Пол Буньян
Пол Буньян (англ. Paul Bunyan) — велетень-дроворуб з американського фольклору.[1][2]
Персонаж виник в усних легендах лісорубів Північної Америки[1][2][3][4], а пізніше був популяризований письменником Вільямом Лоґгедом (англ. William B. Laughead) (1882—1958) у рекламному проспекті 1916 року для Red River Lumber Company.[5] Пол Буньян став персонажем кількох літературних творів, п'єс, мультфільмів, рекламних роликів, тощо.[2] Також, існують його численні статуї в різних містах Північної Америки.[6][7]
Етимологія
Існує багато гіпотез щодо етимології імені Пол Буньян. Багато з них припускають його франко-канадське походження. За звучанням «Буньян» схоже на квебекський вираз «bon yenne!», що виражає подив і потрясіння. Англійське прізвище Bunyan походить з того ж кореня що і старофранцузьке bugne, зі значенням великий пагорб. Деякі дослідники вважають, що це ім'я походить від імен інших персонажів франко-канадського фольклору Bon Jean і Tit Jean. [8]
Ранні згадки
Майкл Едмондс у своїй книзі «Οut of the Northwoods: The Many Lives of Paul Bunyan», писав, що історії про Пола Буньяна розповідались, принаймні за 30 років до того, як потрапити в друк. На відміну від довгих історій, що публікувалися, «історії», що їх розповідали один одному лісоруби, були вкрай короткими і фрагментарними.[4] Деякі з них включали мотиви з інших легенд, такі як екстремальна погода і чудернацькі тварини.[9] Найперша записана згадка про Пола Буньяна — непідписана колонка в газеті Duluth News Tribune за 1904 рік.
Чарльз Браун випустив у 1922 році книгу, в якій переказав ті байки, що ходили серед лісорубів Вісконсину. Згідно з ними, Пол Буньян — 7-футовий(2,1 м) лісоруб, що має надзвичайну фізичну силу. Його легені були такими сильними, що він дув в дупло дерева щоб зібрати своїх людей на вечерю, а коли він розмовляв, то з дерев падало листя. Він був настільки вправним лісорубом, що повністю зачистив Північну Дакоту від дерев. Його велетеньський синій бик також згадується в тих легендах, хоча імені він ще не мав.[10] Як можна бачити, фольклорний образ був значно менш вражаючим, ніж версія, що потрапила до казок.
У рекламі
Вільям Логхед був першим, хто використав Пола Буньяна в комерційних цілях у серії рекламних кампаній для Red River Lumber Company. Його першою спробою був буклет з заголовком «Представляємо містера Пола Буньяна з Вествуду, Каліфорнія», але вона не справила ефекту, аж доки не були надруковані «Казки про Пола Буньяна, том 2», що надало кампанії поштовху.[2] Логхед прикрасив старі легенди, і додав кілька придуманих ним самим, тому його Буньян не був ідентичним фольклорному. Серед іншого, він дав ім'я «Бейб» приятелю Буньяна, синьому бичку, збільшив зріст лісоруба до неможливості, і намалював його перше зображення.[11] Через це існує деяка невизначенність у питанні, чи можна Пола Буньяна віднести до справді фольклорних персонажів.[1]
Тим не менш, кампанія зробила Пола Буньяна загальновідомим по всій Америці, і в свою чергу спричинила сильний маркетинговий відгук. Протягом майже століття ім'я Пола Буньяна використовується для рекламування різноманітних товарів, міст і послуг. По всій Північній Америці його велетеньські статуї рекламують місцеві бізнеси і туризм. Велика їх частина була зроблена протягом 1960-х і 1970-х компанією International Fiberglass в рамках їх серії склотекстолітових фігур «Muffler Men».[7]
Адаптації для дітей
Пол Буньян став дуже популярним серед дитячої аудиторії після свого дебюту в друкованих виданнях. Зазвичай, дитячі видання орієнтувалися на образ, створений Вільямом Логхедом, і зрідка використовували деякі елементи усної традиції. Практично всі літературні адаптації збільшували зріст дроворуба до колосальних величин, і описують його життя від народження до дорослого віку.
Серед найбільш популярних і довгоживучих збірок оповідань можна назвати «Пол Буньян» Джеймса Стівенса, «Пол Буньян розмахує своєю сокирою» Делла Маккорміка, «Пол Буньян» Естер Шепард, «Пол Буньян і його Великий Синій Бик» Воллеса Водсворта і «Дивовижні пригоди Пола Буньяна» Вільяма Логхеда.
