Пітерборський суднопідіймач

Пітерборський суднопідіймач (англ. Peterborough Lift Lock) розташований в Пітерборо, Онтаріо Канади. Побудований в 1904 році чинний суднопідіймач виконаний в парній схемі, що дозволяє одночасний спуск і підйом вантажів - для підйому суден з нижнього у верхній б'єф використовується незначна кількість води для додавання більшої ваги кесону, який знаходиться в цей момент у верхньому б'єфі. Суднопідіймач є 21-ю шлюзовою спорудою на канадському каналі Трент-Северн між затокою Джорджен-Бей озера Гурон і озером Онтаріо. Визнаний культурною пам'яткою Канади[1].

Пітерборський суднопідіймач, вид спереду.
Вид з боку

Загальна характеристика

Пітерборський суднопідіймач складається з двох кесонів, в яких здійснюється підйом і спуск суден між двома б'єфами. Обидва кесони закриті з обох кінців герметичними воротами, які відкриваються з одного боку в нижній точці і в верхній точці - з іншого боку. При відкритті воріт кесона також одночасно відкриваються ворота у верхньому або, відповідно, в нижньому б'єфі, останні дозволяють вхід і вихід суден на обох рівнях.

Кожен з кесонів розташовується на гідравлічному циліндрі, який заповнений водою, сприймає все навантаження і сполучається з циліндром іншого кесона. Управління швидкістю одночасного підйому і спуску двох кесонів здійснюється за допомогою клапана, що регулює швидкість обміну водою між циліндрами. Обидва кесони ідентичні за розмірами, в заповненому стані вміщають в себе 1700 тонн води і мають розмір 42,7 м в довжину, 10 м в ширину і 2,1 м в глибину. Поточне положення і рух кожного кесона фіксується рейками на чотирьох опорах.

Для приводу в дію суднопідіймача не використовуються зовнішні джерела енергії і приводи - підйом вгору кесона в нижньому б'єфі здійснюється шляхом додавання невеликої кількості води в кесон у верхньому б'єфі з метою додання йому надмірної ваги. При відкритті воріт в нижньому б'єфі ця вода витікає, таким чином зменшуючи масу опущеного кесона. Різниця рівнів у верхньому і нижньому б'єфі становить 30 см, для кожного циклу транспортування використовується 130 т води або 1,5% від витрати аналогічної шлюзової системи. Для контролю рівнів використовуються датчики виробництва Сіменс.

У періоди часу, коли у використанні суднопідіймача настає перерва, вода з гідравлічних циліндрів відкачується і обидва кесони розташовуються в нижньому б'єфі .

Примітки

  1. Peterborough Hydraulic (Canal) Lift Lock (1904). Landmarks. American Society of Mechanical Engineers. Процитовано 19 січня 2009.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.