Поліспаст

Поліспа́ст (грец. πολύσπαστον, πολύσπαστος — натягуваний багатьма мотузками) таль, вантажопідйомний пристрій, з кількох рухомих блоків, що їх огинає канат (або трос), що призначений для виграшу в силі (силовий поліспаст) або у швидкості (швидкісний поліспаст).

Поліспаст (гіні) на вітрильнику «Меркатор»

Силовий поліспаст

Силовий поліспаст використовується тоді, коли потрібно підняти вантаж, доклавши менше зусиль. У ньому вантаж підвішується до рухомого блоку, а зусилля прикладається до вільного кінця канату, що послідовно огинає усі блоки поліспаста. Сила натягу канату у такому поліспасті — це часта від ділення маси вантажу на кількість блоків у поліспасті.

Швидкісний поліспаст

Швидкісний поліспаст — це, по суті, обернений силовий поліспаст: Вантаж підвішений до вільного кінця мотузки, а зусилля, яке зазвичай прикладає гідравлічна машина, прикладається до останнього рухомого блоку. Використовується тоді, коли треба швидко підняти вантаж на велику висоту.

У техніці

Звичайно поліспаст є частиною механізмів підйому та зміни вильоту стріли підйомних кранів та такелажних пристроїв. У разі потреби поліспаст об'єднують з лебідками. Корабельний поліспаст з двох тришківних блоків (або одного тришківного й одного двошківного) називається гінями[1]. Самостійно поліспаст використовується для підйому або опускання невеликих вантажів (наприклад, шлюпок на суднах).

У альпінізмі

В альпінізмі поліспаст широко використовується для натягування мотузок при переправі, підйому вантажу або постраждалої людини, і т. ін. Позаяк джерелом тягнучого зусилля є людські руки, а замість блоків використовуються альпіністські карабіни з більш високою, ніж у блоків, силою тертя, більш ніж подвійні-потрійні поліспасти в альпінізмі використовуються рідко

Див. також

Примітки

Потрібно додати картинки

  1. Самойлов К. И. Гини // Морской словарь. М.-Л. : Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941. (рос.)

Література

Посилання

https://ru.m.wikipedia.org/wiki/Полиспаст

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.