Пйотркувський статут

Пйотркувський статут або Петрковський статут 1496 року [1] — державний акт, виданий польським королем, Великим князем Литовським, паном та дідичем Русі Яном Ольбрахтом у місті Пйотркув-Трибунальський.

Цей статут унормував Привілеї шляхетські, законодавчо оформив прикріплення селян до землі — правом виходу міг скористатися один власник наділу в селі, а з його сім'ї тільки один син. Міщанам заборонялося купувати землю у власність. Це позбавляло їх можливості переходу до шляхетського стану. Шляхта звільнялася від сплати мита за товари зарубіжного виробництва, одержувала право безмитної торгівлі, вільної навігації по Віслі і на Балтійському морі, право пропінації. Пйотркувський статут завдав економічного удару польським містам, які вже в XVI столітті почали занепадати. Дія статуту поширювалась на Галичину, та інші українські землі, що входили до Королівства Польського.

Примітки

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.