Прапор Туркменістану

Прапор Туркменістану являє собою прямокутне полотнище зеленого кольору з вертикальною червоно-бордовою смугою, на якій зображені п'ять національних гелів, з білими півмісяцем і п'ятьма зірками. Кожний з гелів обрамлений килимовим орнаментом, зовнішній край якого сполучений із краями смуги. У нижній частині червоно-бордової смуги зображені дві перехрещені в основі і спрямовані нагору врізнобіч оливкові гілки, які символізують статус постійного нейтралітету Туркменістану. Вони складають разом з килимовими гелями єдину композицію. Кожна оливкова гілка складається з десяти зменшуваних до кінців листків, розташованих попарно, крім нижнього та верхнього. На більшій зеленій частині в лівому верхньому куті зображені півмісяць і п'ять п'ятикутних зірок білого кольору.

Прапор Туркменістану
туркм. Türkmenistanyň baýdagy
Використання
Пропорції 2:3
Затверджений 25 червня 2001
Кольори
зелений
білий
червоний
помаранчевий
Тип Державний
Приналежність Туркменістан

 Прапор Туркменістану у Вікісховищі

Початкове відношення ширини прапора до його довжини становило 1:2, однак 14 лютого 2000 року розміри прапора були змінені, щоб відповідати оонівським масштабам — 1:1,5.

Споконвіку туркмени на полотнищах використовували зелений колір. Так було, наприклад, у Сельджуцькій імперії. Цей колір утілює єднання часів. Як для предків, так і для їхніх нащадків зелений символізує життя, землю, колір трави на пасовищах, благоденство і світ. Півмісяць позначає чисте небо над головою щасливого народу. П'ятикутні зірки білого кольору — символ п'яти велаятів (адміністративних частин країни). Подвійна символіка на прапорі дозволяє підкреслити єднання туркменського народу. П'ять національних килимових гелів, кожний з яких обрамлений килимовим орнаментом, також символізують велаяти. У символіці килимових гелів лежить глибокий філософський зміст. Саме слово «гель» має різні тлумачення: ґуль (квітка) або кель (озеро). Усі гелі побудовані за принципом золотого перетину, у пропорціях 21 на 34. У їхньому орнаменті головним чином використані кольори чотирьох стихій: вогню (жовтий), води (білий), повітря (червоний), землі (зелений). Перший гель називається «ахалтике». В основі його візерунка лежить річний цикл землі. Гель символічно розділений на чотири пори року.

Прапор Туркменської РСР

У кожній з його частин по три орнаменти, покликаних відображати місяці. У малюнку гелю також присутнє зображення вовчиці-прародительки і коня, що піднявся на диби.

Другий — «йомуд-гель». Основним його малюнком є символ стародавньої людини, що підняла руки догори. У середині гелю «гачок» — орнамент, що позначає сонце. Третій — сарикський гель. У ньому закладене символічне зображення смерті: циклічні зображення 3, 9, 40 і 365 днів. Цей візерунок символізує минуле. В орнаменті човдурського гелю — символічні будинки нареченої і нареченого. І, нарешті, ерсарський гель, у його візерунку — стародавнє єднання жрецького знака з зображенням прапорців вершників. Сполучною ланкою між килимами служить «аралик-гель». Унизу червоно-бордової смуги шириною в одну шосту частину прапора — дві перехрещені оливкові гілки, символ незалежності та нейтралітету нації.

Історичні прапори

У радянські часи державним прапором Туркменістану був прапор Туркменської РСР.

Див. також

Примітки

    Література

    • Гречило А. Символи нових незалежних держав [Казахстан, Киргизстан, Туркменістан, Узбекистан, Таджикистан] // Пам’ятки України: Історія та культура. – 2001. – Ч. 4. – С. 134—141.
    • Все про світ. Країни. Прапори. Герби: енциклопедичний довідник / [відповідальний за випуск М. Ілляш]. К. : Школа, 2001. — 622 с. ISBN 966-7657-79-5.

    Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.