Пояснювальна сила теорії

Пояснювальна сила — це здатність теорії повно і точно описувати власний об'єкт. Одним з головних критеріїв пояснювальної сили є передбачальна сила, тобто вважається, що з двох теорій зі спільним об'єктом більшу пояснювальну силу має та, в рамках якої можна скласти більш точний і достовірний прогноз.

Кругообіг води в природі — приклад теорії з високою пояснювальною силою

На думку фізика-теоретика Девіда Дойча, пояснювальна сила належить до найважливіших критеріїв якісної теорії, поряд з передбачальною силою, фальсифіковністю і неприйняттям «аргументу до скромності». Критерій пояснювальної сили дозволяє виявити неякісні теорії, багаті гіпотезами ad hoc, які з цієї причини не задовольняють у повній мірі критерію фальсифіковності. Якісна ж теорія, за Дойчем, містить велику кількість узгоджених одна з одною деталей, так що неможливо довільно змінити жодну з них, не зруйнувавши їх взаємозв'язок[1].

Література

Примітки

  1. Deutsch, David (October 2009). A new way of explaining explanation (англ.). TED.com. Архів оригіналу за 27 червня 2013. Процитовано 20 червня 2013.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.