Проєктор

Проєктор — це світловий прилад, що перерозподіляє світло лампи з концентрованим світловим потоком на поверхню малого розміру або у малому тілесному куті. Проєктори є, в основному, оптико-механічними або оптично-цифровими приладами, котрі дозволяють за допомогою джерела світла, проєктувати зображення об'єктів на поверхню, розташовану поза приладом екран. Поява проєкційних апаратів зумовила виникнення кінематографу, який відноситься до проєкційного мистецтва.

Проєктор з екраном

Як працює проєктор?


Винахідник Джин Долгофф розробив перший РК-проєктор в 1984 році, і Epson і Sony продовжують використовувати цю технологію в

Старий метод проектування плівки був простий: кожен кадр плівки являв собою крихітну напівпрозору фотографію. Проясніть світло через плівку, а потім пропустіть цей світ через лінзу формування зображення, і ви відобразіть збільшену версію цього крихітного зображення на стіні або екрані.

ЖК-проєктори працюють трохи інакше. Промінь світла високої інтенсивності проходить через тисячі смещающихся пікселів на РК-дисплеї, а не через кадр напівпрозорої плівки. І ці проєктори не просто використовують один РК-дисплей — вони використовують три, тому їх ще називають 3LCD-проєкторами. Світло розділяється на три відтінки, потім проходить через три ЖК-дисплея, а потім об'єднується в призму, щоб створити чітке барвисте зображення, що проектується на екран.

Як і раніше схоже на чаклунство? Що ж, давайте пройдемося по процесу в більш повільному темпі, починаючи з лампи і закінчуючи великим екраном.

Так що хапай попкорн. Влаштуйтеся зручніше. Вимкніть телефон і приготуйтеся розбити трохи світла.

3LCD: Прорив фантастичного світу

Щоб зрозуміти, як працює РК-проєктор, найкраще почати з початку — з променя світла — і закінчити на самому екрані фільму.

Крок перший: потужне джерело світла випромінює промінь інтенсивного білого світла.

Крок другий: наш промінь білого світла відбивається від групи дзеркал, в яку входять два дихроїчних дзеркала, покритих спеціальною плівкою, яка відображає тільки певну довжину хвилі світла. Ви знаєте, як призма (або крапля води) розбиває промінь світла на хвилі різної довжини (або на кольорову веселку)? Тут застосовується той же принцип, тільки кожне дихроичное дзеркало має одну задану довжину хвилі. Таким чином, білий світ потрапляє на дзеркала, і кожне з них відображає промінь кольорового світла, що проходить через проєктор: червоний, зелений і синій.

Крок третій: кожен промінь червоного, зеленого і синього світла проходить через рідкокристалічний дисплей, що складається з тисяч крихітних пікселів. Ви можете прочитати, як працюють рідкокристалічні дисплеї, щоб отримати більш докладне пояснення технології РК-дисплея, але все зводиться до крихітним безбарвним пикселям, які або блокують світло, або дозволяють йому проходити при спрацьовуванні електричного струму. На всіх трьох ЖК-екранах проєктора відображається одне і те ж зображення або рухомі зображення, тільки в відтінках сірого. Коли кольорове світло проходить через ці три екрана, вони передають три версії однієї і тієї ж сцени: одна з червоним відтінком, одна з зеленим відтінком і одна з синім відтінком.

Крок четвертий: але, звичайно, фінальне зображення, яке ми бачимо, не є червоним, зеленим або синім; це повний колір. Таким чином, всередині ЖК-проєктора три пофарбовані версії цієї сцени рекомбинируют в діхроічним призмі (ретельно продумана комбінація чотирьох трикутних призм), щоб сформувати єдине зображення, що складається не з трьох кольорів, а з мільйонів квітів.

Крок п'ятий: світло цієї яскравою, барвистою версії сцени потім проходить через лінзу проєктора на великий екран.

Це дійсно все, що потрібно зробити. Але які плюси і мінуси цієї технології?

Види проєкційних приладів

  • Діаскопічний проєкційний апарат — зображення створюються за допомогою променів світла, що проходять крізь світлопроникний носій із зображенням. Це найпоширеніший вид проєкційних апаратів. До них належать такі прилади як: кінопроєктор, діапроєктор, фотозбільшувач, проєкційний ліхтар, кодоскоп та інші.
  • Епіскопічний проєкційний апарат — створює зображення непрозорих предметів шляхом проєкції відбитих променів світла. До них належать: епіскоп, мегаскоп.
  • Епідіаскопічний проєкційний апарат — формує на екрані комбіновані зображення як прозорих, так і непрозорих об'єктів.
  • Мультимедійний проєктор (також використовується термін «Цифровий проєктор») — з появою і розвитком цифрових технологій це найменування отримали два різні класи пристроїв:
  • На вхід пристрою подається відеосигнал у реальному часі (аналоговий або цифровий); пристрій проєктує зображення на екран; у цьому разі, можлива наявність звукового каналу.
  • Проєктор отримує на окремий чи вбудований у пристрій носій, або з локальної мережі, файл чи сукупність файлів (слайдшоу) — масив цифрової інформації, декодує його та проєктує відеозображення на екран з можливістю відтворювати також і звук. Фактично, він є поєднанням в одному пристрої мультимедійного програвача і власне проєктора.
  • Лазерний проєктор — виводить зображення за допомогою променю лазеру.

Мультимедійні проєктори

Назву «цифровий проєктор» пов'язано перш за все, зі звичним нині застосуванням у таких проєкторах цифрових технологій обробки інформації та формування зображення. До появи цифрових технологій, телевізійний аналоговий сигнал проєктувався за допомогою аналогових приладів.

Аналогові проєктори телевізійного сигналу

  • CRT проєктор — аналоговий пристрій, в якому зображення створюється на екрані за допомогою трьох електронно-променевих трубок, відтак, проєктується на екран трьома об'єктивами.
  • Проєктор з модуляцією світла на масляній плівці — різновид «світло-клапанних» пасивних систем. Аналоговий електронно-променевий й оптичний пристрій, розрахований на керування потужним світловим потоком для створення зображення на екрані великого розміру. На основі системи «Ейдофор», яка серійно випускалася, було, зокрема, реалізовано перший великий телевізійний екран (чорно-білий) Центру управління космічними польотами СРСР.

Принцип дії проєктору з модуляцією світла полягає у тому, що потік світла падає послідовно на два растри, котрі поглинають світлові промені. Між растрами знаходиться масляна плівка на дзеркальній поверхні і, якщо її не збурено, світло виявляється затриманим обома растрами й екран є цілком чорним. Масляна плівка поміщається всередину електронно-променевої трубки, яка і формує на ній розподіл заряду згідно з параметрами відео зображення. Розподіл заряду, у поєднанні з доданим до дзеркала потенціалом, породжує збурення поверхні плівки. Проходячи крізь цю ділянку плівки, світловий потік проходить повз другий растр і потрапляє на екран у відповідну точку.

Перевага проєктора такого типу полягає у практичній відсутності обмеження на потужність світлового потоку, оскільки сам керований елемент не поглинає керованої частини світлового потоку, а паразитне поглинання, легко компенсується охолодженням металевого дзеркала, на якому знаходиться плівка. Охолоджувати — ж слід лише растри та лампу. На практиці, було досягнуто світловий потік у 10 000 люмен.

Вадою є те, що найбільший досяжний світловий потік складає менше половини світлового потоку лампи, навіть за максимальної яскравості кадру.

Див. також

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.