Полісовщик (картина Крамського)

«Полісовщик» — картина російського художника Івана Крамського (1837—1887), написана в 1874 році. Картина є частиною зборів Державної Третяковської галереї (інв. 659). Розмір картини — 84 × 62 см. Ця картина була також відома під іншими назвами: «Мужик з дубиною», «Мужик з дубиною в лісі» або «Мужик в простреленій шапці». Вона являє собою так званий «портрет-тип» — вид картин, які набули поширення в російському живописі в 1870-х роках.

Полісовщик
Полесовщик

Автор Іван Крамськой
Час створення 1874
Розміри 84 × 62 см
Матеріал полотно, олія
Місцезнаходження Третьяковська галерея (Москва, Росія)

Історія написання

"Полісовщик " — застаріле слово, що позначає «лісник», «лісничий». Зображений на тлі темної хащі лісовій сторож тримає за спиною палицю. Його очі насторожені і вичікувати — видно, що ця людина сильна і спритна, яка звикла справлятися з небезпекою поодинці. Здається, що в ньому прихована неприборкана сила. Мабуть, він чесно і сміливо виконує небезпечну роботу, що підтверджує його неодноразово прострелена шапка. При цьому, однак, художник дає відчути глядачеві назріваючу в Полісовщику образу на тих, хто змушує його боротися з «браконьєрами» — як правило, такими ж мужиками, які через крайньої потреби змушені йти в охороняється панський ліс за дровами.

Сам Крамский так писав про сюжет цієї картини в листі Павлу Третьякову від 19 квітня 1875 року.

… Мій етюд в простреленій шапці за задумом повинен був зображати один з тих типів (вони є в Російському народі), які багато з соціального і політичного ладу народного життя розуміють своїм розумом і у яких глибоко засіло незадоволення, що межує з ненавистю. З таких людей у важкі хвилини набирають свої зграї Стеньки Разіни, Пугачови, а в звичайний час - вони діють поодинці, де і як доведеться; але ніколи не миряться. Тип несимпатичний, я знаю, але знаю також, що таких багато. Я їх бачив…

Картина була представлена на 4-й виставці Товариства пересувних художніх виставок («передвижників») в 1875 році. У тому ж 1875 році картина була придбана у автора Павлом Третяковим.

Джерела

  • Государственная Третьяковская галерея — каталог собрания / Я. В. Брук, Л. И. Иовлева. — Москва: Красная площадь, 2001. — Т. 4: Живопись второй половины XIX века, книга 1, А—М. — С. 297. — 528 с. — ISBN 5-900743-56-X.
  • Р. Кононенко. Иван Николаевич Крамской (Великие художники, том 13). — Москва: Директ-Медиа и Комсомольская правда, 2009. — ISBN 978-5-87107-186-1.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.