Протисутінкові промені

Протисутінкові промені (англ. Anticrepuscular rays) - псевдопарадоксальне явище - промені, що сходяться в одну точку, спостерігаються на кінець дня з боку, протилежного до сонця (тобто, на сході). Протисутінкові промені за своєю природою і візуально дуже подібні до сутінкових променів (англ. crepuscular rays), але їх видно з боку, протилежного до сонця.

Протисутінкові промені, що сходяться до протисонячної точки. Фотографія зроблена з борту літака над Тихим океаном.

Опис

Сонячні промені поширюються по прямих лініях, однак внаслідок проекцій цих ліній, на сферичній атмосфері Землі створюються дуги. Отже, прямолінійні сутінкові промені, які виходять від Сонця, можуть повторно сходитися в «протисонячній» точці.

Протисутінкові промені найбільш добре видно в моменти сходу і заходу сонця. Протисутінкові промені набагато менш яскраві, ніж сутінкові промені. Це пояснюється тим, що для сутінкових променів, які оглядаються на тій стороні неба, де присутня сонце, атмосферне світіння розсіюється і робить промені видимими під малими кутами (дивися. Розсіювання світла сферичною частинкою). Хоча здається, ніби протисутінкові промені сходяться на точці позаду сонця, проте ця конвергенція (сходження) фактично є ілюзією. Насправді сонячні промені біля Землі паралельні один одному і явище їх віяльної розбіжності обумовлено перспективою. З боку Сонця це здається природним, оскільки візуально промені як би виходять від Сонця, а от з протилежного боку, хоча суть явища залишається тією ж самою, явище виглядає парадоксальним. Аналогічний ефект спостерігається при погляді уздовж залізничних рейок, якщо спостерігач розташований по центру між ними - візуально вони сходяться.

Файл:Anticrepuscularpano.jpg
Смеркові промені видно в лівій частині цієї панорамної фотографії, а протисутінкові промені - у правій. Чендлер, Аризона.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.