Прибутковий будинок Волкенштейна (Ростов-на-Дону)

Прибутковий будинок Волкенштейна (рос. Доходный дом Волкенштейна) — будівля розташована на розі вулиці Станіславського і Газетного провулка в Ростові-на-Дону. Пам'ятник архітектури регіонального значення[1][2].

Прибутковий будинок Волкенштейна
рос. Доходный дом Волкенштейна
Прибутковий будинок Волкенштейна
Прибутковий будинок Волкенштейна
47°12′53″ пн. ш. 39°42′00″ сх. д.
Країна Росія
Місто Ростов-на-Дону
Тип пам'ятка і будівля

Прибутковий будинок Волкенштейна
Прибутковий будинок Волкенштейна (Росія)
 Медіафайли у Вікісховищі

Історія і опис

З боку провулка Газетного на будинку можна побачити геральдичний щит, що говорить про його колишнього господаря. Лев Волкенштейн – популярний ростовський адвокат, любитель театру і сам пописывавший водевілі, відомий, перш за все, тим, що йому пощастило бути однокласником Антона Чехова.

Пов'язувало двох таганрозьких гімназистів і спільне захоплення – театр. Один з них став великим російським драматургом, інший, у 1890 роки відомий в Ростові присяжний повірений, разом з підприємцем Файном став співвласником найбільшого у місті Асмоловского театру.

Запис із щоденника Чехова в 1894 році: «У Ростові вечеряв з товаришем по гімназії Львом Волкенштейном, які вже мають власний будинок і дачу в Кисловодську.»

Прибутковий будинок Волкенштейна. Геральдичний щит з левами

Власний будинок, про який згадує Чехів, - це і є будинок Волкенштейна на розі Старопоштовою вулиці (нині – Станіславського) і нинішнього Газетного (а тоді – Казанського) провулка. Тоді будівля була одноповерховою (придбано Волкенштейном в 1890 році). Після ґрунтовного ремонту його прикрасив класичний декор. А на східній стіні з'явився ліпний геральдичний щит з левами. Лев Волкенштейн проживав в будинку з дружиною Софією, двома дочками і малолітнім сином.

У 1930 роки будівлю було добудовано двома поверхами. З серпня 1943 року його займало Азово-Донське пароплавство, а потім будівлю знову стало житловим.

Мешканці будинку чули від своїх сусідів, які проживали в будинку ще в довоєнний час, що Антон Павлович Чехов наносив візит в цей будинок[3]. Правда, про долю господаря будинку їм нічого відомо не було. Відповідь на це питання міститься в книзі «Старі могили. Російське зарубіжжі. 1917-1997 роки». У першому томі вказується, що Лев Волкенштейн помер у Парижі 30 травня 1935 року. Перебуваючи в еміграції, він співпрацював з журналом «Ілюстрована Росія», на сторінках якого були опубліковані його спогади про Чехова. Портрет присяжного повіреного Лева Волкенштейна вдалося виявити в номері газети «Приазовський край», присвяченому 25-річчю газети. Лев Волкенштейн був юристом редакції.

Примітки

Література

  • Вера Волошинова. Ростов-на-Дону: дом Льва Волкенштейна// газета «Молот». — 08.06.2012. №№ 77-78 — с. 6.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.