Поліцька республіка

Поліцька республіка (хорв. Poljicka Republika) — напівавтономні громади в Далмації, між Сплітом, Оміш і річки Цетинє, яка існувала з кінця Середньовіччя до початку XIX століття. Невелика республіка на чолі з місцевою знаттю була спочатку під захистом угорських королів, а з середини XV століття під суверенітетом Венеціанської республіки.

Назва

Назва Poljica походить від слов'янського слова поле («поле», особливе значення також «карстова рівнина»). Ще одне пояснення вбачає походження назви не в слов’янській ідіомі, а в старому римському субстраті, який був ще широко поширений у Далмації до раннього сучасного періоду. Тоді Poljica походить від politia, латинської форми грецької πολιτεια і означає громаду. У 1774 році італійський учений Альберто Фортіс вперше назвав Поліцю біля Оміша "республікою". Власна назва - Poljička knežija, тобто Поліцьке князівство.

Територія

Регіон Поліця лежав у руслі річки Цетина недалеко до впадіння в Адріатику. На південному заході територія республіки досягла недалеко до Стобреча на Адріатиці. Поліця простяглася з північного заходу на південний схід близько 37 кілометрів і охоплювала близько 250 квадратних кілометрів. Гірський хребет Мосор піднімається в центрі ландшафту, а вершина Великого Кабала (1339 м) є найвищою висотою. У цій області, такі села: Жрновнік, Дон і Горне Сітно, Діброва (Полица), Tugare, Srinjine, Naklice, Cisla, Gata, Podgrađe, Доні Долац, Trnbusi, Млини, Seoca, Ostrvica і Kostanje. Вони були організовані у дванадцять політичних громад. Не було ні столиці, ні адміністративного міста.

Конституція

Поліця була аристократичним або громадянським суспільством. Політична влада значною мірою перебувала в руках дворянства, яке було надзвичайно численним (понад 10 відсотків населення) та розділене на два класи. Але вільні фермери також мали політичне слово.

Кожне село вели дворяни. Дванадцять сільських старост і три судді, обрані всіма вільними людьми, формували уряд республіки, на чолі якої стояв Великий Кнез 'князь', 'полковник судді'. Вищий клас дворянства складався з 20 родин, які традиційно походили від угорського дворянства. Князь походив із цієї «угорської» знаті. Інші дворяни, з іншого боку, вважали себе частиною аристократії старої Боснії. Походження легенд двох шляхетних класів пов’язане з насиченою середньовічною історією Полиці, коли суверенітет багато разів змінювався. Неможливо довести, чи були знатні родини насправді вихідцями з Угорщини чи Боснії.

Політична ситуація в країні була врегульована статутом, який вперше був записаний у 1440 році з нагоди венеціанського поглинання, а в останньому вигляді з XVII століття містив 116 статей. Цей статут є однією з найстаріших письмових конституцій Європи. Вона включала загальне законодавство республіки та перерахування її відомств з їх обов'язками. Статути були переглянуті в 1485, 1515 та 1665 роках.

Історія

У середні віки люди з Полиці мали добрі стосунки з містечком Оміш, жителі якого до XV століття були відомі як пірати. Корсари задовольняли потребу в продуктах харчування, торгуючи з фермерами у Полиці.

За часів венеціанського правління Республіка вела постійні оборонні дії проти турків. Кордон з Османською імперією пролягав з XVI по XVIII століття безпосередньо на Четині. У 1530 та 1686 контингент Полиці разом з венеціанськими військами перемагав турків у відкритому польовому бою та знову виганяв їх із країни.

Після падіння Венеціанської Республіки в 1797 р. Незабаром настав кінець Республіки Поліця. Перше австрійське правління в Далмації (1797-1807) не внесло змін. У 1806 році в малій республіці проживало 6,566 жителів. Наступного року війська Наполеона спустошили Поліцю та інтегрували Республіку у новостворені Іллірійську провінцію.

Сьогодні

Республіка Поліця була відновлена ​​як регіональне культурне об’єднання. Голова має традиційне звання Великий Кнез.

Джерела

  • Едо Півчевич: Князівство Поліця. Від його середньовічного заснування до падіння 1807 року . В: Журнал хорватських студій . Том 28/29 ( almissa.com - 1987/1988).
  • Борис Д. Греков: Стара Хорватська Республіка Поліця. Історикознавство d. соціальний Коефіцієнти d. Поліця з 15 по 17 століття Берлін 1961 року.
  • Bože Mimica : Omiška krajina Poljica Makarsko primorje. Od antique do 1918 року . Вітаграф, Рієка 2003, ISBN 953-6059-62-2 .
  • Альберто Фортіс: Віаджо в Далмації . Том 2 . Венеція 1774 р. (Перевидання Мюнхена 1974 р.).
  • Альфонс Павич фон Пфауенталь: Внески в історію Поліці у Спалато . Відень 1907 р. (Окремий друк із «Наукових повідомлень з Боснії та Герцеговини»).

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.