Позивний

Позивний — це умовне слово чи поєднання букв, цифр, що присвоюють вузлам зв'язку і станціям зв'язку об'єднань, частин (кораблів, літаків), підрозділів, а також командирам та іншим посадовим особам з метою прикриття їхнього істинного найменування у випадку їх виклику за допомогою технічних засобів зв'язку[1]. Позивні вводять в обіг лише на певний час розпорядженням штабу, що організовує зв'язок. Довільне призначення заборонено, а зміна цього виду найменувань неможлива без дозволу керівництва[1]. Позивні надають на час виконання конкретного завдання, після якого їх змінюють[2]. Позивні застосовують лише у сфері радіокомунікацій, а самими позивними найчастіше стають не слова, а знаки: букви чи цифри.

Позивний не варто плутати з політично-військовим псевдонімом, який є самоназвою, тобто сам іменований обирає собі псевдонім або отримує від оточення як характеристику зовнішніх рис, поведінки та ін.

Відповідно до міжнародних Правил радіомовлення, для України виділено блоки початкових літер позивних EMAEOZ, а також URA-UZZ.

Аматорські радіостанції

Позивні аматорських радіостанцій мають таку структуру:

префікс:
один, два чи три символи на позначення країни (території),
цифра, що частіше за все позначає регіон, де розташована радіостанція, різні префікси у деяких країнах можуть позначати також різні категорії радіостанцій,
суфікс:
від одного до чотирьох символів (звичайно — одна — три літери, рідко — більше символів, цифр і літер, але останній символ має бути літера)— індивідуальний код станції, як правило тим коротший, чим вища кваліфікація радіоаматора.

Загалом структура позивного повинна відповідати одному із зразків:

A2A, A2IA, A2IIA, A2IIIA, II2A, II2IA, II2IIA, II2IIIA, IIA2A, IIA2IA, IIA2IIA[у 1]

На відміну від інших позивних, вони можуть містити і цифри 0 чи 1 безпосередньо після букви

Аматорські радіостанції в Україні використовують такі серії позивних[3]:

UR0AA-UZ9ZZZ — звичайні (перша літера суфікса звичайно позначає область, де розташована радіостанція, в Автономній республіці Крим (UU0JA-UU8JZZ) та у місті Севастополі (UU9JA-UU9JZZ) використовуються позивні, які можна відрізнити вже за префіксом),
EM0AA-EO9ZZZZ, EM00A-EO9999Z — спеціальні (меморіали, експедиції),
EM0A-UZ9Z — скорочені (для учасників змагань з радіоспорту).
Перша буква суфіксу позивних сигналів АРС в Україні (по областях).
N п/пОбластьПерша буква суфіксу
1АР Крим та м. СевастопольJ
2ВінницькаN
3ВолинськаP
4ДніпропетровськаE
5ДонецькаI
6ЖитомирськаX
7ЗакарпатськаD
8ЗапорізькаQ
9Івано-ФранківськаS
10Київська та м. КиївU
11КіровоградськаV
12ЛуганськаM
13ЛьвівськаW
14МиколаївськаZ
15ОдеськаF
16ПолтавськаH
17РівненськаK
18СумськаA
19ТернопільськаB
20ХарківськаL
21ХерсонськаG
22ХмельницькаT
23ЧеркаськаC
24ЧернівецькаY
25ЧернігівськаR

Радіостанції широкого мовлення

На відміну від ряду країн Америки, Азії, Австраліії, більшість європейських радіостанцій не використовує кодових ідентифікаторів. Як правило, візитівкою певної радіостанції в ефірі є музичний чи інший характерний звуковий фрагмент, що передається на початку програми.

Музичними позивними українського радіо, в часи німецько-радянської війни — радіо «Дніпро», а нині Першої програми Національного радіо та Всесвітньої служби «Радіо Україна» стала мелодія композитора Данила Крижанівського до пісні «Реве та стогне Дніпр широкий» з поеми «Причинна» Т. Шевченка).

Радіостанції наземного розташування

Позивний сигнал радіостанції фіксованого розташування складаються з символів серії, присвоєної державі і однієї літери, або однієї літери і однієї — трьох цифр, з яких перша не може бути 0 чи 1.

IIA, IIA-2, IIA-22, IIA-222[у 1].

У деяких країнах, зокрема тих, де позивний є обов'язковим і для радіостанцій широкого мовлення, використовуються чотирьохлітерні позивні.

Позивний сигнал мобільної радіостанції складаються з символів серії, присвоєної державі, якщо це позначення закінчується літерою і чотирьох цифр, або з символів серії, присвоєної даній державі, однієї чи двох літер та чотирьох цифр. Перша цифра після літери не може бути 0 чи 1.

IA-2222, IIA-2222, IIAA-2222[у 1].

Літаки

Позивний сигнал літака складаються з символів серії, присвоєної державі і трьох літер.

IIAAA[у 1].

Позивний пошукового радіомаяка складаються з позивного літака, доповненого цифрою від 2 до 9.

У деяких країнах, зокрема у США, літаки отримують позивні іншої структури: літера — декілька цифр — одна або декілька літер.

Морські судна

Позивний сигнал судна складаються з символів серії, присвоєної державі, і двох літер, за якими може бути цифра від 2 до 9, або символів серії, присвоєної державі, і чотирьох цифр. Позивний пошукового радіомаяка складаються з позивного судна, перед яким передається літера B. Рятувальні плавзасоби мають позивні, що складаються з позивного батьківського судна та двох цифр, перша цифра після букви не може бути 0 або 1.

Коментарі

  1. Позначення: A — будь-яка літера латинського алфавіту (перша літера позивного не може бути Q), 2 — будь-яка десяткова цифра (перша цифра після літери не може бути 0 або 1), I — будь-яка літера латинського алфавіту або цифра (перша цифра після літери не може бути 0 або 1).

Примітки

  1. Советская военная энциклопедия. Москва: Воениздат. 1978. Т. 6. с. 397.
  2. Большая советская энциклопедия. Москва: Советская энциклопедия. 1975. Т. 20. с. 161.
  3. Положення про структуру та порядок призначення позивних сигналів аматорським радіостанціям[недоступне посилання з липня 2019]
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.