Петро-Павлівський храм (Хорол)

Історія Петро-Павлівського храму міста Хорол

Петро-Павлівський храм
49°47′10″ пн. ш. 33°16′12″ сх. д.
Розташування  Україна
Перша згадка 1747
Початок будівництва 2000
Відбудовано 1885, 2007
Петро-Павлівський храм (Хорол) (Україна)
 Петро-Павлівський храм у Вікісховищі

Петропавлівська церква в ХVІІІ – ХІХ століттях

Петро-Павлівська церква у місті Хоролі, трьохпрестольна в ім’я Святих Апостолів Петра і Павла, в ім’я Пресвятої Богородиці, в ім’я благовірного Олександра Невського була побудована в 1747 році. Як і більшість хорольских храмів того часу, церква була дерев’яна, тому в середині ХІХ століття вже потребував свого відновлення.

У 1885 на місці дерев’яної Петро-Павлівської церкви була збудована кам’яна, холодна церква в одному зв'язку із такою ж дзвіницею. Центральний престол у ім’я святих апостолів Петра і Павла, а два інших – ліворуч і праворуч – в ім’я Пресвятої Богородиці та святого благовірного князя Олександра Невського.

При церкві діяла церковно-приходська школа та церковна бібліотека. Першим священиком тут був Афанасій Затворницький, який мав на той час платню 156 карбованців. а старостою церкви – Захар Пархоменко. Церковним хором управляв Григорій Нікольський. До Петропавлівської церкви належав Петропавлівський ставок, що був однією із водойм у руслі річки Лагодинка.

Руйнація та занепад церкви у ХХ сторіччі

Під час штучного голодомору 30-х років ХХ сторіччя в Україні, Петро-Павлівський храм тодішня влада використовувала, як склад під зерно. Відтоді й почалася його поступова руйнація і повне знищення.

Відбудова церкви в кінці ХХ століття

У 1996 році розпочалася відбудова нового храму, яку розпочав Отець Василь Симулик. Але на одні пожертви мирян церкву відбудовувати було важко. Лише з 2000 року ця справа зрушила з місця. Пожертви та допомогу на будівництво надавали ВАТ “Хорольський механічний завод” та особисто директор М.І. Міщенко, директор Хорольського ветсанутильзаводу О.Д. Вишневський, голова Староаврамівської сільської ради Олександр Газенко, лікар-невропатолог Л.М. Волощук, Хорольський міський голова О.І. Ніколенко та небайдужі громадяни міста Хорол: М.М. Теренько, Г.А. Лісовський, Ю.М. Подрєз, В.О. Мігаль, М.М. Мельник, В.Г. Герасименко, Г.А. Шабала, М.Г. Гарбар, В.М. Керекелиця, В.А. Устименко, О.С. Безносик та інші. До відновлення храму також долучилися представники української діаспори в Сполучених Штатах Америки панове Віктор і Віра Гаркуші (родом з Хорола) та пан Василь Луценко (родом із Котельви). Було зініційовано збір пожертв на будівництво Петро-Павлівського храму серед інших земляків-українців США.

В 2008 двері храму Святих Апостолів Петра і Павла відчинилися для вірян, завдячуючи благочинному Хорольського та Шишацького районів, настоятелю храму, митрофорному протоієрею, Отцю Василю (Симулику). Храм був освячений Пресвятійшим Патріархом Київським і всія України-Русі Філаретом, якому від церковної ради вручила хліб-сіль С.І. Гриценко. До освячення храму також долучилися високопреосвященнійший митрополит Рівненський і Острозький Євсевій та єпископ Полтавський і Кременчуцький, преосвященнійший Федір, священники та диякони Володимирського собору міста Києва та Полтавської єпархії. На відкритті Петро-Павлівськсого храму співав єпархіальний хор з Полтави.

Під час протистояння на Сході України в 2014 -2018 роках Отець Василь (Симулик) здійснював велику волонтерську роботу та збір пожертвувань для воїнів антитерористичної операції та переселенців із зони бойових дій, залучаючи активну хорольську громаду.

Бібліографія

  1. Головков А. Історія Петро-Павлівського храму та інших церков Хорола // https://risu.org.ua/ua/relig_tourism/...digest/25619/
  2. Козлов А.В., Козлов В.А., Лисенко Ю.О. Хорольщина:Енциклопедичний довідник.– Полтава: Оріяна, 2007.– 106 с.– С. 57
  3. Козлов В.А. Історія Хорола.– Полтава: Оріяна, 2006.– 180 с.– С.55
  4. План міста Хорола, 1803 // Старожитності Хоролу. Relics of the past the Khorol town.– Поллтава, 1994.– С. 15
  5. Теренько В. День радісний, день незабутній (Про відкриття Петро-Павлівської церкви в Хоролі) /Фото С. Місюренка. // Вісті Хорольщини.– 2008.– № 37.– 12 вересня.– С. 4
  6. Теренько В. 20 років пролетіло, немов один день…// Вісті Хорольщини.– 2006.– 29 вересня.– С.6
  7. Теренько В., Місюренко С. На храмове свято в Петропавлівській церкві // Вісті Хорольщини.– 2009.– 24 липня. – С. 4
  8. Молитва за Україну. Панахида за полеглими героями Майдану // Вісті Хорольщини.– 2017.– № 9.– 28  лютого.– С. 1
  9. Коломієць В. Василь Симулик – священнослужитель, лірик і вчений в одній особі. Інтерв'ю в номер // Вісті Хорольщини.– 2008.– № 14.– 4 квітня.– С. 3
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.