Плавання (вид спорту)

Спорти́вне пла́вання — вид спорту, мета якого якнайшвидше проплисти зазначену відстань, не порушуючи при цьому техніки способу плавання, який використовується. Спортивне плавання почало набувати популярності ще в XIX столітті. Плавання з 1896 року олімпійський вид спорту.

Майкл Фелпс американський плавець, єдиний в історії спорту 28-разовий призер олімпійських ігор
Плавання
Рекорд або історія рекордів список світових рекордів у плаванніd
 Плавання у Вікісховищі

Способи спортивного плавання (стилі плавання)

  • Кроль — стиль плавання на животі (животом униз), під час якого руки здійснюють гребки поперемінно, а ноги здійснюють поперемінне безперервне підняття/опускання, залишаючись при цьому під розгорненим кутом до тулуба. Найшвидший стиль плавання. Через це, у принципі, і називається вільним стилем: якщо стиль плавання не визначений, усі вибирають кроль як найшвидший стиль плавання.
  • Батерфляй — стиль плавання на животі, під час якого ліва і права частини тіла повинні здійснювати симетричні й одночасні рухи. Руки здійснюють одночасний могутній гребок певною траєкторією, який помітно підводить корпус плавця над водою, а ноги здійснюють одночасний хвилеподібний рух. Найважчий і енерговитратний стиль плавання. Нетренованому плавцеві зазвичай буває важко навіть просто здійснювати рухи, що не порушують правила стилю. Цей стиль уважають другим за швидкістю після кроля.
  • Брас — стиль плавання на животі, в якому руки подаються одночасно вперед від грудей. Ноги здійснюють одночасний поштовх, під час якого вони згинаються в колінах, проводиться поштовх і в кінці випрямляються. Найповільніший спосіб плавання (оскільки поворотні рухи руками виконуються переважно під водою, а рухи ногами виконуються з перериванням), що при цьому одночасно є найскладнішим з технічної точки зору. Брас має велике прикладне значення: можливість проплисти найбільшу відстань з найменшими енерговитратами, безшумне плавання, плавання під водою.
  • Кроль на спині (якщо говорять про «плавання на спині», то мають на увазі саме цей стиль) — стиль плавання на спині, який візуально схожий на кроль (руки здійснюють гребки поперемінно, а ноги здійснюють поперемінне безперервне підняття/опускання), але має такі відмінності: людина пливе на спині, а не на животі, і пронесення над водою виконує прямою рукою, а не зігнутою, як у кролі. Третій за швидкістю плавання стиль. Особливість цього способу це те, що людині не потрібно виконувати видих у воду, оскільки її обличчя перебуває на поверхні.
  • Комплексне плавання — змагання, упродовж якого спортсмен повинен подолати 4 рівні між собою відрізки дистанції, застосовуючи чотири різні стилі: батерфляй, на спині, брас і кроль.

Додаткові стилі плавання

  • Грузинське плавання — це вид плавання, в якому рух кінцівок людини не використовують. Пересування здійснюють дельфіно-подібними рухами таза і щільно притиснутими одна до одної ногами.
  • Зимове плавання — плавання у відкритих водоймах, що не підігріваються, з холодною (від 4 до 16 градусів) і крижаною (4 градуси й нижче) водою. Екстремальний вид плавання, не олімпійський вид спорту.
  • Дайвінг — підводне плавання з використанням підводного спорядження.

Див. також

Література

  • Полатайко Ю. О. Плавання. — Івано-Франківськ: Плай, 2004. — 259 с. — ISBN 966-640-22-6
  • Пристосування організму людини до спортивних навантажень плавання: [монографія] / В. М. Чернов. — Львів: [ЛДІФК], 1998. — 129 с.
  • Система подготовки спортсменов в олимпийском спорте. Общая теория и ее практические приложения: учебник для тренеров: в 2 кн. / В. Н. Платонов. — К.: Олимпийская литература, 2015. — 752 с.
  • Спортивное плавание: Путь к успеху. В 2-х книгах. Книга 1 / Под общ. ред. В. Н. Платонова. — К.: Олимпийская литература, 2011. — 480 с.: ил., табл. — ISBN 978-966-8708-38-1.
  • Спортивное плавание: путь к успеху. В 2 кн. Кн. 2 / Под общ. ред. В. Н. Платонова. — М. : Советский спорт, 2012. — 544 с. : ил. — ISBN 978-5-9718-0562-5 (кн. 2). — ISBN 978-5-9718-0560-1. — Режим доступу: https://rucont.ru/efd/225208
  • Физическая подготовка пловцов высокого класса / В. Н. Платонов. — К. : Здоров'я, 1983. — 167 с
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.