Поршнєв Борис Федорович

Поршнєв Борис Федорович
Поршнєв Борис Федорович
Народився 22 лютого (7 березня) 1905(1905-03-07)
Санкт-Петербург, Російська імперія
Помер 26 листопада 1972(1972-11-26) (67 років)
Москва, РРФСР, СРСР
Поховання
Країна Російська імперія, РРФСР, СРСР
Національність Росіянин
Діяльність антрополог, історик, викладач університету
Alma mater МДУ
Галузь Історія, філософія
Заклад Казанський державний університет, Московський державний обласний університетd, Московський інститут філософії, літератури, історії, Інститут історії АН СРСР і Інститут загальної історії РАН
Звання Prof.d
Ступінь Доктор історичних та філософських наук, почесний доктор Клермон-Ферранского університету
Вчителі Viacheslav Petrovich Volgind
Відомі учні Anatoly Adod і Кучеренко Геннадій Семенович
Відомий завдяки: розробці оригінальної концепції антропології
Батько Поршнєв Федор Іванович (1875—1920), інженер-хімік, власник невеликого цегельного заводу
Мати Аделаіда Григорівна Тінтуріна (1874—1959), домогосподарка
Нагороди

 Поршнєв Борис Федорович у Вікісховищі

Поршнєв Борис Федорович (7 березня (22 лютого) 1905, Санкт-Петербург 26 листопада 1972, Москва) — російський радянський історик і філософ. Доктор історичних (1941) і філософських (1966) наук. Почесний доктор Клермон-Ферранського університету у Франції (1956).

Наукова діяльність

Йому належить більше двохсот друкованих наукових робіт. З них більше десяти монографій, але найбільш відомий Б. Ф. Поршнєв, як автор оригінальної концепції антропогенезу, котра викладена у філософсько-природничому трактаті Б. Ф. Поршнєва, Про початок людської історії підготовленому до друку у 1972 році і присвяченому проблемам антропогенезу.

Унікальність цієї монографії полягає в тому, що автор вперше спробував пояснити одне з найважчих питань становлення Людини Розумної в історичному відрізку його відриву від мавпячих предків, спираючись не на міфологічні здогадки, а на строгі закономірності розвитку та динаміки вищої нервової діяльності. Усі видатні досягнення світової і, особливо, вітчизняної фізіології нервової і вищої нервової діяльності, що відносяться не тільки до палеопсихології, але й до всієї психіці Людини Розумної, ввійшли в структуру його теоретичних побудов.

Сам Поршнєв вважав предметом своєї основної спеціальності проблематику антропогенезу:

Багато років я чую кастові закиди: навіщо займаюся цим колом питань, якщо моя пряма спеціальність історія Європи XVII—XVIII століть. Користуюся нагодою виправити непорозуміння: наука про початок людської історії — і, в першу чергу, палеопсихології — є моєю основною спеціальністю. Якщо на додаток до неї я в житті чимало займався історією, а також і філософією, і соціологією, і політичною економією — це нітрохи не дискредитує мене у зазначеній головною області моїх досліджень. Але питання доісторії встають переді мною в тих аспектах, в яких не вивчають їх мої колеги суміжних спеціальностей

.

Основні праці

Могила Б. Ф. Поршнева

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.