Легенди Пола Буньяна (1947) були першою книгою, написаною професійним казкарем Гарольдом Фелтоном.[12]
У 1958 році Студія Волта Діснея випустила короткометражний анімаційний мюзикл «Пол Буньян», який був номінований на Оскар за найкращий короткометражний мультфільм.
В культурі і мистецтві
- Оперетта Бенджаміна Бріттена, за лібретто Вістена Г'ю Одена 1941 року.
- Пол Буньян є темою одного з розділів роману «1919» Джона Доса Пассоса.
- Один з персонажів фільму 1998 року «Легенди дикого заходу».
- Пісня групи Maddox Brothers and Rose «Paul Bunyan Love» в 1950-х.
- Прийом у реслінгу.
- Одне з досягнень у грі Civilization V, яке дається за вирубку 1000 лісів.
- У 10-му випуску комікса «Месники» Іммортус призиває Пола Буньяна.
- Кожні два роки Університет штату Мічиган і Мічиганський університет проводять футбольний матч, кубком в якому є «Приз Пола Буньяна»
- Пол Буньян є антагоністом у фільмі жахів 2013 року «Буньян».
- Меморіальний парк Пола Буньяна у місті Келлігер, в якому є могила Пола Буньяна. Багато інших містечок також стверджують, що є батьківщиною Пола Буньяна.
Приклади легенд
Багато історій розповідають про дитинство Пола, наприклад, він був такий великий, що знадобилося п'ятеро лелек, щоб принести його, з народження він вмів розмовляти, викликав землетруси, перевертаючись у колисці, гострив сокиру об свої зуби, коли вони почали прорізатись, тощо.
У багатьох історіях з Полем подорожує його супутник, синій бичок Бейб («Малюк»).
Більшість історій про дорослого Буньяна також фокусуються на його надприродних розмірах. Наприклад, в одній з них розповідається, що Великий каньйон Колорадо утворився коли Пол Буньян йшов, тягнучи свою сокиру за собою. [13]
Примітки
- Sharpe, Lenwood S (22 квітня 2014). Paul Bunyan: His Story. Thrill Land. Процитовано 25 квітня 2014.
- Wisconsin Historical Society (n.d.). Paul Bunyan. Процитовано 25 травня 2014.
- Stewart, K. B.; Watt, Homer A. (1916). Legends of Paul Bunyan, Lumberjack. Transactions of the Wisconsin Academy of Sciences, Arts and Letters. 18/II. Wisconsin Academy of Sciences, Arts, and Letters. с. 639–651. Процитовано 30 квітня 2014.
- Edmonds, Michale (2009). Out of the Northwoods: The Many Lives of Paul Bunyan. Madison, WI: Wisconsin Historical Society.
- Wisconsin Historical Society (29 липня 2007). The Peculiar Birth of Paul Bunyan. Архів оригіналу за 10 жовтня 2013. Процитовано 22 листопада 2011.
- Hartly, John P. (2007). Legendary Landscapes: A Cultural Geography of the Paul Bunyan and Blue Ox Phenomena of the Northwoods. Kansas State University. Процитовано 5 травня 2014.
- Roadside America Team (2005). A Catalog of Bunyans: Roadside statues and other tributes to the Great Tree-Biter, Paul Bunyan. RoadsideAmerica.com. Процитовано 28 червня 2011.
- Gartenberg, Max (1949). Paul Bunyan and Little John. The Journal of American Folklore (American Folklore Society). 62/246: 416–422. Процитовано 6 травня 2014.
- Cox, William T. (1910). Fearsome Creatures of the Lumberwoods. With illustrations by Coert Du Bois and Latin classifications by George B. Sudworth. Washington, DC: Judd & Detweiler Inc. OCLC 551649247. Процитовано 23 листопада 2015.
- America's Best-Known Folk Hero
- Laughead, William B. (1922). The Marvelous Exploits of Paul Bunyan. Minneapolis: Red River Lumber Co. Процитовано 6 травня 2014.
- Harold W. Felton, Papers Архівовано 13 вересня 2015 у Wayback Machine., archive description at the University of Nebraska-Lincoln Libraries (retrieved October 11, 2015)
- The Story of Paul Bunyan