Промисловий транспорт
Промисло́вий тра́нспорт — виробничий транспорт промислових підприємств, який переміщує предмети та продукти праці в сфері виробництва. Є складовою частиною виробництва, важливою ланкою транспорту загального користування.
![](../I/US_Navy_060827-N-6959H-001_Construction_Mechanic_1st_Class_Paul_Fennell_from_U.S._Fleet_and_Industrial_Supply_Center_(FISC)_Yokosuka_gives_instructions_to_a_Japanese_forklift_driver.jpg.webp)
![](../I/Porthmadog_-_%22Blanche%22_ready_to_haul_the_next_train_to_Blaenau_Ffestiniog_-_geograph.org.uk_-_1619815.jpg.webp)
Технічну базу промислового транспорту становлять: залізничний та автомобільний рухомий склад, плавучі засоби, підйомно-транспортні та вантажно-розвантажувальні машини й механізми, транспортні будівлі (депо, гаражі, ремонтні майстерні), споруди (шляхи, колії, причали, естакади, галереї тощо).
Промисловий транспорт поділяють на зовнішній і внутрішній. Зовнішній промисловий транспорт доставляє на підприємства сировину, паливо, матеріали, устаткування та інші вантажі, а також вивозить з території підприємств готову продукцію в пункти передачі її на магістральний транспорт або безпосередньо споживачеві. Внутрішній промисловий транспорт в обробній промисловості включає внутрішньо цеховий та міжцеховий; в добувній промисловості — внутрішньо шахтний (підземний), транспорт на поверхні та кар'єрний.
Основними видами промислового транспорту є залізничний, автомобільний, водний, наземний безрейковий (електронавантажувачі, електровізки, автонавантажувачі тощо), конвейєрний, пневмо-конвейєрний, канатно-підвісний, монорейковий підвісний (канатні та монорейкові шляхи) та трубопровідний (гідравлічний і пневматичний). Застосування того чи іншого виду транспорту визначають на основі техніко-економічниї розрахунків (залежно від обсягу, дальності і характеру перевезень, типу вантажів та від місцевих умов) та від наявних можливостей. Залізничному та автомобільному транспорту належить провідна роль серед інших видів промислового транспорту.
Крім того, для нафто- і газопроводів виділяють промисловий, міжпромисловий і магістральний транспорт. Хоча поділ в назвах транспортних систем на промисловий, міжпромисловий і магістральний є умовним і залежить від призначення транспорту вуглеводню, слід врахувати, що система міжпромислових газопроводів є основою подальшого транспорту газу. При цьому відстані міжпромислового транспорту можуть досягати 100 км і більше.
Див. також
Джерела
- Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.