Прибутковий будинок Молчанової

Прибутковий будинок на вулиці Льва Толстого, 28 — пам'ятка архітектури місцевого значення в Одесі (охоронний номер будинку 431-Од)[1]. Будинок розташований на розі вулиці Льва Толстого, 28 і Каретного провулку, 2.

Прибутковий будинок на вулиці Льва Толстого, 28
46°28′49″ пн. ш. 30°43′28″ сх. д.
Країна  Україна
Місто Одеса
Адреса вулиця Льва Толстого, 28 / Каретний провулок , 2 / Ковальська вулиця, 22
Тип Споруда і пам'ятка культурної спадщини України
Тип будівлі житлова
Стиль неокласицизм
Автор проєкту Ф. Е. Кюнер
Дата будівництва 1914  рік
Статус  Пам'ятка культурної спадщини України

Прибутковий будинок на вулиці Льва Толстого, 28
Прибутковий будинок на вулиці Льва Толстого, 28 (Україна)
 Медіафайли у Вікісховищі

Історія

Вже наприкінці 1890-х років ділянка належала Ганні Федорівні Молчанової, площа ділянки складала 206 кв. саж. Вже тоді на розі Ковальської вулиці і вулиці Льва Толстого існував двоповерховий будинок. У 1913 році Г. Ф. Молчанова все ще залишалася власницею ділянки. У 1914 році за проектом цивільного Інженера Ф. Е. Кюнера було споруджено чотириповерховий будинок з торговими приміщеннями на першому поверсі. Власник ділянки на момент спорудження будинку є невідомим. Після Жовтневої революції квартири будинку були обладнані у комунальні.

Архітектура

Будинок займає західну частину ділянки, у плані Г-подібний, має чотири поверхи та підвал. На першому поверсі розташовані торгові приміщення, інші — житлові. Вхід до одного з торгових приміщень розташований у кутовій частині. Будинок має оздоблення з рисами німецького ретроспективізму, на що вплинула сусідня будівля Жіночого комерційного училища Південно-російського німецького товариства (ців. інж. Е. Я. Меснер, Х. Я. Скведер, 1912 — 1913 рр.) на вулиці Льва Толстого, 30.

Кут будинку закруглений, як і іншому творі автора будинку Корімана на Малій Арнаутській вулиці, 99. Фронтон у кутовій частині також має схожий вигляд. По обом бокам від кутової частини влаштовані кріповки з трапецоїдими ризалітами і високими бароковими фронтонами. Фасад будинку прикрашають декоративні елементи у стилі неокласицизму, найбільш виразними є барельєфи з грифонами. З боку вулиці Льва Толстого розташована брама та вхід до парадного під'їзду. На жаль автентична центральна секція брами не збереглась.

Сходова клітка розташована всередині кутової частини будинку і освітлюється ліхтарем. Під час спорудження будинок був обладнаний ліфтом, на третьому поверсі збереглися автентичні металеві двері ліфту. Двері квартир виконані у стилі неокласицизму. Підлога вестибюля та майданчиків облицьована кахлями, огорожа сходів є ідентичною огорожі сходів будинку Слупецьких.

Галерея

Примітки

  1. Перелік пам'яток культурної спадщини м. Одеси, що занесені до Державного реєстру нерухомих пам'яток України за категорією місцевого значення.

Джерела

  • Вся Одесса: адресная книга, под редакцией В. К. Фельдберга — Одесса: Л. М. Михайловский. Год изд. 1-й. — 1899–300 c.
  • Вся Одесса: адресная книга, под редакцией В. К. Фельдберга — Одесса: Л. М. Михайловский. Год изд. 4-й. — 1902 — 1903.
  • Вся Одесса: адресная и справочная книга всей Одессы с отделом Одесский уезд на 1914 г. — Год издания 4-й. — Одесса: издательство «Одесския новости» ; типография «Порядок», 1914
  • Перелік пам'яток культурної спадщини м. Одеси, що занесені до Державного реєстру нерухомих пам'яток України за категорією місцевого значення.
  • Пилявский В. А. Здания, сооружения, памятники Одессы и их зодчие. — 2-е изд. — Одесса: Optimum, 2010. — 276 с. — ISBN 978-966-344-377-5.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.