Плюралізм (філософія)
Плюралізм у філософії означає «доктрину множинності», за якою існує кілька незалежних основ буття чи істинного знання. Часто використовується як протилежність монізму («доктрина єдиності») та дуалізму («доктрині подвійності»). Термін має різні значення в метафізиці та епістеміології.
У метафізиці плюралізм — це доктрина про те, що реальність складається з багатьох базових субстанцій, у той час як монізм стверджує, що буття — єдина субстанція, наприклад матерія (в матеріалізмі) чи розум (в ідеалізмі), а дуалізм стверджує, що існують дві субстанції одночасно.
В епістемології плюралізм — це переконання, що існує не один правильний набір істинних знань про світ, а багато. Напрямки, з якими плюралізм часто асоціюють: прагматизм та культурний релятивізм.
У політології плюралізм — це характеристика політичної системи суспільства, за якої соціальні групи мають можливість висловлювати власні позиції через своїх представників у політичних і громадських організаціях. Плюралізм передбачає різні позиції, погляди, що відображають різноманітність інтересів у суспільстві. Інтереси можуть бути суб'єктивними та інтерсуб'єктивними.
Література
- Багатомірність // Філософський енциклопедичний словник / В. І. Шинкарук (гол. редкол.) та ін. — Київ : Інститут філософії імені Григорія Сковороди НАН України : Абрис, 2002. — 742 с. — 1000 екз. — ББК 87я2. — ISBN 966-531-128-X.
- Н. Поліщук. Плюралізм // Філософський енциклопедичний словник / В. І. Шинкарук (гол. редкол.) та ін. — Київ : Інститут філософії імені Григорія Сковороди НАН України : Абрис, 2002. — 742 с. — 1000 екз. — ББК 87я2. — ISBN 966-531-128-X.
- Історія в термінах і поняттях: довідник / За загал. ред. Орлової Т. В. — Вишгород, 2014.
Посилання
- Плюралізм // Літературознавча енциклопедія : у 2 т. / авт.-уклад. Ю. І. Ковалів. — Київ : ВЦ «Академія», 2007. — М — Я. — С. 223.