Пунт
Земля Пунт (єгип. pwn.t, також t3-nṯr, тобто «Земля богів») — відома стародавнім єгиптянам територія в Східній Африці.
Пунт ієрогліфами | ||||
- Про сучасну державу див. Пунтленд
Пунт, крім Єгипту, вів торгівлю з Аравією і, мабуть, був розташований на Африканському Розі. Тим не менш, суперечки з приводу розташування Пунту тривають до нашого часу, так як єгипетські джерела з усією точністю повідомляють тільки той факт, що Пунт знаходився на південному узбережжі Червоного моря[1]. Вважається, що Пунт міг перебувати на території сучасних Сомалі або Еритреї і частини суданського узбережжя[2], хоча висуваються і теорії, що пов'язують Пунт з згаданими в Біблії Офіром і Савським царством, розташованими на території Аравійського півострова [3].
Деякі давньоєгипетські джерела прямо вказують на те, що Пунт був прабатьківщиною єгиптян і колискою єгипетських богів[4]. Назву «Пунт» було включено до складу назви сепаратистського регіону на північному сході Сомалі, який проголосив в 1998 автономію за прикладом сусіднього Сомаліленду, — Пунтленд.
Пунт був пунктом призначення численних єгипетських експедицій, споряджали для доставки в Єгипет чорного дерева, пахощів, у тому числі ладану (тішепс, іхмет, хесаїт)), чорної фарби для очей, слонової кістки, ручних мавп, золота, рабів і шкур екзотичних тварин, які обмінювалися на товари, які привозили з Єгипту. Найважливішим товаром, що доставляються з Пунту, була мирра, необхідна для проведення релігійних церемоній, а також миррові дерева.
Примітки
- Ian Shaw & Paul Nicholson, The Dictionary of Ancient Egypt, British Museum Press, London. 1995, p.231.
- Simson Najovits, Egypt, trunk of the tree, Volume 2 , (Algora Publishing: 2004), p.258.
- Dimitri Meeks — Chapter 4 — «Locating Punt» from the book «Mysterious Lands», by David B. O'Connor and Stephen Quirke.
- Breasted, John Henry (1906—1907), Ancient Records of Egypt: Historical Documents from the Earliest Times to the Persian Conquest, collected, edited, and translated, with Commentary, p.433, vol.1