Підводна річка в Чорному морі

Підво́дна рі́чка в Чо́рному мо́рі — придонна течія сильно солоної води з Мармурового моря через Босфор і вздовж морського дна Чорного моря. Жолоб, по якому тече річка, має глибину близько 35 м, ширину 1 км і довжину близько 60 км. Швидкість течії води доходить до 6,5 км/год, тобто кожну секунду через канал проходить 22 тис. м³ води. Якби ця річка текла на поверхні, то вона б була шостою в списку річок по повноводності[1]. У підводної річки виявлені елементи, властиві поверхневим річкам, такі як береги, заплава, пороги і водоспади. Цікаво, що вири в цій підводній річці закручуються не проти годинникової стрілки (як у звичайних річках Північної півкулі завдяки силі Коріоліса), а за годинниковою стрілкою[2].

Канали на дні Чорного моря були, імовірно, утворені 6 тисяч років тому, коли рівень моря наближався до поточного становища. Води Середземного моря прорвалися в акваторію Чорного моря і утворили мережу жолобів, які активні і до цього дня[3]. Вода в річці має велику солоність і концентрацію осаду, ніж у навколишній їй води, тому вона стікає під силою тяжіння і, можливо, постачає поживні речовини на Абісальні рівнини, які інакше б були безжиттєві[4].

Річка була виявлена вченими з Лідського університету 1 серпня 2010, є першою відкритою подібною річкою[2]. На базі сонарного зондування раніше було відомо про існування на океанічному дні каналів, причому один з найбільших таких каналів тягнеться від гирла Амазонки в Атлантичний океан[2]. Припущення, що дані канали можуть бути річками, підтвердилося лише з виявленням підводної річки в Чорному морі. Сила і непередбачуваність таких потоків обумовлює неможливість їх прямого дослідження, тому вченими використовувалися автономні підводні апарати[3].

Див. також

Примітки

  1. У Чорному морі знайшли підводну річку. pravda.com.ua. 02.08.2010. Процитовано 13 вересня 2013.
  2. Gray, Richard (1 августа 2010). Undersea river discovered flowing on sea bed. The Daily Telegraph. Процитовано 17 августа 2010.
  3. Leeds researchers study undersea rivers with a yellow submarine. University of Leeds. 2 августа 2010. Архів оригіналу за 7 травня 2012. Процитовано 17 августа 2010.
  4. Scientists find world's sixth largest river - at the bottom of Black Sea. Oneindia News. 2 августа 2010. Процитовано 17 августа 2010.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.