратор
Перфора́тор (англ. punch, також англ. rotary hammer, hammer drill, rock drill, percussion drill; нім. Bohrhammer m, Bohrmaschine f, Perforator m; пол. Młotowiertarka) —
- Апарат для пробивання отворів у якому-небудь матеріалі.
- Те ж, що й бурильний молоток. Застосовується при проходці гірничих виробок, видобутку корисних копалин, інших буровибухових роботах. Для закріплення П., подачі його у вибій та зменшення шкідливого впливу вібрацій застосовують спеціальні пристрої пневматичної підтримки та подачі.
Приклади:
- Перфоратори телескопічні типу ПТ-38, ПТ-48А, ПТ-48К. Призначені для буріння висхідних шпурів та свердловин діаметром 36-40, 52-85 мм на глибину до 4; 10; 15 м в породах тривкістю 20 одиниць за шкалою Протодьяконова.
- Перфоратори типу ПП-50В1 для буріння шпурів діаметром 36-40 мм і глибиною до 3 м.
Перфоратор свердлильний
Перфоратор свердлильний (англ. borehole drilling perforator[Що?]; нім. Bohrperforator m) — перфоратор, призначений для просвердлювання отворів у експлуатаційній колоні і опускається у свердловину на каротажному кабелі. Доцільна галузь застосування — розкриття окремих продуктивних пропластків у шаруватому пласті за наявності в ньому водонасичених пропластків.
За допомогою різних базових класів перфораторів, таких як легкі, середні та важкі, можна обробляти різні отвори, як свердлом, так і буром. Ударна функція таких перфораторів здійснюється і визначається пневматичним способом. Цей бур закріплюється у визначеному і спеціальному патроні, що виключає прослизання, і забезпечує оперативну та швидку заміну. Це все в свою чергу забезпечує високу стійкість і швидкість проходження та максимальну надійність.
Див. також
Література
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Донбас, 2007. — Т. 2 : Л — Р. — 670 с. — ISBN 57740-0828-2.
- Бойко В. С., Бойко Р. В. Тлумачно-термінологічний словник-довідник з нафти і газу. Тт. 1-2, 2004—2006 рр. 560 + 800 с.