Приаральські Каракуми
Приаральські Каракуми — піщана пустеля в Казахстані. Розташована на північний схід від Аральського моря, з півдня обмежена річкою Сирдар'я.
Приаральські Каракуми | |
Країна | Казахстан[1] |
---|---|
Природа
Місцевість є слабо горбистою рівниною, загальний ухил місцевості — до Аральського моря. Абсолютні відмітки рельєфу — від 55 до 118 м.
Територія зайнята горбисто-комірчастими пісками, закріпленими напівчагарниковою рослинністю. Висота піщаних горбів і гряд 5-25 м, глибина ячей — 3-8 м.
По всій території поширені улоговини, в багатьох з яких знаходяться солончаки і такири — глинисті ділянки, що мають в суху пору року тверду поверхню, що розтріскалася. Під час дощів і сніготанення такири і солончаки розмокають і стають важкопрохідними.
На території відсутні річки з постійним водотоком. Вода буває в промоїнах в період танення снігу і весняних дощів.
Рослинність представлена травами (ковила, полин, біюргун) і напівчагарниками (тамаріськ, джузгун). Повсюдно поширений жантак (верблюжа колючка).
Клімат
Клімат різко континентальний, посушливий, з великими коливаннями сезонних і добових температур повітря, малою кількістю опадів (близько 120 мм в рік).
Зима (середина листопада — середина березня) з мінливою хмарністю і частими туманами. Середня температура повітря вдень —5…—10°С, вночі до —20…-25°С (мінімальна —42°С). Стійкі морози починаються в грудні. У будь-який місяць зими можлива відлига. Опади випадають переважно у вигляді снігу. Сніжний покрив утворюється в другій половині грудня і тримається до кінця березня; товщина його зазвичай не перевищує 16 см (у сніжні зими до 30 см). Середня глибина промерзання ґрунту 1,3 м.
Весна (середина березня — квітень) тепла з нестійкою погодою в першій половині. Температура повітря на початку сезону вдень —1…-10°С, вночі до —10°С; в кінці сезону вдень до +25°С, вночі від —1°С до +8°С. Опади випадають у вигляді короткочасних дощів, іноді з снігом.
Літо (травень — середина вересня) характеризується стійкою спекотною сухою і малохмарною погодою. Температура повітря вдень +30…+35°С (максимальна +43°С), вночі температура опускається до +15…+18°С. Влітку часто бувають суховії (запорошені бурі), які піднімають в повітря пісок і пил.
Осінь (середина вересня — середина листопада) — в першій половині суха і тепла, в другій хмарна і прохолодна. Температура повітря вдень +5…+25°С, вночі —5…+5°С. Опади випадають у вигляді дощів, що мжичать, в другій половині листопада випадає мокрий сніг.
Вітри навесні і влітку переважно західні та північно-західні, восени і взимку східні та північно-східні. Переважаюча швидкість вітру 3-7 м/с. Протягом всього року (особливо в зимовий і весняний період) часто спостерігаються сильні штормові вітри із швидкістю 15 м/с і більш (45 днів за рік).
Середнє число днів з явищами погоди за рік: опади 54 (січень 7, червень 3), туман 26, заметіль 10, гроза 12. Число ясних днів по загальній хмарності — 119, похмурих по нижній хмарності — 17.
Господарське використання
Завдяки високому рівню залягання ґрунтових вод (оскільки в піщаних пустелях опади просочуються в ґрунт, не встигаючи випаруватися) в Приаральських Каракумах рослинність багатша, ніж в прилеглих глинистих пустелях, що створює тут сприятливі умови для пасовищного тваринництва (вівчарство, верблюдоводство). Є велика кількість колодязів і артезіанських свердловин для водопою худоби, а міжбарханні пониження рельєфу служать укриттям від сильних вітрів, запорошених бурь, завірюх. Таким чином, Приаральські Каракуми активно та цілий рік використовуються для випасу худоби.