Пунт

Земля Пунт (єгип. pwn.t, також t3-nṯr, тобто «Земля богів») — відома стародавнім єгиптянам територія в Східній Африці.

Єгипетські солдати з експедиції в Пунт
Пунт
ієрогліфами


Передбачуване місцеположення країни Пунт на півдні Червоного моря; основні морські та сухопутні маршрути в країну Пунт
Цей рельєф зображує ладан і миррове дерева, отримані експедицією Хатшепсут
Про сучасну державу див. Пунтленд

Пунт, крім Єгипту, вів торгівлю з Аравією і, мабуть, був розташований на Африканському Розі. Тим не менш, суперечки з приводу розташування Пунту тривають до нашого часу, так як єгипетські джерела з усією точністю повідомляють тільки той факт, що Пунт знаходився на південному узбережжі Червоного моря[1]. Вважається, що Пунт міг перебувати на території сучасних Сомалі або Еритреї і частини суданського узбережжя[2], хоча висуваються і теорії, що пов'язують Пунт з згаданими в Біблії Офіром і Савським царством, розташованими на території Аравійського півострова [3].

Деякі давньоєгипетські джерела прямо вказують на те, що Пунт був прабатьківщиною єгиптян і колискою єгипетських богів[4]. Назву «Пунт» було включено до складу назви сепаратистського регіону на північному сході Сомалі, який проголосив в 1998 автономію за прикладом сусіднього Сомаліленду, Пунтленд.

Пунт був пунктом призначення численних єгипетських експедицій, споряджали для доставки в Єгипет чорного дерева, пахощів, у тому числі ладану (тішепс, іхмет, хесаїт)), чорної фарби для очей, слонової кістки, ручних мавп, золота, рабів і шкур екзотичних тварин, які обмінювалися на товари, які привозили з Єгипту. Найважливішим товаром, що доставляються з Пунту, була мирра, необхідна для проведення релігійних церемоній, а також миррові дерева.

Примітки

  1. Ian Shaw & Paul Nicholson, The Dictionary of Ancient Egypt, British Museum Press, London. 1995, p.231.
  2. Simson Najovits, Egypt, trunk of the tree, Volume 2 , (Algora Publishing: 2004), p.258.
  3. Dimitri Meeks — Chapter 4 — «Locating Punt» from the book «Mysterious Lands», by David B. O'Connor and Stephen Quirke.
  4. Breasted, John Henry (1906—1907), Ancient Records of Egypt: Historical Documents from the Earliest Times to the Persian Conquest, collected, edited, and translated, with Commentary, p.433, vol.1
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.