Піркл Дмитро Олександрович
Піркл Дмитро Олександрович (1968, Дніпропетровськ[1]) — медальєр, збирач старовини, меценат та благодійник.
Піркл Дмитро Олександрович | |
---|---|
Народився |
1968 Дніпропетровськ |
Громадянство | Україна |
Діяльність | медальєр |
Біографія
Дмитро Піркл народився у 1968 році в Дніпропетровську. Отримав спеціальність металурга. Працював на металургійному заводі ім. Петровського. Згодом зайнявся приватним підприємництвом.
У 2006 році разом з Ігорем Лук'яновим розробив проект пам'ятної медалі до 230-річчя Дніпропетровська. Медаль була виготовлена на Монетному дворі, який єдиний в Україні має можливість виготовлення подібних медалей[1]. Модель подарували Дніпропетровському національному історичному музею ім. Дмитра Яворницького.
З цього часу Дмитро Піркл зайнявся створенням медалей. Почав активно розшукувати необхідні матеріали, вивчав гравюру[2]. Задум у металі втілював головний скульптор Монетного двору Роман Чайковський.
Меценатська діяльність
Завдяки подарункам мецената Піркла у 2011—2015 рр. Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д. І. Яворницького укомплектував колекцію цінних паперів — 191 акція і облігація на Акціонерні товариства підприємств гірничо-видобувної, металургійної та інших галузей промисловості Катеринославської губернії, Донецько-Криворізького залізо-вугільного басейну. Завдяки формуванню колекції цінних паперів у квітні 2012 р. вдалося створити виставку в Посольстві України в Бельгії[3](Брюссель) про українсько-бельгійські відносини в ХІХ-ХХ ст., видати буклет цієї виставки, що сприяло розвитку взаємин України й Бельгії на сучасному етапі. Планується проведення подібної виставки в Посольстві Бельгії в Україні в Києві.
Д. О. Піркл подарував до фондів Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д. І. Яворницького майже 500 цінних історичних пам'яток. Серед них: 2 золоті, 104 срібні, 31 нейзильберові ювілейні та пам'ятні монети України; 12 срібних пам'ятних медалей до 20-річчя незалежності України із серії «Україна козацька земля», срібний пам'ятний знак «Україна — центр Європи», срібна сувенірна плакета «Євпраксія Всеволодівна — королева Германії», золота пам'ятна медаль «Роксолана», мідна ікона ХІХ ст., а також раритетні фотографії, поштові листівки, цінні папери, карти та гравюри ХVІІ-ХІХ ст.
Цінні матеріали були передані Дмитром Пірклом, як учасником Революції Гідності, про події на Майдані в Києві 2013—2014 рр. (листівки, плакати, особисті речі, предмети учасників Майдану), які у вересні – грудні 2015 р. експонуються на виставці в залі № 9 Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д. І. Яворницького.
Крім того до наукової бібліотеки музею ним подаровані букіністичні цінні книги, брошюри з музеєзнавчої та історичної тематики.
Піркл — медальєр
Започаткований Дмитром Пірклом проєкт «Україна козацька земля» втілюється в життя за участю наукових співробітників (Ю. Осадча, О. Старік) і художника-оформлювача музею (Ю. М. Малієнко). Медалі викарбовані на Київському монетному дворі (скульптор Роман Чайковський).
Як медальєр Піркл Дмитро вже багато років працює в галузі дизайну монетоподібних медалей та пам'ятних плакеток, присвячених видатним подіям та особистостям в історії України. Піркл ніколи не повторюється у композиційних підходах при розкритті того чи іншого образу, намагаючись розкрити внутрішній світ своїх героїв, інколи досить складний та суперечливий (медаль «Роксолана», плакетка «Євпраксія»).
Значно більшої свободи виразу митець досягає у портретах гетьманів, створивши серію медалей, присвяченим видатним гетьманам України (Б. Хмельницький, П. Тетеря, І. Виговський, М. Дорошенко, І. Мазепа, П. Дорошенко, П. Полуботок, П. Сагайдачний, П. Орлик, І. Скоропадський, І. Брюховецький, Д. Апостол).
У 2013 році Дмитро Піркл разом з Романом Чайковським розробив та презентував ювілейну монету до 140-річчя гетьмана Павла Скоропадського[4]
У жовтні 2015 року у Києві відбулася презентація пам'ятної медалі на пошану Князю Київському «Володимиру Святославовичу»[5]
Також є вільні, однак композиційно і стильно вивірені твори, тло яких перетворюється у символічну композицію (медаль «20 років незалежності України»[6], медаль «230 років Дніпропетровську», плакетка «Україна – географічний центр Європи»).
