Північний тетрапілон Гераси

Північний тетрапілон Гераси — монументальна споруда античного міста Гераса, котре передувало сучасному Джерашу (знаходиться за три з половиною десятки кілометрів на північ від столиці Йорданії Амману). Складова частина грандіозного комплексу руїн Гераси.

Вид тетрапілону з Північного театру
Вид тетрапілону по осі кардо (на задньому плані Північні ворота Гераси)
Вид тетрапілону по осі північного декуманусу

Тетрапілонами в античності називали споруди із чотирьох розташованих по кутах квадрата елементів. Зазвичай їх зводили на перетині двох проїздів, так, північний тетрапілон Гераси прикрашає місце зустрічі її кардо (головна магістраль напрямку північ-південь у містах римської імперії) та північного декуманусу (вулиця, орієнтована по осі схід-захід). Його появу тут відносять до 165 року н. е., коли менш ніж за сотню метрів на захід від кардо звели одеон (який в подальшому перетворили на театр). Тоді ж завершили реконструкцію центральної ділянки кардо, котра полягала в розширенні та заміні іонічного ордеру більш пишним коринфським. Логічним завершенням цих дій стало прикрашання нового важливого перехрестя за допомогою монументальної споруди — при цьому північніше від тетрапілону капітелі кардо залишились іонічними, що засвідчує його зведення за одним планом із реконструкцією. Можливо відзначити, що певний час тетрапілон пов'язували із більш пізнім правлінням імператора Септимія Севера, виходячи з віднайденого неподалік напису на честь його дружини Юлії Домни. Втім, у підсумку перевагу отримала думка про появу нової споруди не пізніше за 180 р. н. е.

Північний тетрапілон становить собою завершену арку, перекриття якої з'єднує всі чотири опорні пілони — на відміну від герасенського Південного тетрапілону, котрий відноситься до тетракіоніонів і взагалі не має зв'язку між кутовими елементами. Орієнтовані по осі кардо проїзди фланковані двома колонами коринфського ордеру, тоді як фасади по осі декуманусу прикрашали розташовані обабіч проїздів ніші зі скульптурами. Верхня частина тетрапілону оздоблена різьбленими елементами.

Північний тетрапілон Гераси знаходиться на її кардо між пропілеями Храму Артеміди та північними воротами.[1][2]

Примітки

  1. Rami Khouri. Jerash. A frontier city of the Roman East / Longman group, 1986.
  2. Uscatescu, Alexandra; Manuel, Martin (1 серпня 1997). The Macellum of Gerasa (Jerash, Jordan): From a Market Place to an Industrial Area. Bulletin of the American Schools of Oriental Research 307. с. 67–88. doi:10.2307/1357704. Процитовано 7 жовтня 2019.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.