Протести в Росії проти інавгурації президента Путіна (2012)
Протести в Росії проти інавгурації президента Путіна — масові акції протесту, які відбулись в Росії в зв'язку з інавгурацією новообраного президента Росії Путіна 6-8 травня. Також відомі як «Марш мільйонів» та «Народні гуляння».
Протести в Росії проти інавгурації президента Путіна |
Акції відбулись на знак протесту проти початку третього президентського терміну Путіна. На думку критиків, березневі вибори, на яких переміг Путін, супроводжувалися численними фальсифікаціями[1].
Всього за час проведення акції співробітниками поліції було затримано близько тисячі чоловік, проте більшість незабаром звільняли[2].
Календар подій
Акції 6 травня
За даними поліції, «Марш мільйонів», як назвали його організатори, зібрав близько 8 000 чоловік. Деякі представники опозиції заявляють, що на вулиці вийшли 100 000 чоловік. Найреалістичнішими здаються оцінки в 30 000 учасників. Акції відзначились численними зіткненнями з правоохоронцями.
Зіткнення на недільному марші почалися, коли шлях демонстрантам, що йшов по мосту через Москву-ріку, перегородив ЗМОП, не пускаючи демонстрантів на площу, де проходила одна з торічних акцій протесту. Деякі демонстранти спробували прорвати оточення, поліцейські пустили в хід кийки і почали проводити арешти. Серед затриманих виявилися лідер «Лівого фронту» Сергій Удальцов, блогер і борець з корупцією Олексій Навальний і ліберальний лідер Борис Нємцов. Кілька демонстрантів і поліцейських отримали значні травми[3][4]. За деякими оцінками, Москва не бачила таких зіткнеть років 20, а може й більше[5]
Також були піддані кібератаці сайти російських ЗМІ — телеканалу «Дождь», інтернет-видання «Slon.ru», сайт радіостанції «Эхо Москвы», газети «Большой город», «Коммерсантъ».
Акції 7 травня
Московська поліція розігнала натовп, що зібрався біля готелю «Національ» поруч з Манежною площею в центрі міста. У натовпі не було людей з транспарантами, ніхто не вигукував жодних гасел. Було затримано близько 120 чоловік.
Акції 8 травня
Акція протесту проходила на Пушкінської площі в центрі Москви. ЗМОП вытіснив опозиціонерів, затримано близько 50 чоловік в тому числі телеведуча Ксенія Собчак та опозиціонер Олексій Навальний[6].
Акції 9 травня
ЗМОП вранці в черговий раз розігнав учасників «народних гулянь» біля станції метро «Барикадна» в центрі Москви, знову затримані десятки людей, в тому числі Олексій Навальний. Молоді люди, що брали участь в «народних гуляннях», прийняли рішення після вимоги поліції покинути сквер і по можливості знайти інше місце, однак не встигли піти і співробітники ЗМОПу почали затримання[7].
На Луб'янській площі в Москві, за даними ГУ МВС Росії по Москві взяли участь близько 4,5 тисячі чоловік. За інформацією правоохоронних органів, переважна більшість мітингувальників — близько 4000 чоловік — належали до прихильників КПРФ, в числі інших 500 були націоналісти і учасники руху «Лівий фронт». За даними організаторів, у мітингу після «Маршу Перемоги» взяли участь не менше десяти тисяч осіб. Разом з представниками «Лівого фронту» до акції КПРФ приєдналися прихильники руху «За чесні вибори»[2].
Акції 13 травня
З урахуванням жорсткої протидії проведенню акцій з боку силових відомств Москви, 13 травня за пропозицією письменника Бориса Акуніна відбулась акція «Контрольна прогулянка». Акцію організували провідні російські письменники і музиканти. За різними даними, в акції взяли участь від 2-х тисяч (за заявою Головного управління МВС Росії по м. Москві) до 15-ти тисяч осіб (заяви опозиціонерів). Вони пройшли «від Олександра до Олександра» — від пам'ятника Олександру Пушкіну на Пушкінській площі до пам'ятника Олександру Грибоєдову на «Чистих ставках» — по декільком бульварах, що створює Бульварне кільце в центрі Москви.
Хода відбувалася без інцидентів, у багатьох людей були білі стрічки — символ російської опозиції.
Примітки
- Архівована копія. Архів оригіналу за 6 червня 2012. Процитовано 9 травня 2012.
- http://www.lenta.ru/news/2012/05/09/meeting1/
- http://www.bbc.co.uk/russian/russia/2012/05/120506_livetext_moscow_march.shtml
- Архівована копія. Архів оригіналу за 13 травня 2012. Процитовано 9 травня 2012.
- http://lenta.ru/articles/2012/05/07/shestoyemaya/
- http://lenta.ru/news/2012/05/08/pushka/
- NR2.ru: http://nr2.ru/incidents/385886.html Архівовано 13 травня 2012 у Wayback Machine.