Печерні міста і церкви України

Печерні міста і церкви України

Загальні поняття про печерні міста

Печерні міста – це підземні споруди або природні печери, що слугували житлом, військовими укріпленнями, місцями релігійних культів і поховань померлих. Вони були першими великими природними об’єктами, адаптованими та використаними первісною людиною. Пристосування печер і гротів до вимог життя, а також їх збільшення й поєднання між собою, прикрашення інтер’єрів за допомогою наскельного живопису дали початок підземному будівництву й архітектурі в цілому. Природні форми печер і гротів відображались на способах будівництва гірничих виробок, а також започатковували форми перших будівельних споруд на земній поверхні. Спорудження печер сприяло знахідкам перших корисних копалин та зумовило інтуїтивні спроби їх використання. Найчастіше печерні міста будували в гірських масивах, складених стійкими і водночас зручними для руйнування породами (вапняки, мергелі, крейда та ін.).

В Україні

В Україні здавна використовували різні типи підземних споруд, зокрема житлові, релігійні, фортифікаційні. При цьому дані про підземні комунікації, як правило, утаємничені, адже від цього залежала безпека і обороноздатність міст, фортець. Середньовічні замки, монастирі, фортеці будувалися з чітко продуманою системою ходів, тунелів, колодязів, погребів, схованок.

Найвідоміші печерні міста в нашій країні зосереджені устолових масивах Внутрішньої гряди Кримських гір (Чуфут-Кале, Мангуп-Кале, Ескі-Кермен, Тепе-Кермен та ін.).

Разом з тим, практично кожне старовинне українське місто має свої цілком реальні й легендарні підземні споруди, часом багатоярусні (іноді пов’язані з видобутком каменю для будівництва міста). Підземелля виявлені у Києві, Харкові, Львові, Кам’янці Подільському, Кременці, Вінниці, Сумах, Острозі, Дубно, Рівному та багатьох інших. Унікальний комплекс являють собою катакомби поблизу Одеси та Керчі (Аджимушкайські каменоломні).

Знаковим явищем нашої культури є також печерні християнські храми – Києво-Печерська лавра та Святогірська лавра.

Див. також

Література

  • Гайко Г. , Білецький В. , Мікось Т., Хмура Я. Гірництво й підземні споруди в Україні та Польщі (нариси з історії). - Донецьк: УКЦентр, Донецьке відділення НТШ, "Редакція гірничої енциклопедії", 2009. — 296 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.