Пожежний літак

Пожежний літак — це літак, навмисно обладнаний вмістищами для гасіння пожеж вогнегасними речовинами.

Ан-32П гасить пожежу. Український літак оснащений 4 зовнішніми знімними баками об'ємом по 2000 л кожен.

Заповнення і доправляння вогнегасних речовин

У звичайних літаках з нерухомим крилом, вмістища для води зазвичай заповнюються за допомогою шлангів на звичайному аеродромі або на тимчасових злітно-посадкових смугах поряд з місцем застосування.[1]

Літальні човни та літаки-амфібії, які використовуються як пожежні літаки, зазвичай можуть поглинати воду з сусіднього придатного  водоймища під час польоту, занурюючи їх з заливними трубами у воду, але без приземлення на водойму.

У воду для гасіння, можуть додаватися хімічні речовини для підвищення дієвості пожежогасіння; вони також можуть бути пофарбовані задля зорового позначення для пілота. Скидання водяного вантажу — тобто випуск і падіння, зазвичай триває всього 3-5 секунд.

Випуск вогнегасної речовини загалом виконується пілотом або іншим членом екіпажу на малій висоті польоту.

Галузь застосування

Літаки пожежогасіння широко застосовуються під час лісових пожеж з 1953 року і зазвичай, є єдиним способом використовувати засоби пожежогасіння на складній місцевості в короткі терміни.[2]

Переваги

Пожежний літак здатний:

  • порівняно швидко прибути в зону, яка підлягає гасінню пожежі (особливо це властиво для реактивних пожежних літаків), злетівши з найближчої авіабази;
  • за кілька секунд вилити на місце пожежі тонни води чи іншої вогнегасної речовини;
  • гасити пожежу на місцевостях, доступних лише з повітря (наприклад, Чорнобильська катастрофа), до того ж на досить великій площі.

Особливості спеціальних протипожежних літаків

Canadair CL-215 був першим літаком, який був спеціально розробленим як літак пожежогасіння.

Протипожежні літаки конструктивно спроєктовані таким чином, щоби вони могли витримувати коливання корпусу, викликані операціями з гасіння пожежі, зокрема, перехоплення після одночасного скидання величезної кількості пожежної води та дужі пориви вітру в місці гасіння пожежі. Однак зрештою, пожежогасіння з літака набагато небезпечніше звичайних польотів, тож аварії трапляються знову і знову[3].

Див. також

Посилання

  1. Wildland Fire Chemical Systems and Aerial Delivery Systems - National Technology and Development Program - USDA Forest Service. www.fs.fed.us. Процитовано 24 червня 2021.
  2. Пропозиції розвитку пожежної авіації України. Мілітарний (рос.). Процитовано 24 червня 2021.
  3. В Австралії розбився пожежний літак: загинув екіпаж зі США. BBC News Україна (укр.). Процитовано 24 червня 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.