Початкова швидкість (балістика)
Початкова швидкість кулі — швидкість руху кулі біля дульного зрізу ствола[1].
Початкова швидкість є однією з головних характеристик бойових властивостей зброї. Під час збільшення початкової швидкості:[1]
- збільшується дальність польоту кулі;
- збільшується дальність прямого пострілу;
- збільшується убивча та пробивна дія кулі;
- випрямляється траєкторія польоту кулі, вона стає менш пологою;
- зменшується вплив зовнішніх умов на її політ.
За початкову швидкість береться умовна швидкість, яка дещо більша за дулову і менша за максимальну. Вона визначається дослідним шляхом та додатковими розрахунками. Величина початкової швидкості кулі зазначається в Таблицях стрільби і в бойових характеристиках зброї[1].
Величина початкової швидкості кулі залежить від:[1]
- довжини ствола;
- маси кулі;
- маси, температури і вологості порохового заряду, форми розміру зерен пороху і щільності заряджання.
Чим довший ствол, тим більше часу на кулю діють порохові гази і тим більша початкова швидкість. За умов постійної довжини ствола і ваги порохового заряду початкова швидкість тим більша, чим менша вага кулі[1].
Зміна ваги порохового заряду призводить до зміни кількості порохових газів, а звідси і до зміни величини максимального тиску в каналі ствола і початкової швидкості кулі. Чим більша вага порохового заряду, тим більші максимальний тиск і початкова швидкість кулі[1].
Зі збільшенням температури порохового заряду збільшується швидкість горіння пороху, а звідси збільшуються максимальний тиск і початкова швидкість. За умови зниження температури заряду початкова швидкість зменшується[1].
Зі збільшенням вологості порохового заряду зменшується швидкість горіння і початкова швидкість кулі[1].
Властивості
Чинники впливу
- Основні
- Вага кулі;
- Вага порохового заряду;
- Форма і розмір зерен пороху (швидкість згоряння пороху).
- Додаткові
- Довжина ствола;
- Температура і вологість порохового заряду;
- Щільність заряджання;
- Сили тертя між кулею і каналом ствола;
- Температура навколишнього середовища.
Чим довше ствол, тим більший час на кулю діють порохові гази і тим більша початкова швидкість. При постійній довжині ствола і постійній вазі порохового заряду початкова швидкість тим більша, чим менша вага кулі.
Форми і розміри пороху істотно впливають на швидкість горіння порохового заряду, а отже, і на початкову швидкість кулі. Вони підбираються відповідним чином при конструюванні зброї.
- З підвищенням вологості порохового заряду зменшуються швидкість його горіння і початкова швидкість кулі.
- З підвищенням температури порохового заряду збільшується швидкість горіння пороху, а тому збільшуються максимальний тиск і початкова швидкість. При зниженні температури заряду початкова швидкість зменшується. Збільшення (зменшення) початкової швидкості викликає збільшення (зменшення) дальності польоту кулі. У зв'язку з цим необхідно враховувати поправки дальності на температуру повітря і заряду (температура заряду приблизно дорівнює температурі повітря).
- Зміна ваги порохового заряду призводить до зміни кількості порохових газів, а отже, і до зміни величини максимального тиску в каналі ствола і початковою швидкістю кулі. Чим більше вага порохового заряду, тим більше максимальний тиск і початкова швидкість кулі.
Довжина ствола і вага порохового заряду збільшуються при конструюванні зброї до найраціональніших розмірів.
Примітки
- М.М. Ляпа, В.М. Петренко, О.І. Судніков, та ін. (2011). 1.2 Початкова швидкість кулі та її практичне значення. Вогнева підготовка. Суми: Сумський державний університет.
Література
Див. також
Посилання