Південно-Західна Русь

Південно-Західна Русь (у істориків XIX століття також у формі Південно-Західна Росія[1]) — поширене в російській та українській[2][3] історичній літературі сукупне позначення Київської, Галицької, Волинської, Подільської та Чернігово-Сіверської земель, а також Буковини та Закарпаття[4].

Південно-західні руські князівства на момент монгольської навали 1237—1240

Застосовується до періоду феодальної роздробленості Русі, а також до епохи приналежності цих земель до Великого князівства Литовського та Польського королівства1569 Речі Посполитої), Угорщини та Молдови.

При описі східнослов'янської міграції відомий історик Василь Ключевський протиставляє Південно-Західну Русь Північно-Східній, відзначаючи першу як джерело міграційних процесів домонгольського часу, її розорення степовими кочівниками, зниження політичного значення, а також подальшу долю під владою Литви та Польщі, відмінну від долі північно-східних руських земель[5].

Термін Південно-Західна Русь часто використовується в контексті другого етапу Батиєвої навали в 1239-1240[6], що послідувала за походами в Північно-Східну Русь в 1237-1238.

У деяких авторів зустрічається також використання поняття Південно-Західна Русь в більш вузькому сенсі, стосовно тільки до Галицько-Волинського князівства[7]. Землі середнього Подніпров'я при такому слововживанні звуться, як правило, Південною Руссю.

Див. також

Примітки

  1. Сергій Соловйов Навчальна книга російської історії. Москва, друкарня В. Грачова, 1860.
  2. Котляр М. Ф. Південно-Західна Русь в європейській політиці ХІІ–ХІІІ ст. // Україна в Центрально-Східній Європі: З найдавніших часів до кінця ХVІІІ ст. — Вип. 3 / НАН України. Ін-т історії України; Відп. ред. В. А. Смолій. — К., 2003.– 426 с.
  3. Зоценко В. М. Скандинавські артефакти Південно-Західної Русі // Стародавній Іскоростень і слов'янські гради VIII—X ст Збірка наукових праць. — Київ: Корвін Пресс, 2004. — 320 с. — ISBN 966-8193-04-0
  4. Шабульдо Ф. М. oFM/index.html Землі Південно-Західної Русі в складі Великого князівства Литовського. — К .: Наукова думка, 1987
  5. Ключевский В. В. Исторические портреты М.: Яуза, 2008 год
  6. Западная Европа и Русь в период раздробленности. Социальная сеть работников образования Nsportal.ru. Материал по истории (10 класс).
  7. Ігор Фроянов, Андрій Дворниченко Міста-держави Стародавньої Русі. — Л .: Видавництво Ленінградського університету, 1988

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.