Пречистенська церква (Гродно)

Пречистенська церква  давньоруська церква ХІІ століття, залишки якої були знайдені на території колишнього базиліанського монастиря в місті Гродно, нині Гродненської області Республіки Білорусь.

Пречистенська церква


Тип православний храм
Країна  Білорусь
Розташування Городня (Білорусь)
Архітектурний стиль Гродненська школа зодчества
Засновано 12 століття
Ідентифікатори й посилання

 Пречистенська церква у Вікісховищі

Належить до Гродненської школи зодчества.

Опис

На території колишнього базиліанського монастиря в 1980 р. були розкопані залишки стародавньої церкви (І. М. Чернявський). Стіни будівлі збереглися на висоту до 1 м; від західної стіни вцілів тільки фундамент.

Церква тринефна, шестистовпна. Підкупольний квадрат утворений не східними, а західними стовпами. Загальна довжина храму 19.1 м, ширина 12.7 м, товщина стін 1.08-1.1 м, азимут 80 °. Центральна апсида має як зовні, так і всередині прямокутну форму. Бічні східні членування також прямокутні. Стовпи квадратні, зі скошеними кутами. На внутрішніх стінах їм відповідають плоскі лопатки. Зовнішні лопатки теж плоскі. У центральній апсиді збереглися цегляні основи престолу і крісла горнього місця.

Будівля складена з цегли в рівношаровій техніці на розчині з цем'янкою. Розмір цегли 28х16 см при товщині 4 см. На торцях цегли трапляються знаки. Знайдені також лекальні цеглини. У зовнішню поверхню стін були вкладені великі камені різного кольору з однією зашліфованою поверхнею. Кілька таких каменів збереглося внизу південної стіни і південної частини апсиди. Багато подібних каменів знайдено в розвалі. Судячи з полив'яних плиток, що мають форму, яка збігається з плитками Нижньої і Каложської церков, вгорі стін крім каменів розташовувалися хрести, викладені з плиток. Крім того, зустрічається значна кількість різних квадратних і фігурних плиток від підлоги. Ділянка підлоги з квадратних плиток виявлена в непотривоженому стані. Підлога була покладена на тонкому шарі вапняного розчину, нижче знаходився прошарок дрібних каменів, а під ним - шар піску.

Фундамент храму складний насухо з дрібних каменів і має глибину близько 50 см. Він лежить на культурному шарі. Над фундаментом - вимостка з двох рядів цегли на розчині. У розвалі знайдені уламки голосників (посудини місцевого виробництва) і шматки свинцю, які оплавилися. Слідів фресок і штукатурки не виявлено.

У XV ст. церква була укріплена брусковою цеглою, і в ній зроблені численні склепи.

За документами XVI ст., церква називалася Пречистенською. На початку XVIII ст. поруч із зруйнованим храмом була побудована нині існуюча церква Різдва Богородиці[1].

Галерея

Примітки

Література

  • Раппопорт П. А. . Русская архитектура X-XIII вв.: Каталог памятников. — Ленинград : Наука, 1982. — 136 с. — (Археология СССР. Свод археологических источников. Выпуск Е1-47) (біл.)
    • Чернявский И. М. Новы помнік архітзктуры XII ст. у Гродне // Спадчына. Мінск, 1982, с. 40.
    • Сведения И. М. Чернявского, М. А. Ткачева и Г. П. Жаровиной.
    • Материалы к истории древних православных церквей в Гродне // Памятная книжка Гродненской губернии на 1866 год. Гродно, 1866, с. 4—19.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.