Піркл — дарувальник
Підприємець Піркл подарував цінні пам'ятки не тільки до фондів Дніпропетровського національного історичного музею, а також до фондів Запорізького обласного краєзнавчого музею, Музею історичних коштовностей України у Києві, Львівського історичного музею, Музею Івана Гончара у Києві, Українського музею у Нью-Йорку — сувенірний пам'ятний знак «Україна — центр Європи», Національного заповідника «Хортиця» та Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» — срібні медалі, присвячені гетьманам України.
У 2012 році Дмитро Піркл подарував Українському католицькому університету унікальну карту 1720 року, авторства Анрі Шателя[7].
У вересні 2015 року Дмитро Піркл зробив дарчий внесок до колекції музею. Це «CARTE DU FIGARO Panorama du Theatre de la Guerre» (Карта Фігаро, Панорама театру війни). Остання чверть ХІХ ст. Автор або виробник: «Grimoin G.; Lith. F. Appel. Cartographe. Paris»[8]. Карта на паперовій основі, прямокутної форми. На ній зображено театр воєнних дій російсько-турецької війни 1877—1878 рр., територія навколо басейнів Чорного та Середземного морів. На карті позначені: російські та турецькі фортеці, військові порти, залізничні шляхи, територія Катеринославської губернії з містами: Катеринослав, Новомосковськ, Нікополь (вказані не точно).
Для виставки «Голокост», експонованої в Національному музеї історії України у Другій світовій війні, благодійник Дмитро Піркл передав документи юденратів м. Львова. А загалом від 2015 року він поповнив фондозбірню Меморіалу більш ніж на 1 тис. артефактів періоду Другої світової війни, що ввійшли до державної частини Музейного фонду України. Результатом активної співпраці стала також реалізація спільних просвітницько-виставкових проєктів, спрямованих на виховання молодої генерації українців у дусі національних традицій[9][10].
Примітки
- Піркл Д. Медальєр Дмитро Піркл: «На державній пам'ятній монеті, присвяченій Петрові Дорошенку, я виявив помилку» / Дмитро Піркл ; [розмову вела] Н. Біловицька // Уряд. кур'єр. – 2013. – 23 лют. – С. 18
- Овчаренко Е. Від гетьманів України до героїв Майдану // Слово просвіти
- В. І. Лазебник Історія східного регіону України в цінних паперах // Музейний простір
- Марія Вяткіна, Андрій Ковбаса Дніпрпетровець створює ювілейну монету до 140-річчя гетьмана П. Скоропадського // 5 канал
- Презентація медалі Відео // Український кризовий медіа центр
- Олександр Синиця Дмитро Піркл передає ювілейну медаль Людмилі Строковій // УНІАН
- Прес-служба УКУ Медальєр з Дніпропетровська подарував для УКУ карту XVIII ст. // Сайт УКУ
- Копач А. П. Дарунки музею 2015 року // Сайт історичного музею
- Голокост
- «Єврейського хлопчика Веню від гітлерівців переховували в піаніно»: 80 років тому в маріупольському Бабиному Яру нацисти розстріляли близько 12 тисяч євреїв
Посилання
- Меценатство як важливе джерело недержавної підтримки культури в Україні
- Піркл — дарувальник Дніпропетровського історичного музею
- Советские гербы в Запорожье заменят гетманские символы? (стаття в газеті «Комсомольской правде в Украине»)
- В Днепропетровске открылась выставка уникальных монет (стаття в газеті «Сегодня»)
- Запорожсике музеи пополнились подарками меценатов
- Професія медальєр: від славетніх Гетьманів до Героїв Майдану (інтерв'ю телеканалу ZIK)
- Межигір'я з точки зору історії (програма «У центрі уваги», телеканал Київ)
- Презентація пам'ятної медалі на пошану князя Володимира Святославовича (Український кризовий медіа центр)
- Презентація календаря на 2015 р. «Києво-Межигірський Спасо-Преображенський монастир» (програма «Новини», 11 телеканал)
- Виставка «Дарунок як поклик душі» (програма «Новини», 34 телеканал)
- Дарунок НЦ «Хортиця» ювілейних монет «Гетьмани України» (програма «Новини», приватний телеканал Запоріжжя)
- Поговоримо: український медальєр Дмитро Піркл (програма «Поговоримо», телеканал Правда ТУТ)