Проскури (герб)

Проскури (пол. Proskury) герб шляхетський. Походить з Полісся, де він з давніх часів вживався родом Проскур.

Проскури
Проскури I
Проскури II
Деталі
Використання Проскури

Опис

В блакитному полі один срібний чотирипроменевий коловорот[1], який тут з прадавніх часів не підліг європейському перетворенню на хрест.

Видозміни

Проскури I

Відрізняється від основного тим, що злами лівого та правого горизонтального променя перенесені у дзеркальному зображенні до нижнього та верхнього променя утворюючи сегменти кола. Всі кінці променів — трикутної форми. Встановлено використання на печатці Івана Тимофійовича Проскури.

Проскури II

Відрізняється від основного дзеркальним зображенням коловороту та тим, що злам правого горизонтального променя перенесений у дзеркальному зображенні до верхнього променя утворюючи наконечник стріли. Злам лівого горизонтального променя — прямовисний прямокутної форми. Намет блакитний, підбитий сріблом. В нашоломнику три пір'їни страуса. Встановлено використання на печатках Федора Богдановича Проскури-Сущанського та його нащадків.

Проскури III

Герб «Проскури III»

Відрізняється від видозміни "Проскури II" тим, що лівий та правий горизонтальні промені перетворені у силует фальконета дульною частиною вліво, а кінець нижнього променя перетворений в оперення стріли. Встановлено використання на печатці Іполита Федоровича Проскури-Сущанського.

Проскури IV

Герб «Проскури IV»

Відрізняється від видозміни "Проскури III" дзеркальним зображенням та відсутністю оперення у стріли. В нашоломнику п'ять пір'їн страуса. В польській геральдиці має назву пол. Krzyżostrzał[2]. Встановлено сучасне використання в гербі села Йосипівка - заснованого Йосипом Івановичем Проскурою-Сущанським.

Відома епіграма на цей герб[3]:

Дивлюсь я, пан Сущанський, на твої клейноди
А подумки шугаю у гарні прикмети,
Не доходить, чи власник стріли хрест визнавав,
Чи хрест видозміну стрілі у назві надав.
Знаю добре, що обоє мир практикують,
Коли різнобій Сущанським в одне шикують.
Будь певен, Сущанський, хрест зі стрілою маєш
В гербі, над ворогом певно гору здолаєш.

Також відомий і геральдичний вірш[3]:

Проскур-Сущанських дім стародавній в боях
Завжди відомий відважним і відомий в полях.
Достойно клейнодом таким вихваляє,
Який стрілу із землі та хрест з неба має.
Бо мужність й побожність гніздо тут звили
Щоб їх, Сущанських, завжди боронили.
Боронять: вже й небо їх цноту пізнало
Стрільця цим же гербом свого дарувало.
О найщасливіший доме, з такої нагоди:
І зодіак радіє з Сущанських клейноду.

Використання

Проскури

Примітки

  1. Алфьоров О., Однороженко О. Українські особові печатки XV–XVII ст. // за матеріалами київських архівосховищ. — Харків, 2008. C. 129.
  2. Niesiecki K. Herbarz Polski T. VII. str. 502(пол.)
  3. Геральдичні вірші//litopys.org.ua

Посилання

Алфьоров О., Однороженко О. Українські особові печатки XV-XVII ст. / за матеріалами київських архівосховищ. — Харків : ВТД «Університетська книга», 2008. — 200 с.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.