Податковий номер

Податковий номер або Податковий номер платника податків — термін законодавства України, що може змінювати своє значення у різних контекстах.

Загальне значення — це ідентифікатор фізичної або юридичної особи, який дозволяє ідентифікувати її для цілей оподаткування шляхом обліку платників податків у контролюючих органах.

В Україні існує декілька типів ідентифікаторів в залежності від статусу особи, типу оподаткування, способу обліку, реєстру. В інших країнах може бути термін зі схожим значенням та назвою. Хоча, цей ідентифікатор в Україні було введено для цілей оподаткування, він використовується і для ідентифікації фізичних осіб в інших цілях.

з 1997 по 2011

З 1998 по 2011 документом, що встановлював порядок обліку платників податків був наказ Державної податкової адміністрації України «Про затвердження Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів)»[1]. Цим порядком використовувалися два ідентифікатори:

  • Код платника податків за ЄДРПОУ
  • Номер ДРФО

Також, окремим законом «Про податок на додану вартість» 1997 року було передбачено податковий номер платника податку на додану вартість («податковий номер» або «індивідуальний податковий номер»)[2].

З 2011 року

Станом на 2019 рік документ, який встановлює використання ідентифікаторів для цілей оподаткування та власне порядок визначення податкового номера є наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів»[3].

Згідно порядку, роль ідентифікатора особи для цілей оподаткування виконують[4]:

  • код за ЄДРПОУ для юридичних осіб та відокремлених підрозділів юридичних осіб — резидентів та нерезидентів (8-розрядий код з ведучими нулями)
  • РНОКПП для фізичних осіб (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від його прийняття), 10-розрядний код з ведучими нулями
  • серія та номер діючого паспорта — для осіб, що відмовилась від отримання РНОКПП
  • реєстраційний (обліковий) номер платника податків (9-розрядний код з ведучими нулями), який присвоюється контролюючими органами:
    • уповноваженим особам договорів про спільну діяльність
    • управителям майна при взятті на облік договорів управління майном
    • інвесторам (операторам) за угодами про розподіл продукції
    • виконавцям (юридичним особам - нерезидентам) проектів міжнародної технічної допомоги та представництвам донорських установ в Україні

Для цілей оподакування також можуть використовуватися інші ідентифікатори платників податків:

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.