Почерк Тараса Григоровича Шевченка
Почерк Тараса Григоровича Шевченка — почерк, який сформувався під час освоєння грамоти і видозмінювався в різні періоди життя. Дослідження довели, що почерк може вказати на особливості характеру, емоційний та фізичний стан людини.
Особливості почерку Шевченка
Був проаналізований і почерк Тараса Шевченка, який показав, що: «Він простий, не ускладнений прикрасами, чіткий, розмір букв переважно середній, нахил правий. Почерк Шевченка певною мірою увібрав у себе риси українського скоропису кінця 18-1-ї половини 19 століття. Особливо характерними щодо цього є букви „я“, накреслення якої виходить з колишнього „ꙗ“ („а“ з графічним позначенням йотації), і „т“, що інколи пишеться в поєднанні з „ь“ у вигляді вертикальної риски з горизонтальним хвостиком, повернутим ліворуч. Таке „т“ вживалось ще в давньому українському півуставі».[1]
Аналіз графологів показав, що «в різні періоди життя почерк Шевченка був різним: коли він був різким і хотів привернути увагу, почерк його був таким самим — широким, демонстративним, коли був у засланні, почерк змінився — став дрібним, літери зменшилися і стали „піджатими“».[2]
Часто (особливо в текстах, написаних після заслання) відстані між окремими буквами слова такі великі, що дорівнюють відстані між словами.
«Справа в тому, що його почерк, особливо літера „у“, вказував на те, що жодного разу у Тараса Григоровича не виникало глибоких почуттів до жінки. Так, у нього були жінки, але це було, швидше за все, задоволення для спілкування та розваг».[3] Історики підтвердили цей висновок.
Шрифт, який відтворює почерк Тараса Шевченка
У переддень святкування 200-річчя з дня народження Шевченка дизайнери і програмісти створили шрифт «Kobzar KS», тотожній почерку Шевченка.
Для створення нового шрифту, розробники використали рукопис твору[4] Шевченка, який знаходиться на зберіганні в Інституті літератури ім. Шевченка НАН України.
Шрифт дозволяє друкувати тексти з використанням латинських і кириличних літер, пунктуаційних та математичних знаків, є можливість літери представляти в різній формі, інтегровано також лігатури та орнаменти. Шрифт розповсюджується безкоштовно.[5]
Примітки
- Шевченківський словник. Том другий.- С. 141.
- Почерк — це шлях до пізнання людини.
- Там само.
- «Три літа».
- З'явився шрифт Kobzar KS, який відтворює почерк Тараса Шевченка
Джерела
- Шевченківський словник: У 2 т. — Т. 2. — К.: Головна редакція УРЕ, 1977. — С. 140–141.
- Почерк — це шлях до пізнання людини
- З‘явився шрифт Kobzar KS, який відтворює почерк Тараса Шевченка
Посилання
- Почерк Шевченка // Шевченківська енциклопедія: — Т.5:Пе—С : у 6 т. / Гол. ред. М. Г. Жулинський.. — Київ : Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка, 2015. — С. 308-309.
- Приклади